TECRÜBELİ İSİMLER DÖNÜŞÜMÜ KONUŞTU

Sanayi Gazetesi, “Sanayinin Gerçeği ve Yeni Yatırımlar” başlıklı oturumda, AR-GE, sanayi ve üretim alanının tecrübeli isimleriyle endüstrinin geleceğine ışık tuttu.

TECRÜBELİ İSİMLER DÖNÜŞÜMÜ KONUŞTU

Sanayi Gazetesi, “Sanayinin Gerçeği ve Yeni Yatırımlar” başlıklı oturumda, AR-GE, sanayi ve üretim alanının tecrübeli isimleriyle endüstrinin geleceğine ışık tuttu.

14 Kasım 2019 Perşembe 09:03
TECRÜBELİ İSİMLER DÖNÜŞÜMÜ KONUŞTU

Dijital Dönüşümde uzman isimlerin tecrübelerini paylaştığı Smart Future World Expo 2019'da, Sanayi Gazetesinin ana basın sponsorluğunda, Endüstri Gazetecileri Derneğinin destekleriyle gerçekleştirilen Future Factories başlıklı etkinlik büyük ilgi gördü. Etkinliğin “Sanayinin Gerçeği ve Yeni Yatırımlar” isimli oturumuna başkanlık eden Sanayi Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ümit Uçar, panelde dijitalleşmeyi gündemine aldı. Yapay zekânın keynote olduğu ikinci günde sanayiye ve yatırımlara pencere açan Uçar, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek’e, İstanbul Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yüksek Mimar Ümit Ünal’a ve Endüstri 4.0 Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı Ahmet Kaya’ya önemli sorular yöneltti. Oturumda Murat Yülek, üniversite-sanayi iş birliği ve milli üretim, Ümit Ünal sanayi politikaları ve Ahmet Kaya ise Endüstri 4.0 ve KOBİ’ler ekseninde tecrübe ve görüşlerine yer verdi.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ KAYNAŞMASI
Uçar’ın yerli ve milli üretim temelli sorularına cevap veren Murat Yülek, sanayileşmenin önemini anlattı. Japonya ve Almanya gibi ülkelerin yaşadığı dönüşüm serüvenini anlatan ve yaşadığı sanayi devinimine örnek veren Yülek, Endüstri 4.0 sürecine üniversitelerin aktif katkı sunduğunu ifade etti. Üniversite ile sanayi arasında iş birliğinden ziyade bir ortaklık olduğunu ifade eden Yülek, beyinsel hikayenin ticarileştirilmesi noktasında ortak paydada buluşulduğu mesajını da verdi.

HAMLE SANAYİ, ODAK TEKNOLOJİ
İl Müdürü Ümit Ünal ise, Türkiye’nin zinde kalabilmesi için üretim modeli ve felsefesini güncel tutması gerektiğine vurgu yaptı. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi’nden bahseden Ünal, Türkiye’yi sürdürülebilir refaha kavuşturarak, bağımlılığı ortadan kaldırmayı hedeflediklerini ifade etti. Üretim Reform Paketi’nin çıktılarının AR-GE’ye tohum olduğunu söyleyen Ünal, TGB’lerdeki ihracat ve istihdam oranının sürekli artış içerisinde olduğunu söyledi.  Teşviklerin bu noktada büyük bir belirleyici olduğunu söyleyen Ümit Ünal, sanayi politikalarının buna bağlı olarak revizyon gördüğünü ifade etti.

KOMPLEKS ÖNERİSİ
Uçar’ın dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 döneminin detaylarını sorması üzerine söz alan Dernek Başkanı Ahmet Kaya ise Endüstri 4.0’ı oluşturan bileşenlere parantez açtı. “Connecting everything” kavramıyla açıkladığı “her şeyin birbirine bağlı olması” durumunun yeni dönem sanayisinde belirleyici olduğunu ifade eden Kaya, sanayinin dijitalleşmesinin ciddi bir altyapı yatırımı gerektirdiğini söyledi. Kaya, içerisinde eğitim merkezlerinin ve teknolojik yapıların bulunacağı bir kompleksin dönüşüm için önemli bir yatırım olacağını dile getirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.