banner250

TECRÜBE PAYLAŞIMINA HAZIR

Rusya Federasyonu Sverdlovsk bölgesi sanayicilerini ağırlayan ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, tecrübelerini paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.

TECRÜBE PAYLAŞIMINA HAZIR

Rusya Federasyonu Sverdlovsk bölgesi sanayicilerini ağırlayan ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, tecrübelerini paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.

13 Mart 2019 Çarşamba 12:30
TECRÜBE PAYLAŞIMINA HAZIR

Türkiye’nin en büyük sanayi bölgeleri arasında yer alan ASO 1.OSB,  dünyanın geniş bir coğrafyasından gelen yabancı heyetlere bilgi ve tecrübesini paylaşmaya devam ediyor. Bu kez Rusya’nın yer altı kaynakları zenginliğiyle öne çıkan, Ural Dağları’nın doğusunda konumlanması sebebiyle stratejik bir konuma sahip olan kara ve demir yollarının kesiştiği Sverdlovsk Bölgesi yetkilileri ASO 1.OSB’nin konuğu oldu. ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, gerek ülke olarak gerekse OSB olarak sanayi ve ticaret alanında çok önemli tecrübeleri olduğunu belirterek, “Bu tecrübelerimizi sizlerle paylaşmaya hazırız. ASO 1.OSB’de yer alan sanayicilerimizle karşılıklı ticaret ve yatırım heyetleri oluşturarak ülkeler arası dostluğumuzu ekonomik iş birliğine dönüştürebiliriz” dedi.

İLİŞKİLER GELİŞTİRİLECEK

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Rusya İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Rusya’da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Türkiye’yi ziyaret eden Rusya Federasyonu’nu (RF) Sverdlovsk Bölgesi Bölge Yatırım ve Kalkınma Bakanı Viktoriya Kazakova ve beraberindeki heyet ASO 1.OSB’yi ziyaret etti.

ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Bozkurt ve Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Sverdlovsk Bölgesi Bölge Yatırım ve Kalkınma Bakanı Viktoriya Kazakova, Sverdlovsk Bölgesi Eğitim ve Gençlik Politikası Bakanı Yuriy Biktimirov, Sverdlovsk Bölgesi Kültür Bakanı Svetlana Uçaykina, Sverdlovsk Bölgesi Üluslararası ve Dış Ekonomik İlişkileri Bakan Yardımcısı İvan Detçenya, Türkiye Cumhuriyeti Ekaterinburg Fahri Konsolos Yardımcısı Malika Sultanova, Orta Ural Kalkınma Ajansı Genel Müdürü Maksim Praçik, ASO 1.OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık ve Bölgede yer alan firmaların yetkilileri katıldı.

İŞ BİRLİĞİ HEDEFİ

Konuk heyete Ankara sanayisi ve ASO 1.OSB hakkında bilgiler veren Bölge Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, Ankara’nın önemli bir sanayi ve ticaret şehri olduğunu belirterek, kara, hava ve demiryolu bakımından çok önemli bir kavşak noktası olan Ankara’ya ulaşımın havayolu, kara yolu ve demir yolu ile sağlanabildiğini dile getirdi. Konuk heyete ASO 1.OSB’nin faaliyetleri hakkında da bilgiler veren Tütek, ”Bölgemiz 2 miyar doları ihracat olmak üzere ülke ekonomisine yıllık 6 milyar dolar katkı sağlayan Türkiye’nin en iyi yönetilen organize sanayi bölgelerinden bir tanesidir. 331 sanayi parselinde tam kapasite faaliyet gösteren 280 fabrikasıyla, günlük 40 bin aracın giriş-çıkış yaptığı bir sanayi şehri haline gelmiştir. Gerek ülke olarak gerekse OSB olarak sanayi ve ticaret alanında çok önemli tecrübelerimiz var ve bu tecrübelerimizi sizlerle paylaşmaya hazırız. ASO 1.OSB’de yer alan sanayicilerimizle karşılıklı ticaret ve yatırım heyetleri oluşturarak ülkeler arası dostluğumuzu ekonomik iş birliğine dönüştürebiliriz” diye konuştu.

YATIRIMA DAVET

Sverdlovsk Bölgesi Bölge Yatırım ve Kalkınma Bakanı Viktoriya Kazakova ise ASO 1.OSB’de olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Kazakova, “Sverdlovsk ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri teşvik etmek, her iki ülkenin yatırım olanaklarını değerlendirmek ve karşılıklı fırsat ve imkanlar yaratabilmek amacıyla ASO 1.OSB’yi ziyaret ediyoruz. Sverdlovsk Bölgesi RF’de büyük bir sanayi bölgesi olmakla birlikte, RF’nin sosyal ve ekonomik performans bakımından ilk 10 bölgesi arasında yer almaktadır. Bölgenin ekonomisi madencilik, metalurji ve makine inşa sanayisinden oluşmaktadır. Bölgenin başkenti Ekaterinburg, 1,4 milyonu nüfusu ile Rusya Federasyonu’nun 4. en büyük şehridir. Bölgenin milli hasılasının en büyük 4 kalemi, sanayi yüzde 30,5; toptan ticaret yüzde 18,8; gayrimenkul işlemleri yüzde 11,6 ve ulaşım/iletişim sektörü yüzde 8,7 şeklindedir. Bölgede ayrıca Boeing, Siemens, TOS, EMCO, OKUMA gibi önemli yabancı firmaların yatırımları bulunmaktadır.  Ankara iş dünyasını Bölgemizde yeni yatırımlara davet ediyoruz. Sizlerin uluslararası tecrübelerinizden de faydalanmak istiyoruz” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.