Sektörün geleceği için Offset uygulanmalıdır

EMSAD Genel Sekreteri Erdoğan Öktem, Türkiye’nin iyi bir strateji izlemesi durumunda sektörlerinin sınıf atlayacağını söyledi. Öktem bunun için de enerji ekipmanları üretim ve ithalatında offset uygulamasının mutlaka hayata geçmesi gerektiğini söyledi

Sektörün geleceği için Offset uygulanmalıdır

EMSAD Genel Sekreteri Erdoğan Öktem, Türkiye’nin iyi bir strateji izlemesi durumunda sektörlerinin sınıf atlayacağını söyledi. Öktem bunun için de enerji ekipmanları üretim ve ithalatında offset uygulamasının mutlaka hayata geçmesi gerektiğini söyledi

15 Nisan 2013 Pazartesi 09:01
Sektörün geleceği için  Offset uygulanmalıdır  Elektromekanik, mekanik öğelerden oluşan ve bunların hareketiyle elektrikli unsurlara bağlı olarak uzakta bulunan aletlerin çalışmasını ve kontrolünü sağlayan tertibat. Elektromekanik Sanayiciler Derneği – EMSAD bu sektörde üretimde bulunan sanayi kuruluşlarının çatısı olan dernek. EMSAD Genel Sekreteri Erdoğan Öktem sektöre ve derneğe yönelik değerlendirmelerinde beklentilerine değindi. Öktem ülkemizde sektörün sınıf atlayabilmesi için enerji ekipmanları üretiminde ve ithalatında koşulsuz olarak “offset” uygulanması gerektiğini söyledi. Kamu kurum ve kuruluşları, kamu ortaklıkları ve kamu iştirakleri tarafından açılan uluslar arası ihaleler neticesinde, ihalelerin açıldığı ülkeden çıkacak dövizi telafi etmek ve bu ülkelerin ihracat potansiyelini arttırmak amacıyla, ihaleyi kazanan yabancı firma tarafından ana ihale anlaşmasına ek olarak verilen taahhütleri içeren “offset”; kamu harcamalarının bir kısmını telafi etmek, yabancı sermaye girişinde artış sağlamak, yeni istihdam olanakları yaratmak gibi avantajlar içeriyor.

 

-           Sektörünüz 2011 yılına göre nasıl bir performans gösterdi? 2012 hedef ve beklentilerine ulaşabildi mi?

-           Diğer sektörler ne kadar başarılı olduysa elektromekanik sektörü de o kadar başarılı olmuştur. 2012 yılında 2011 yılına göre daha başarılı olunmuştur. Bunu da sektörümüzde yapılan ihracat miktarından anlamaktayız. Ancak; bu durum yeterli bir açıklama olmamaktadır. Sektörümüze yerli ve yabancı sermayenin imalat için yaptığı yatırım miktarı esas ölçü olmalıdır.

 

 

 -  2012 yılını sektörünüz açısından değerlendirir misiniz? Yeni yatırım ve projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

-           Sektörümüzün hemen her dalında yatırım yapılmaktadır. Ancak; burada esas olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni yatırımları yönlendirirken “Stratejik Ürün” seçmesi ve bunu da en kısa sürede eyleme koyması gerekliliğidir. Örneğin; içinde bulunduğumuz süreçte en önemli unsur olarak görülen “Enerji Verimliliği” konusunda kalıcı ve uygulanabilir bir “Strateji Planı”, üretilecek teçhizatlar için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından derhal işleme konulmalıdır.

 

 

 

 

           - Hükümetin izlemekte olduğu genel ekonomik programın sektörünüze yansımalarının hangi düzeyde olmasını bekliyorsunuz?

-           İzlenen ekonomik program “İthalata dayalı ihracatı” esas almıştır. Bu son derece yanlış bir uygulamadır. Bunun sonucunda ülkemizde KOBİ’lerin büyük bir bölümü kapanmış ve cari açık artmıştır. Bu olumsuz yansımanın engellenmesi için “Katma değer üreten” KOBİ’ler mutlaka tam kapasite olarak ve sayıları artarak devreye girmelidir

 

-           Sektör genelinde yatırımlar hangi alanlarda yoğunlaşabilir, tahminen ne kadar yatırım gerçekleşir?

-           Sektörümüzde yatırımlar, enerji verimliliği ile ilgili armatür, motor gibi ekipmanların üretimine kayacaktır.

 

 

-    2023 hedeflerine sektörünüzün etkisi ne olacak?

-           Geleceğin işi olan Enerji sektöründe Türkiye iyi bir strateji izlerse, sektörümüz de sınıf atlayabilir. Bunun için de özellikle yenilenebilir enerji ekipmanları üretiminde ve ithalatında koşulsuz olarak mutlaka ama mutlaka “offset” uygulanmalıdır.

 

-           Sektörle ilgili gelişmeleri dün, bugün ve gelecek açısından nasıl buluyorsunuz?

-           Sektörümüzü Türkiye’de en hızlı gelişmesi gereken bir sektör olarak görmekteyiz. Çünkü çağımız artık enerji çağıdır. Burada asıl olan enerjiyi üretmek, iletmek ve dağıtmaktır. Bu hizmetlerin yapılması da elektromekanik sanayinin işidir. Bu nedenle sektörün geleceği hemen her uzmanlık dalında çok açıktır.

 

 

-     Sektörünüzün geçmiş günleriyle bugünü arasında ne tür farklılıklar var?

-           Geçmişte daha düşük kapasite ile yalnızca iç piyasaya ürün yapan bir sektör olarak faaliyet göstermekteydi. Bu gün ise; 380 kV’luk kesiciler hariç hemen aklınıza gelen tüm teçhizatlar ülkemizde yapılmakta ve ihraç edilmektedir. Ancak; ihracat miktarı yeterli değildir. Buna mukabil yine sektörümüzde ithalat kapasitesi ihracatı geçmiş durumdadır. Bu yapıyı mutlaka değiştirmemiz gerekmektedir.

 

 

 

- Sektörünüz açısından Türkiye’nin gidişatını nasıl buluyorsunuz? Sektörünüzde büyümeyi tetikleyecek unsurlar nelerdir?

-           Türkiye’de; sektörümüzün gidişatı iyi olmakla birlikte yeterli değildir. Türkiye’de sektörün geleceğini tetikleyecek en büyük unsur 2023 yılında sanayinin gelişmesi dikkate alındığında, ihtiyaç duyacağı 400 milyar kwh/yıl enerji ihtiyacıdır. Bunun için de sektör bu ihtiyaca uygun teçhizat üretmek durumundadır. Bunu yaparken de her ne şekilde olursa olsun ithalatı da kontrol altında tutmak mecburiyetindedir. Ancak; bugünkü yapı ile bu pek mümkün görülmemektedir. Bunun için “Yapısal Değişiklik” yapmak şarttır.

 

-           2013 yılında sektörünüzün Türkiye’deki istihdama katkısının nasıl olacağını öngörüyorsunuz?

-           Bu sektörde istihdama, üretime bakıldığında pozitif yönde katkı koyacağı görülmektedir. Ancak; bu yeterli değildir. Burada esas olan “Mavi Yakalı” konusunda uzmanlaşmış veya iyi yetişmiş “Ara Eleman”a çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durumu sağladığımız zaman sektör istihdama çok yardımcı olabilecektir.

-           Derneğiniz gerek OSB gerek teknopark gibi ilgili kurum, kuruluşlar ve sivil toplumla ne tür ilişkiler içinde? 

-           Derneğimiz üyelerinin büyük bir kısmı büyük ölçekli veya yabancı sermayeli yatırımcı firmalar olduğundan, OSB’lerde yer almaktadırlar. Ancak; İstanbul’da yoğunlaşmış olan sanayinin artık yavaş yavaş yerleşim alanı dışına çıkması dolayısıyla, üye firmalarımızın da kapasiteleri büyümüş, organize sanayilere veya yakınlarına gitmeler başlamıştır.

 

 

          - Sizce OSB’ler sanayiciler tarafından mı, bürokratlar tarafından mı yönetilmeli. Niçin?

-           OSB’lerde öncelikle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu tesislerin tüm alt yapılarını yeniden düzenleyecek hususları yerine getirdikten sonra, bürokrasi yönetimden çekilmelidir. Örneğin; bir OSB’nin Kurulu gücü ile o OSB’de bulunan firmaların tek tek kurulu güçlerinin toplamları eşit olana kadar mutlaka çalışmalar devam etmelidir. “Enerji Verimliliği” istenen seviyeye geldikten ve kalıcı olarak devam edecek mekanizmalar ortaya konulduktan sonra bürokrasi işletmelerden çekilmeli ama “Oto Kontrol” mekanizmasını da canlı tutmalıdır.

 

 

 

KİMDİR
EMSAD Genel Sekreteri Erdoğan Öktem, Ankara I. Sanat Enstitüsü’nü bitirdikten Hava Meydanları ve Akaryakıt Tesisleri İnşaatı Reisliği’nde (HATIR) çalışmaya başladı. Askerlik hizmetinden sonra 13 ay Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nde (DHMİ) ve daha sonra eski işyeri olan ve adı değiştirilen Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü’nde çalıştı. Bu arada 1966 yılında başlamış olduğu A.D.M.M.A Elektrik Bölümü’nden 1971 yılında mezun oldu. Akademiyi bitirdikten sonra sırası ile aynı genel müdürlükte; Elektrik Mühendisi, Malzeme ve Hak Ediş Şefi, Elektrik Yapım Fen Heyeti Müdürü, Elektrik, Elektronik Daire Başkanı olarak hizmet yaptı ve 1988’de emekli oldu. Emekli olduktan sonra uzmanlaşmış olduğu hava meydanı elektrik işleri ile ilgili projeleri açmış olduğu ERİŞ Müşavirlik ve Mühendislik Ltd. Şti’nde yapmaya başladı. Evli ve 2 çocuk babası olan Erdoğan Öktem; 2005 yılından bu yana Elektromekanik Sanayiciler Derneği Genel Sekreterlik görevini devam ettirmektedir.

 

Son Güncelleme: 20.07.2017 18:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.