SEKTÖR PROFESYONELLERİ ÇEVRİMİÇİ BULUŞTU

Dünyanın saygın savunma ve havacılık etkinlikleri arasına girmeyi başaran SEDEC 2020 Anayurt, Sınır ve İç Güvenlik Sistemleri etkinliği, savunma ve güvenlik sektörünün profesyonellerini bir araya getirdi.

SEKTÖR PROFESYONELLERİ ÇEVRİMİÇİ BULUŞTU

Dünyanın saygın savunma ve havacılık etkinlikleri arasına girmeyi başaran SEDEC 2020 Anayurt, Sınır ve İç Güvenlik Sistemleri etkinliği, savunma ve güvenlik sektörünün profesyonellerini bir araya getirdi.

29 Eylül 2020 Salı 09:10
SEKTÖR PROFESYONELLERİ ÇEVRİMİÇİ BULUŞTU

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Emniyet Genel Müdürlüğü, Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri, Jandarma gibi ihtiyaç makamlarını üreticiler ile direkt bağlantıya geçiren, büyük platform üreticilerinin KOBİ seviyesinde tedarik zinciri bağlantılarını en kısa sürede sağlayan etkin bir platform olan “SEDEC 2020 Anayurt, Sınır ve İç Güvenlik Sistemleri” etkinliği, bu sene koronavirüs önlemleri nedeniyle online olarak gerçekleştirildi. Sanayi gazetesinin de medya sponsoru olduğu etkinlik, yurt içinden ve yurt dışından önde gelen firmaları sanal ortamda buluşturdu. Etkinlikte birçok ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

  

GÜVENLİ ODALARDA İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ

2018 yılında ilki gerçekleştirilen, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Türk Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) ve Teknopark Ankara tarafından desteklenen SEDEC 2020, açılış konuşmalarıyla başladı. SEDEC Koordinatörü Hilal Ünal Türkan’ın konuşmasıyla başlayan açılış oturumunda; Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, Savunma ve Havacılık Sanayii İhracatçıları Birliği Başkanı Abdullah Naki Polat, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Teknopark Ankara ve İvedik OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin ile Endonezya ve Pakistanlı askeri yetkililer birer konuşma yaptı. SEDEC ve Türksat'ın YouTube kanalları üzerinden ve Türksat tanıtım ve kablo info kanallarından canlı yayınlanan etkinlikte, ulusal ve uluslararası katılımcılar, tamamen yerli SEDEC eşleştirme programıyla toplantı takvimleri belirlendikten sonra yerli yazılım XPERMEET ile kendilerine özel toplantı odalarında güvenli şekilde ikili iş görüşmeleri yapma imkanı buldu. Video konferans/ webinar uygulaması “BizBize” de uluslararası savunma sanayi şirketlerini bir araya getirdi.

  

PROJELERİN YÜZDE 65’İ SAVUNMA SANAYİNE YÖNELİK

Teknopark Ankara ve İvedik OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’de COVID-19 sonrası ilk uluslararası anayurt güvenliği, sınır güvenliği ve iç güvenlik sistemleri etkinliğininin bu sene sanal olarak gerçekleştirildiğini söyledi. Teknopark Ankara’nın 2017 yılından beri projeye sonsuz desteklerini sunduğunu ve başarı ile gerçekleşmesi için elinden geleni yaptığını anlatan Gültekin, “Bu destekle beraber bölgemizden 18 firma bu etkinliğe katılım sağlamıştır. Etkinliğin bu katılan firmalara büyük faydası olacağına inanıyorum. Firmalar yapılacak ikili görüşmelerde bilgi alışverişi neticesinde, teknoloji konusundaki yetkinliklerini ve yeteneklerini de bir şekilde arttırmış olacaklardır. Artan kabiliyetleri sayesinde ihracat kapasitelerinin gelişmesi bizlerin en büyük temennisidir. Bizler sizlerle beraber, Teknopark Ankara firmalarımızın bu başarılarına müşahit olmuş olacağız” dedi. Başkan Gültekin, İvedik OSB’nin bu günlerin hedefiyle 2014 yılında 75 bin metrekarelik alan üzerine Teknopark Ankara’yı kurduğunu, bu yapıda savunma ve havacılık, elektronik, bilişim, yazılım ve medikal sektörleri odağında faaliyet gösteren toplamda 161 firmaları ve yaklaşık 1.400 kişi istihdamları bulunduğunu kaydetti. Bu kapsamda bölgelerine toplam 950 proje başvurusu yapıldığı bilgisini veren Gültekin, “Firmalarımızın yüzde 65’inin projeleri savunma sanayini hedef almaktadır. Bu da gösteriyor ki, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın da dediği gibi Teknopark Ankara savunma sanayine büyük katkılar sunmaktadır. Herkes bilmelidir ki bizler bu katkının devam etmesi için gerekli bütün çabayı her zaman göstermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

  

GÜVENLİK SORUNLARI ÖN PLANDA

Hasan Gültekin, son yıllarda yaşananların yurt içi ve dışında savunma ve güvenlik konularını ön plana çıkardığını, ülkelerin sınırlarını ve şehirlerini korumasının en büyük ortak sorun olduğunu ifade etti. Her ülkenin güvenlik sorunları olsa da Türkiye’nin güvenlik sorunlarının çok elzem olduğunu vurgulayan Gültekin, “Türkiye Balkanlardan Çin’e kadar, Rusya’dan Güney Afrika’ya kadar uzanan jeopolitik bir fay hattının merkezindedir. Bu sebeple, Türkiye her zaman büyük depremlere gebedir. Hepimizin bildiği üzere güneyimizde büyük kargaşa ve karmaşa her geçen gün artmaktadır. PKK belası işgalci güçlerle birlikte farklı isimler ve şekillerde karşımıza çıkmakta, sınırlarımızı güneyden tehdit etmektedir. İşgalci zihniyetlere karşı karada ve havada yürüttüğümüz başarılı mücadelelere bir yenisinin Akdeniz’de eklendiği günleri yaşamaktayız. Petrol arama bahanesi ile sınırlarımıza müdahale etmeye çalışan global güçlere karşı, Türkiye 2023 vizyonu doğrultusunda bütün platformlarda dünyaya haklılığını ve gücünü savunma sanayisinin yerli ve milli ürünleri ile ispatlamıştır ve ispatlamaya da devam edecektir” dedi.

  

“SAVUNMA SANAYİMİZ GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTI”

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran da savunma sanayinin ülkeler açısından stratejik önem taşıyan bir sektör olduğunu vurgulayarak, “Pandemi nedeniyle dünya genelinde yaşanan zorlu sürece rağmen savunma sanayimizin dünyadaki başarısı göğsümüzü kabarttı” dedi. Türkiye’nin uzun yıllar dışa bağımlı olan savunma sanayinde artan cirosu, yükselen ihracat performansı ve AR-GE odaklı yatırımlarla büyük gelişme kaydettiğini dile getiren Baran, “Bu süreçte Ankara da savunma sanayinin üssü ve dünyaya açılan kapısı haline geldi. Türkiye’nin önde gelen savunma sanayi şirketlerinin çoğunun merkezi Ankara oldu. Pandemi nedeniyle dünya genelinde yaşanan zorlu sürece rağmen savunma sanayimizin dünyadaki başarısı göğsümüzü kabarttı” dedi.

  

“KAPIMIZ HER ZAMAN AÇIK”

Defens News dergisinin dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketini açıkladığı listeye de değinen Baran, “Bu listede yer alan Türk şirketi sayısı 5’ten 7’ye yükseldi. Bu şirketlerden Ankara merkezli olanların sayısı 4’ten 6’ya çıktı. Askeri haberleşme, radar, elektronik harp gibi alanlarda ürün geliştiren savunma sanayimizin ve başkentimizin göz bebeği ASELSAN 48’inci sıradan listeye girdi. Tarihte ilk 50 arasında yer alan ilk şirketimiz oldu. TUSAŞ 53’üncü, ROKETSAN 91’inci, STM 92’nci sırada yer aldığı bu listeye bu yıl ilk kez ilimizden FNSS 98 ve HAVELSAN 99’uncu sıradan girdi. Hepsiyle ayrı ayrı gurur duyuyoruz. ATO olarak Türk sanayisinin yerlileştirilmesine yönelik çalışmaları destekliyoruz. Ankara’yı ileriye taşımak için elimizden geleni yapmaya, iş birliği içinde çalışmaya hazırız. Kapılarımız her zaman açıktır” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.