Şirketler kurumsallaşmalı

Gebze Ticaret Odası (GTO) tarafından “Sizin dükkân torunlara kalır mı” konulu seminerde konuşan GTO Başkanı Nail Çiler, “Sürdürülebilir bir başarı için şirketlerin kurumsallaşması gerekir” dedi.

Şirketler kurumsallaşmalı

Gebze Ticaret Odası (GTO) tarafından “Sizin dükkân torunlara kalır mı” konulu seminerde konuşan GTO Başkanı Nail Çiler, “Sürdürülebilir bir başarı için şirketlerin kurumsallaşması gerekir” dedi.

09 Kasım 2012 Cuma 16:29
Şirketler kurumsallaşmalı


  Gebze Ticaret Odası tarafından Avrupa KOBİ Haftası nedeni ile Oda üyelerine ve KOBİ'lere Prof Dr. Ahmet Şerif İzgören’in sunumları ile “Sizin dükkân torunlara kalır mı?” konulu seminer düzenlendi. Yoğun ilgi gören seminer KOBİ'lerin akınına uğradı. İletişim, Kurum kültürü, bilgi, gelecek konuları üzerinde durulan seminerin açılış konuşmasını yapan GTO Başkanı Nail Çiler, “Sürdürülebilir bir başarı için şirketlerin kurumsallaşması gerekir” şeklinde konuştu.


AİLE ŞİRKETLERİ KURUMSALLAŞMAK ZORUNDA
Gebze Ticaret Odası tarafından düzenlenen seminere çok sayıda işadamı ile oda üyesi katıldı. Prof Dr. Ahmet Şerif İzgören’in sunumundan önce açılış konuşması yapan GTO Başkanı Nail Çiler, yapılan araştırmalar sonucunda dünyada bulunan şirketlerin yüzde 80’inin aile şirketleri olduğunu söyledi. Çiler, “Bu oran Türkiye’de de yüzde 90 civarında. Aile şirketlerinin yaşama süreleri 24-25 yıl kadar. Aile şirketlerinin sürdürülebilir bir başarı elde etmeleri içim kurumsallaşmaları gerekir. Kurumsallaşma demek yetki ve sorumluluk bilincinin artması ve profesyonelleşme demektir” diye konuştu.

VİZYON VE MİSYON ÇOK ÖNEMLİ
Nail Çiler’in konuşmasının ardından Prof Dr. Ahmet Şerif İzgören’in sunumu ile “Sizin dükkân torunlara kalır mı?” konulu seminer verdi. Bir şirketteki kurum kültürünün misyon ve vizyon ile başladığını ifade den İzgören, “Misyon, bir şirketin hayat amacı, varlık nedenidir. Vizyon ise gelecek hayalidir. Bir cümledir ve gelecekte ne yapacağınız konusunda söz verirsiniz. Şirketlerin bunun dışında önem vermesi gereken diğer en önemli husus ise değerlerin olması gerekir. Kurum olarak değerlerinizi oluşturup bu değerlerin vazgeçilmez olduğunu ifade etmelisiniz. Bunu yapacak olan ise kurumun başındaki liderlerdir. Kurum başındaki liderler sevgi ve aklı bir araya getirerek bu işi başarabilirler” dedi.

Kurumsallaşmalıyız
Avrupa KOBİ Haftası nedeni ile Gebze Ticaret Odası tarafından düzenlenen “Sizin dükkân torunlara kalır mı?” seminerinin oluşmasına imkan veren Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, KOBİ'ler tarafından yoğun ilgi gören semineri Sanayi Gazetesi Muhabiri Ali Örnek'e aktardı. Gebze Ticaret Odası olarak ülkemizde bulunan işletmelerin yüzde 90'ına karşılık gelen KOBİ'lerimize Avrupa KOBİ haftası nedeni ile seminer düzenlediklerini aktaran Çiler, "Bölgemiz sanayi bölgesi konumunda olduğu için sanayicisi çok olan bir bölge olarak diğer illere göre farklı bir konumdayız. Günümüzde kurumsallaşmış müesseseler daha fazla ayakta duruyor ve 3. kuşaklara geçebiliyor. Bu nedenle sürdürülebilir bir ekonomi için, KOBİ'lerimize kurumsallaşma konusunu sıkmadan esprili bir yolla aktarmayı seçtik. Seminerin gördüğü ilginin yarınını düşünen bir millet olarak ekonomimize olumlu geri dönüşler getireceğine inanıyorum. Oda olarak rutin işlerimizin dışında konularımızı sosyal boyutta ele alıp harmanlamamız gerektiğine inanıyorum. Sosyal boyutta yaptığımız organizasyonların bu denli ilgi görmesi, daha büyük sosyal sorumluluk organizasyonları için bizlere şevk veriyor. Bu seminer için seçtiğimiz yol ile bir nebze olsun sanayiden uzaklaşmış olabiliriz ama bizim kazancımız burada daha önce kurumsallaşma ve vizyon-misyon çalışmalarını hazırlamamış olan KOBİ'lerimizin düşünmesine vesile olduk" diye aktardı.

KOBİ'ler için muhteşemdi
Gebze Ticaret Odası tarafından düzenlenen “Sizin dükkân torunlara kalır mı?” seminerine katılan İsbiroğlu Orman Ürünleri Firmasının Genel Müdürü Eyüp Turgut, düzenlenen semineri Sanayi Gazetesi Muhabiri Ali Örnek'e yorumladı. Turgut, KOBİ'lerin gelişmesi ve sürdürülebilirliği için muhteşem bir etki yarattığını aktardı. Günümüzde KOBİ'lerin, çalışma yöntemlerindeki esneklik, dinamik üretimleri, organik üretim yapıları ve yeniliğe açık görünümleriyle daha dikkat çekici hale geldiğinin altını çizen Turgut, "KOBİ'leri, Türkiye ekonomisinin çözülmesi gereken bir sorunu olarak değil, ekonominin motoru olarak görmek gerekir. Altına imzasını attığı her organizasyonda, KOBİ'lerin ülkemiz için daha faydalı olmasına olanak tanıyan Gebze Ticaret Odasına tüm KOBİ'lerimiz adına teşekkürü bir borç bilirim" dedi.

Son Güncelleme: 09.11.2012 16:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.