SÖZDİNLER’DEN MECBURİ HİZMET ÖNERİSİ

Çerkezköy OSB (ÇOSB) Başkanı Eyüp Sözdinler, sanayiye nitelikli eleman sağlamak için, meslek lisesi mezunlarına en az bir sene mecburi hizmet zorunluluğu getirilebileceğini söyledi.

SÖZDİNLER’DEN MECBURİ HİZMET ÖNERİSİ

Çerkezköy OSB (ÇOSB) Başkanı Eyüp Sözdinler, sanayiye nitelikli eleman sağlamak için, meslek lisesi mezunlarına en az bir sene mecburi hizmet zorunluluğu getirilebileceğini söyledi.

30 Nisan 2021 Cuma 12:10
SÖZDİNLER’DEN MECBURİ HİZMET ÖNERİSİ

Haber: Helin AYGÜN

Tekstilden gıdaya, ilaçtan elektroniğe, kimyadan plastiğe 270 önemli reel sektör üreticisinin bulunduğu, 77 bin kişiye istihdam sağlayan dev üretim üssü Çerkezköy OSB (ÇOSB), bölgenin kalifiye eleman ihtiyacını da karşılıyor. 2012 yılında kurulan 1.500 öğrenci kapasiteli Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, “kolej” seviyesindeki eğitimiyle gençleri sanayi sektörüne kazandırıyor. ÇOSB, mevcut lisesinin yanı sıra yeni projelerle de mesleki eğitimdeki rolünü güçlendirmeyi hedefliyor. Bölgede, bir meslek yüksekokulu veya enstitü ile Zihinsel Engelliler Korumalı Atölye ve Yaşam Merkezi (ZEKA) kurma projelerinin hayata geçirilmesi planlanıyor.

ASKERLİK MUAFİYETİ

ÇOSB Başkanı Eyüp Sözdinler, mesleki eğitim konusunda sanayicilerin “çok dertli” olduğunu, meslek liselerini özendirmek için bazı uygulamaların hayata geçirilebileceğini söyledi. Üniversitelilerin iş bulamadığını, sanayicilerin de vasıflı eleman bulamadığını belirten Sözdinler, bu sorunu çözmek için meslek lisesi mezunlarının askerlikten muaf tutulabileceğini ya da burslu okuyan meslek lisesi öğrencilerine bir yıl sanayide çalışma zorunluluğu getirilebileceğini ifade etti. Başkan Sözdinler, “Çocuk, sanayi ile işle, para kazanmayla tanışsın, sanayide kalma isteği artabilir. İkincisi, meslek liselerinden fiziki şartları uygun olanlara ikinci öğretim şeklinde yüksekokul açma imkânı verilsin. Meslek lisesini bitiren çocuk isterse yüksekokula devam etsin. Üniversite ihtiyacı bu şekilde karşılanır, çocuk sistemden kopmaz” dedi.  

YÜKSEK ÜCRET ÇAĞRISI

Kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini kurduklarını anlatan Sözdinler, “Her evladımıza da iş garantisi veriyoruz. Ancak görüyoruz ki yüzde 85’i üniversiteye gitmeyi istiyor. Liseden sonra en az bir yıl çalışma zorunluluğu olmalı. Çocuk işletmeye de alışsın, para kazansın. En az 1 sene mecburi hizmet olsa çok iyi olur. Daha önceden de birçok defa dile getirdiğim gibi buradan sanayici dostlarıma da seslenmek istiyorum ve rica ediyorum: Çocuklarımız teknisyen olarak mezun oluyor. Bu çocukları asgari ücretli elemanla bir tutmayın. İstihdam teşvikleri kapsamında kamusal destek de düşünülmeli. Bizde başlarda yüzde 12 civarlarındaydı, şimdi yaklaşık yüzde 15 mezunlarımız sanayiye yöneliyor” diye konuştu.

MESLEK AHLAKI

Başkan Eyüp Sözdinler, Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde sadece mesleki anlamda eğitimini alan bir nesil yetiştirmediklerini, aynı zamanda içinde yaşadığı toplumun kültürel özelliklerini özümsemiş ve evrensel değerleri önemseyen bir nesil yetiştirdiklerini anlattı. Liselerinde öğrencilerin işletmelerde uygulamalı eğitim aldığını da belirten Sözdinler, “Ayrıca işletmelerin AR-GE ve proje çalışmalarına destek oluyoruz. Her öğrencimiz yıl içinde en az bir sosyal sorumluluk projesine katılarak Toplum Hizmeti yürütüyor. Okulumuzda 4 yıl boyunca öğrencilerimize vermiş olduğumuz eğitim ve öğretimle, yalnızca işi yapan bireyler değil, meslek ahlakına sahip çıkabilecek genç nesiller yetiştiriyoruz. Mezun ettiğimiz öğrencilerimizle, toplumun meslek liselerine olan olumsuz yargılarının kırılmasını ve gençlerin geleceklerini inşa etmede meslek liselerini tercih etmesine olanak sağlıyoruz” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.