SİYASİ PARTİLERİN “SANAYİ” VAATLERİ DİKKAT ÇEKTİ

Ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen sanayi, siyasi partilerin seçim beyannamelerinde önemli bir yer tuttu. OSB’ler, teknoloji geliştirme bölgeleri ve endüstri bölgeleri, en çok işlenen konular arasına girdi. Seçim vaatlerinde en dikkat çekici olan detay ise 2023’e kadar kurulacak 50 yeni OSB, 28 yeni TGB ve 15 endüstri bölgesi oldu.

SİYASİ PARTİLERİN “SANAYİ” VAATLERİ DİKKAT ÇEKTİ

Ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen sanayi, siyasi partilerin seçim beyannamelerinde önemli bir yer tuttu. OSB’ler, teknoloji geliştirme bölgeleri ve endüstri bölgeleri, en çok işlenen konular arasına girdi. Seçim vaatlerinde en dikkat çekici olan detay ise 2023’e kadar kurulacak 50 yeni OSB, 28 yeni TGB ve 15 endüstri bölgesi oldu.

05 Haziran 2018 Salı 08:50
SİYASİ PARTİLERİN “SANAYİ” VAATLERİ DİKKAT ÇEKTİ

Sanayileşme ve beraberinde canlanan üretim ortamı, artan ihracat gelirleri ve istihdam rakamları, artık sadece sanayici için değil, vatandaşlar nezdinde de daha çok önem kazandı. Partilerin seçim beyannameleri, bu nedenle “sanayi” odağına kaydı. Önceki yıllarda daha soyut vaatler olarak beyannamelerde yer bulan sanayi projeleri, 2018 cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerinde partiler tarafından ayrıntılı şekilde, madde madde işlendi. Siyasi partiler seçmenlere; OSB’lerden teknoloji geliştirme bölgelerine (TGB), endüstri bölgelerinden serbest bölgelere kadar, sanayinin bileşenleriyle ilgili birçok vaatte bulundu.

50 OSB, 28 TGB

Ak Parti’nin seçim beyannamesinde, yeni kurulacak OSB, TGB ve endüstri bölgelerinin sayısı verildi. Beyannameye göre, 2023 yılına kadar 50 yeni OSB kurulacak. 5 ihtisas, 10 OSB içinde olmak üzere 28 yeni TGB kurularak, TGB sayısı 105’e çıkarılacak. Yüksek teknoloji alanlarında yerli ve yabancı yatırımları çekebilmek için kurulan 6 endüstri bölgesinin yanında en az 15 yeni endüstri bölgesi daha hayata geçirilecek. Büyük OSB’lerde yeni teknolojilerin tanıtılması ve etkin kullanılmasında yol gösterici bir arayüz olacak “Tasarım ve Dijital Dönüşüm Merkezleri” kurulacak. Sanayi bölgeleri ve TGB’ler, teknoloji ve sektör odaklı olarak yeniden yapılandırılacak. Limanlar, OSB’ler, endüstri ve yük merkezleri demiryolu ağına bağlanacak. Yeni nesil ihtisas serbest bölgeler hizmete açılacak.

YATILI TEKNOLOJİ LİSELERİ

CHP’nin seçim beyannamesinde, sanayinin dijitalleşmesi, yerli yazılım, nitelikli ara eleman sorununa çözüm, sanayi tesislerine çevresel önlemler, Kimya Özel Endüstri Bölgesi başlıkları dikkat çekiyor. CHP’nin projelerinden bazıları şöyle: OSB’lerde iş gücü talebi doğrultusunda iş garantili yatılı teknoloji liseleri ve mesleki liseleri yaygınlaştıracak. OSB yöneticileri, bu liselerin yönetim kurullarında temsil edilecek. Yerli yazılım sektörü teşvik edilecek. Sanayi tesisleri, en yeni atık arıtma ve filtrasyon sistemlerine sahip OSB’lerde toplanacak. Petrokimya, petrorafineri ve sıvı kimyasal ürünlerde Kimya Özel Endüstri Bölgesi kurularak kümelenme sağlanacak. Etkin bir tıp teknoparkları sistemi kurulacak. Doğu ve Güneydoğu’daki en büyük üç kente, özel endüstri bölgesi niteliğinde sanayi kompleksleri inşa edilecek.

SAVUNMA SANAYİNE TEŞVİK

MHP’nin seçim beyannamesi, daha çok sanayici ve yatımcılar için uygulanacak mali teşvikleri içeriyor. MHP’nin beyannamesine göre, savunma sanayinde dışa bağımlılığını azaltacak yerli teçhizat üretimi için gerekli teşvikler sağlanacak. Yeni nitelikli endüstri bölgeleri oluşturulacak, mevcut bölgelerin altyapısı tamamlanacak. Malzeme teknolojileri, elektronik harp, havacılık, uzay ve uydu teknolojileri, ağ merkezli savaş, insansız hava araçları, güdüm ve kontrol teknolojileri gibi savunma sanayi teknolojilerinin Ar-Ge çalışmaları ve üretimi desteklenecek. İyi Partinin seçim beyannamesinde ise sanayide ithal ara malına karşı bağımlılığı azaltmak için girdi maliyetlerinin düşürülmesi, enerji teknolojisi üreten yerli firmaların, çeşitli teşviklerle desteklenmesi gibi projeler öne çıkıyor.

Son Güncelleme: 05.06.2018 08:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.