“Sektörel performans” ödülü yüreklendiriyor

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu bu yıl altıncı kez düzenlenecek sektörel performans ödüllendirilmesini.

“Sektörel performans” ödülü yüreklendiriyor

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu bu yıl altıncı kez düzenlenecek sektörel performans ödüllendirilmesini.

03 Aralık 2013 Salı 11:38
“Sektörel performans” ödülü yüreklendiriyor
 
  Zeytinoğlu etkinliğin KOBİ niteliğindeki işletmelerin markalaşma süreçlerine katkı sağladığını belirtip, “Firmalarımızı bu konuda yüreklendiriyoruz” dedi. 

Performans, hayatın her alanında çok büyük önem taşıyor. Hele ki sanayi kuruluşları için performans, performansın yüksekliği ve en nihayetinde sürekliliği olmazsa olmaz şartlardan. Kocaeli Sanayi Odası da bu önemin farkında. 2008 yılından bu yana Doğu Marmara genelinde düzenlenen sektörel performans ödülleri bu konuya verilen önemin bir göstergesi. Kocaeli Sanayi Odası önderliğinde Doğu Marmara Bölgesi’ndeki başarılı sanayi kuruluşlarını ödüllendirmek amacıyla düzenlenen organizasyon
PwC Türkiye, Doğu Marmara ABİGEM A.Ş., Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, CNN Türk, işbirliğinde ve Bolu, Düzce, Sakarya ve Yalova Ticaret ve Sanayi Odaları koordinasyonu ile düzenliyor.

7 başlıkta
Organizasyona başvurular büyük işletme ve KOBİ kategorisinde alınırken firmalar; verimlilik, istihdam, yenilikçilik ve markalaşma, finansal analiz, dış ticaret, topluma katkı, çalışanların geliştirilmesi ve bilinçlendirilmesi başlıklarında 7 adet ana değerlendirme kriterine göre anketler vasıtasıyla, değerlendiriliyor. Değerlendirmeyi yapan jüri üyeleri; PwC Türkiye, Doğu Marmara ABİGEM, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı uzmanları, üniversiteden hocalardan oluşuyor. CNN Türk Ekonomi Editörü Emin Çapa da değerlendirme sürecinde ve ödül gecesinde organizasyona büyük katkılar sağlıyor. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ile sektörel performans ödüllendirilmesini ve sektörel performansın önemini konuştuk. 

Geçen yılki ödül töreninde yaptığınız konuşmaya atfen sektörel performans ödüllerinin KOBİ’lerin dünya markası olması yolunda ne tür katkıları olacağını öngörüyorsunuz
-          Bildiğiniz gibi bugün fark yaratan kuruluşlar, sadece finansal sonuçlarla değil çevreye,  topluma ve sosyal yaşama katkılarıyla da marka değerini yükselten, firmalar olmakta. Bununla birlikte, bulunduğunuz sektörde rekabet edebilmek için, iş sonuçlarınıza göre firmanızı konumlandırmanız ve sektörünüzde size avantaj sağlayan ve iyileştirme yapmanız gereken konuları tespit etmeniz gerekiyor. Organizasyon; 2010 yılında, Doğu Marmara bölgesi kapsamında Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya ve Yalova illerinde faaliyet gösteren tüm sanayi sektörlerini de dahil edecek şekilde genişletildi. Bu kapsamda, çalışmamız bölgesel işbirliğimizin güçlenmesine de önemli bir katkı sağlamakta. Görünürlük faaliyeti olan organizasyonumuzun özellikle KOBİ niteliğindeki işlemelerimizin markalaşma süreçlerine katkı sağladığını düşünüyoruz. Firmalarımızı bu noktada yüreklendiriyoruz. Büyük ölçekli işletmelerimizin de imajlarını güçlendirme yönünde katkı verdiğini düşünüyoruz.

YBu yılki yarışmaya kaç sanayi kuruluşunun katılmasını hedefliyorsunuz?
-          Organizasyona katılımlar her yıl artarak devam etmekte. Bu yıl da katılımı 100 firmada durdurmak niyetindeyiz. Bununla birlikte, bölgede “Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu”nun bir marka haline geldiğini ve firmalar için önemli bir tanıtım kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Firmalar bu organizasyona her yıl katılarak, geri bildirim raporlarıyla gelişim trendlerini görebilir, ödül aldıkları takdirde, tanıtımlarını yapabilirler.

Firmaların bu yarışmaya katılmasının önemi nedir? Gazetemiz aracılığı ile sanayicilere ne tür bir çağrıda bulunmak istersiniz?
-          Yarışmaya katılan bütün kuruluşlara ankette yer alan kriterlere göre; sektördeki durumlarını konumlandıran ve aynı zamanda sektörlerindeki gelişmeleri kapsayan geri bildirim raporları gönderiyoruz. Firmalarımız, Doğu Marmara ABİGEM uzmanları tarafından hazırlanan geri bildirim raporlarıyla; sektördeki yerlerini, rekabetteki avantajlarını ve iyileştirme yapmaları gereken noktaları öğrenme fırsatı sunacak bir yol haritasına sahip oluyorlar. Bu vesile ile sektörlerindeki performanslarını ve başarılarını, tüm müşterilerine, hissedarlarına, çalışanlarına ve rakiplerine gösterme fırsatı elde ediyorlar. Böylece, firmalarımızın iş sonuçlarına göre mevcut konumunu ve sektörüne göre avantaj sağlayan ya da iyileştirme yapılması gereken konularını tespit ederek, rekabet güçlerini arttırmayı amaçlıyoruz.

Performansı iyi olan firmalar kurumsal anlamda “Daha fazla satış”, “Daha fazla kar” gibi bir şekilde ödüllerini almış oluyorlar. Bunun yanı sora bu tür manevi özelliği öne çıkan ödüller motivasyonu ne derece etkiliyor?
-          Bu yıl altıncısını düzenleyeceğimiz sanayi kuruluşları sektörel performans değerlendirme organizasyonu sonucunda her yıl olduğu gibi; farklı sektörlerde KOBİ ve büyük ölçekli işletme kategorilerinde olmak üzere sektörel performans ödülleri ile birlikte bir KOBİ ve bir büyük ölçekli işletme’ye ise 2 büyük ödül veriliyor. TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımları ile gerçekleşen görkemli bir törenle ödül alan firmalar; ulusal ve yerel medya yolu ile duyuruluyorlar.  Böylece, Ar-Ge faaliyetlerine ve çalışanlarının gelişimine önem veren, yüksek verimlilikle çalışan, finansal olarak başarılı iş sonuçları elde eden firmalar teşvik edilmekte ve tanıtım ve imajlarına olumlu katkılar sağlamaktadırlar. Organizasyonumuz; Doğu Marmara ve iş hayatı için bir referans noktası haline gelmiştir. Önümüzdeki dönemde de organizasyonumuzun diğer odalar kanalıyla Türkiye genelinde yapılmasını arzu ediyoruz.

Sektörel Performans ödüllerinin ülkemizde değişik bölgelerde değişik örnekleri var mıdır? Yarışma ilerleyen yıllarda tüm ülkeye yayılır mı? yayılmalı mı?
-          Organizasyonumuz Türkiye’de tek olup, bir örneği bulunmamaktadır. Şimdilik Doğu Marmara Bölgesinde bu organizasyonumuzu yürütüyoruz. Diğer illerden birçok Odamız projemiz ile yakından ilgileniyor. Tabii ideal olan değerlendirmenin Türkiye genelinde yapılmasıdır. Bu kadar yayılmak için henüz alt yapımızın hazır olduğunu düşünmüyoruz. İlerleyen yıllarda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin desteği ve diğer illerimizdeki Odalarımızın işbirliği ile kademeli olarak önce Marmara Bölgesinde ve daha sonra ülke geneline yayma yönünde planlarımız bulunuyor.

“Son iki yılın verileri değerlendiriliyor”

Performansın sözlük anlamı biliniyor ama sanayi için performans ne anlam ve özellikler içerir?
-          Sektörel performans değerlendirme organizasyonu firmalarımız için 360 derece çepeçevre bir değerlendirme prosesidir. Firmalara; verimlilik, istihdam, yenilikçilik ve markalaşma, finansal analiz, dış ticaret, topluma katkı, çalışanların geliştirilmesi ve bilinçlendirilmesi başlıklarında 7 adet ana değerlendirme kriterine göre değerlendirilerek, kendilerini tanıma ve eksiklerini görme imkanı sağlamaktadırlar. Organizasyona katılan firmalar aldıkları geri bildirim raporu ile kendi sektörlerindeki yerlerini görme imkanına sahiptirler. Bununla birlikte Jüri firmaların performanslarındaki gelişimini bahsettiğim kriterler çerçevesinde ele almaktadır. Bu nedenle performansı doğru ölçebilmek için son iki yılın verileri firmalarımızdan talep edilmektedir. Performanstan kast ettiğimiz de bu iki yıldaki gelişimdir.
 

Son Güncelleme: 03.12.2013 11:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.