SEKTÖRE KADIN BAKIŞ AÇISI GETİRDİ

200 yan sektörü besleyen inşaat piyasasındaki aşağı yönlü hareketlerin pek çok sanayi koluna yansıdığını söyleyen İVKAD Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Şen, şu an sektörde yaşanan durgunluğun sanayi sektörünü de doğrudan etkilediğini vurguladı.

SEKTÖRE KADIN BAKIŞ AÇISI GETİRDİ

200 yan sektörü besleyen inşaat piyasasındaki aşağı yönlü hareketlerin pek çok sanayi koluna yansıdığını söyleyen İVKAD Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Şen, şu an sektörde yaşanan durgunluğun sanayi sektörünü de doğrudan etkilediğini vurguladı.

12 Şubat 2021 Cuma 16:26
SEKTÖRE KADIN BAKIŞ AÇISI GETİRDİ

Haber: Nuran AYAR

Erkek egemen olarak addedilen inşaat sektöründe gözle görülen ama göz ardı edilen kadın emeğini daha ön plana çıkarmak için 2009’da kurulan İnşaat ve Kadın Derneği (İVKAD), aradan geçen 11 yılı aşkın sürede, bu hedeflerinin de ötesine geçerek üretimden kentsel dönüşüme, yeşil binalardan istihdama ve mesleki eğitime kadar  pek çok konuyu gündemine aldı. Özellikle pandemi döneminde sektörün sorunlarına yönelik çalışmalarına ağırlık veren IVKAD, bu sorunlara kadın bakış açısıyla çözümler aramaya ve üretmeye devam ediyor.

200 YAN SEKTÖRÜ BESLİYOR

İVKAD Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Şen, içinde bulunduğumuz pandemi döneminde, inşaat sektörünün durma noktasına geldiği 2001 krizinden bile daha büyük bir belirsizlik içine girdiğini belirterek “Aslında planlanamayan, yönetilemeyen bir programı yönetmek zorunda kaldık. Tabii baştan çok zor oldu, herkes için. Ama artık daha kontrollü kabul edilebilir, planlanabilir verilerle hareket etmeye çalışıyoruz” dedi. Şu anda Türkiye’deki inşaat sektörünün küresel ekonomideki hareketin aşağı yönlü seyrine paralel olarak geçici bir durgunluk yaşadığını kaydeden Şen, bu durgunluğun sanayi sektörünü de doğrudan etkilediğini vurguladı. Türkiye’de lokomotif sektör olarak kabul edilen inşaat sektörünün, yaklaşık 200 yan sektörü beslediğini hatırlatan Şen, “İnşaat sektörü, temelden anahtar teslimine kadar olan süreçte pek çok malzeme üreticisi ile çalışmak zorunda. Elbette inşaat sektöründeki herhangi bir aşağı yönlü hareket, pek çok sanayi kolunu doğrudan etkiliyor” diye konuştu.

İSTİHDAM DÜŞTÜ

Pandemi sürecinde inşaat sektöründe maliyetlerin yüzde 4 oranında arttığını, finansal kayıplar nedeniyle yeni yatırımlarda durgunluk ve istihdamda ciddi düşüşler yaşandığını anlatan Şen, inşaatın milli gelir içindeki payının da yüzde 7’lerden yüzde 5’lere gerilediğini kaydetti. İnşaat sektöründe. 2017’de 2,5 milyon olan çalışan sayısının bugün 2 milyona kadar gerilediği bilgisini veren Şen, bu gerilemeden en çok kadın çalışanların etkilendiğini, küçük ve orta boy şantiyelerde ilk işten çıkarılanların kadın çalışanlar olduğunu belirtti.

Orta ve uzun vadede konut sektöründe yeniden bir canlanma yaşanabileceğini öngördüklerini dile getiren Pınar Şen “Çünkü artık stoklar. Pandeminin etkisiyle çok katlı ofis fonksiyonlarını taşıyan ticari yapılar daha kısa ve uzun vadede yatırımcı açısından tercih edilme olasılığı çok yüksek” şeklinde konuştu. İVKAD olarak son dönemde dernek üyeleriyle dijital ortam daha sık bir araya gelme olanağı bulduklarını anlatan Şen, pandemi döneminde sektörün sorunlarına yönelik çalışmalarını söyle anlattı:

DİJİTAL KANAL KURDU

“Bu dönemde Kovid Bülteni çıkardık. Bu bültende hem bilinçlendirme yaptık hem de yapı tasarımı, sosyal donatılarda, kullanım alanlarında binaların daha efektif kullanılması, bu yeni normalde yeni binalarda olması gereken alanlar gibi konuları gün yüzüne çıkarmış olduk. Çalışmalarımız dijital ortamda daha fazla duyurmak, sosyal sorumluluk projelerine daha çok ağırlık vermek, daha da önemlisi sektörü kadın gözüyle değerlendireceğimiz, daha geniş kitlelere sesimizi duyurabileceğimiz dijital bir kanalı hayata geçirmek için hedef belirledik ve geçen yılın sonuna doğru başarıyla başlattık. Bu minvalde oldukça efektif webinar’larımız oluyor. Birçok başarılı kadınla, üyelerimize ve çevremize fayda sağlayacak özel konular üzerinde konuştuk. Çok da güzel sonuçlar aldık ve almaya devam ediyoruz.”

İVKAD ATÖLYE

İVKAD’ın bir diğer çalışmasının da inşaat sektöründe kadını daha iyi bir konuma getirmek amacıyla hayata geçirmeyi hedefledikleri İVKAD Atölye olduğunu açıklayan Pınar Şen, bu projede mesleğe atılmış gençleri tecrübeleriyle destekleyerek çalışma hayatlarındaki performanslarını artırmayı hedeflediklerini söyledi. Ayrıca Şen, ekoloji, sürdürülebilirlik, deprem sonrası afet yönetimi, küresel ısınma, gri su gibi konularda Avrupa Birliği’nin desteklediği programlara katılacaklarını söyledi.

“MİMARLARIN YARISI KADIN”

IVKAD’ın asıl çalışma alanının, kuruluş amacı da olan “İnşaat sektöründe kadın emeğinin altını çizmek” olduğunu vurgulayan Pınar Şen, 2009-2019 verilerine göre, Türk Mühendisler ve Mimarlar Odası üyesi mühendislerin yüzde 23’ünün, mimarların ise yarısından fazlasının kadınlardan oluştuğu bilgisini verdi. Buna karşılık bu oranların sektördeki yönetim ve karar mercilerine yansımadığının altını çizen Şen,  “Atamalarda ve emeğin ücretlendirilmesinde kurumların kadınlara yaklaşımı erkelerle eşit ve adil değil” dedi. Bu gerçekten hareketle, inşaat sektöründe mümkün olan her alanda kadın emeğini görmek için kadınları yüreklendirmek için çalıştıklarını anlatan Şen, şunları söyledi:

“GELECEK GENÇLERİN ELİNDE”

“Gençleri çok önemsiyoruz, geleceğimizi inşa edecek onlar. Ne kadar eşitlikçi, ne kadar profesyonel bakarlarsa dünyaya biz de o kadar çağdaş bir ülke oluruz diye düşündük. Bu doğrultuda bugüne kadar yükseköğrenim gören pek çok gencimizle bir araya geldik. Sektör hakkında kendilerine bilgiler verdik, deneyimlerimizi aktardık. Kız öğrencilerimizi mesleklerini icra etmeleri konusunda yüreklendirdik. Geçmişte çok başarılı öğrencilerimize ise staj imkanları sağladık. Üyelerimizle mesleki eğitimler düzenledik. Fuarlarda, zirvelerde, basın organlarında sesimizi duyurmaya gayret ettik. Yönetim kurulu üyelerimiz kent konseylerine iştirak ederek altyapı sorunlarından kentsel dönüşüm süreçlerine kadar yerel yönetimlere çözüm önerileri sundular, sunmaya da devam ediyorlar. Derneğimiz sektörde kadın istihdamının artışını hedeflemenin yanı sıra sektörün sorunlarına yönelik her daim meslek odalarıyla yerel yönetimlerle diğer sivil toplum örgütleriyle ortak çalışmalar yapmak ilkesini edindi. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor.”

PANDEMİ EV ALIŞKANLIKLARINI DA DEĞİŞTİRDİ

İVKAD Başkanı Pınar Şen, pandemi sürecinin iş yapma şekilleri kadar ev hayatını ve yaşam alanlarıyla ilgili beklentileri de değiştirdiğine dikkat çekti. Daha az katlı, bahçeli, doğayla iç içe evlere yönelik ilginin artığını anlatan Şen, “Gayrimenkul ve inşaat alanında insan alışkanlıkları çok değişti. Teknoloji ve tasarım uyumunun çok daha önemli olduğu döneme geldik. Bu sektörümüze yeni bakış açıları kazandırdı, yeni bir soluk getirdi” dedi. Önümüzdeki dönemde kentsel dönüşüm projelerinin de farkındalıkla değerlendirileceği tahminini dile getiren Şen, “Tamamen ihtiyaca yönelik, daha çok sosyal donatıların ve yeşilin olduğu, enerji verimliliğinin arttığı, daha yaşanabilir çevrelerin olduğu projeler geleceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Son Güncelleme: 12.02.2021 16:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.