banner250

SAVUNMANIN PAYDAŞLARI BULUŞTU

TSSK 7. Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi’nde, ana ve alt yüklenici firmaların iş birliğini artırmaya ve nitelikli iş gücü teminine yönelik çözüm yolları arandı. Yoğun katılımla gerçekleşen zirvede, küme firmaları AR-GE çalışmalarının sonuçlarını görücüye çıkardı.

SAVUNMANIN PAYDAŞLARI BULUŞTU

TSSK 7. Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi’nde, ana ve alt yüklenici firmaların iş birliğini artırmaya ve nitelikli iş gücü teminine yönelik çözüm yolları arandı. Yoğun katılımla gerçekleşen zirvede, küme firmaları AR-GE çalışmalarının sonuçlarını görücüye çıkardı.

10 Şubat 2020 Pazartesi 12:04
SAVUNMANIN PAYDAŞLARI BULUŞTU

Haber: Ümit Uçar / Helin Aygün

Ana teması “sektörel iş birliği ve nitelikli iş gücü” olarak belirlenen Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) 7. Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi, Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı destekleriyle düzenlendi. Ticaret Bakanlığı, TÜBİTAK, Ankara Sanayi Odası, SASAD iş birliğiyle, ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT tarafından ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlik, yoğun katılıma sahne oldu.  Sanayi Gazetesinin medya sponsoru olduğu zirvede, TSK ihtiyaçlarına uygun olarak alt sistem ve bileşenlerin milli olarak geliştirilmesinde görev alan ve AR-GE sonucu ortaya çıkan ürünlerini ihraç eden çoğunluğu KOBİ ölçeğinde olan teknokent şirketleri ile üniversite araştırma merkezleri, AR-GE merkezleri ve ana yüklenici savunma sanayi firmaları bir araya gelme fırsatı yakaladı. Küme firmaları, savunma sanayi, havacılık, anayurt güvenliği ve siber güvenlik alanlarıyla ilgili

AR-GE çalışmalarının sonuçlarını sergiledi.

SANAYİ VE AR-GE CAMİASI

Zirveye, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök, ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Serdar Alemdar, Ankara’daki OSB’lerin başkanları, teknokent genel müdürleri, askeri yetkililer, savunma ve AR-GE firmaları ile akademisyenler katılım gösterdi.

EKOSİSTEMİ GÜÇLENDİRME AMACI

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, burada yaptığı konuşmada, savunma sanayinin bütünsel olarak sanayileşmenin ve kalkınmanın önemli bir parçası kabul edildiğini kaydetti. Yeni dönemin teknolojilerini ıskalamamak için çok geniş ve dikkatli bir çalışma yapılması gerektiğini vurgulayan Demir, “2019-2023 Dönemi Stratejik Planımızda da silahlı kuvvetlerimizin ve güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarını, sürekli gelişim anlayışı ile azami ölçüde milli teknolojiler ve yerli imkanlarla karşılamak ve sürdürülebilir savunma sanayi içinde savunma ihracatını artırmak üzere savunma sanayinin ekosistemini güçlendirmek, savunma sanayinde edinilen becerilerin sivil sektöre yayılmasını temel amaç olarak belirledik” diye konuştu.

“AR-GE DESTEĞİ ARTMALI”

Firmaların AR-GE için ayırdıkları kaynakları takip ettiklerini ifade eden Demir, Türkiye genelinde veya karşılaştırmalı analizlerde AR-GE'ye yapılan desteğin artırılması gerektiğini düşündüklerini söyledi. Kaynağı artırırken de kaynağın ne kadar verimli kullanıldığı noktasında sonuçlara bakarak, verileri analiz ederek tartışılması gerektiğini vurgulayan Demir, “Öncelikle AR-GE, ÜR-GE, teknoloji geliştirme tanımında mutabık kalıp, yatırdığımız kaynağa, harcadığımız emeğe karşılık ne kadar bir çıktı ettiğimizi somut verilerle elde edilen patent sayısı, çıkartılan ürün ve ihracat rakamlarıyla karşılaştırmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ

Zirvenin açılış konuşmasını yapan TSSK Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Öktem, savunma sanayinde nitelikli insan gücünün önemine değindi. TSSK’nın üye sayısını her geçen yıl artırdığını dile getiren Öktem, kritik sektörlerde ürün geliştiren firmaların teknolojik gelişmişlik düzeyini giderek yükselttiklerini kaydetti. Öktem, “Teknolojik hazırlık seviyesini yükselterek yerli ve milli ürünler geliştirme noktasında, iş birlikleri son derece önemli. Bunun için stratejik iş ortaklıklarının hayata geçmesini ümit ediyorum” dedi. TSSK’da 3 bin kişilik AR-GE personeli istihdam edildiğini belirten Zeynep Öktem, firmaların en büyük sorunlarından birinin, nitelikli iş gücünü bünyelerinde tutamamaları ve nitelikli iş gücünün, büyük firmalara ya da yurt dışına doğru kayması olduğunu söyledi.

MİLLİ VE YENİLİKÇİ ÜRÜNLER

ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök, AR-GE yoğun faaliyetler yapan savunma sanayi firmaları için gerekli ortamın oluşturulmasıyla ülke savunmasında milli ve yenilikçi ürünlerin ortaya çıkmasına katkı sağlamanın, gerek ODTÜ gerekse ODTÜ TEKNOKENT’in en büyük hedefleri arasında olduğunu söyledi. ODTÜ TEKNOKENT’teki 400’ü aşkın teknoloji firmasının yaklaşık üçte birinin savunma ve güvenlik alanında faaliyet gösterdiğini belirten Rektör Kök, savunma sanayi firmalarıyla devlet destekli veya öz kaynaklarla oluşturulan projelerle ortak AR-GE çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Kök, “Üniversite-sanayi iş birliğini geliştirme ve nitelikli iş gücüne katkı sağlamak amacıyla Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile birlikte 2010 yılında başlattığımız Savunma Sanayi İçin Araştırmacı Yetiştirme Programı yani SAYP örnek bir program haline geldi. Program kapsamında 20 öğrencimiz bu programdan mezun oldu” dedi.

TEDARİKÇİLERİYLE BÜYÜYOR

ASELSAN SST Deniz Sistemleri Programları Direktörü Behçet Karataş, ASELSAN’ın dünyanın 52’nci savunma sanayi firması olduğunu belirterek, 2019’u ciro olarak hem TL hem de dolar bazında tarihi rekorlarla kapattığını söyledi. ASELSAN’ın Savunma Sanayii Başkanlığının hedefleri doğrultusunda yerlilik oranını yüzde 61 seviyesinde tutmaya özen gösterdiğini kaydeden Karataş, “Bu oranı yüzde 75 seviyesine ulaşmak için çalışmalarımız kararlılıkla sürüyor. Teknolojik bağımsızlığın hayati önem taşıdığı günümüzde, ASELSAN olarak altyapı ve etkinlikler, AR-GE kapasitesi, tedarikçi yönetim sistemi, kalite yönetimi, insan kaynağı gibi birçok alanda katkıda bulunuyoruz. Yerli iş ortaklarımız ve tedarikçilerimizle güç birlikleri yaparak çalışıyoruz. 36 firmayla stratejik iş birliği yaptık” diye konuştu. Karataş, ASELSAN’ın AR-GE faaliyetlerine ayırdığı bütçenin 2019 yılında 540 milyon dolara ulaştığını, gelecek yıllarda bu rakamın artmaya devam edeceğini dile getirdi.

İHRACATTA SAVUNMANIN PAYI YÜKSEK

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, Türkiye’nin ihracat hacmiyle dünya sıralamasında 33’üncü sırada yer aldığını belirterek, “Türkiye’nin ihracatı kilogram başına 1,2-1,3 dolardır. Savunma ihracatının kilogram başına değeri ise 40 dolar civarındadır. Bu, savunmanın ülke güvenliği için hayati olmakla birlikte, yüksek katma değerli bir sektör olması nedeniyle ekonomik olarak da çok özel bir yere sahip olduğunun göstergesi” dedi. İhracat rakamlarının artması için AR-GE ve inovasyonun önemine değinen Atalay, “HAVELSAN’da AR-GE nitelikli işlerin satışlarımız içindeki payı yüzde 20’ler seviyesinde. AR-GE harcamaları savunma sanayi firmalarının genelinde yüksek” dedi.  

TERSİNE BEYİN GÖÇÜ

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, geçen sene 4, bu sene 8 ülkeye uluslararasılaşma potansiyeli olan firmaları götürdüklerini, oradaki nitelikli iş gücünü Türkiye’ye taşıdıklarını söyledi. Hazırladıkları İnsan Kaynakları Envanterine göre, Türkiye’de savunma sanayi çalışanlarının yüzde 28’inin ODTÜ’lü, yüzde 11’inin Bilkentli, yüzde 9’unun İTÜ’lü olduğunu belirlediklerini anlatan Atay, “Son 5 yılda savunma sanayine giren insan sayısı 4 kat arttı. Bu alandaki çalışanların yüzde 74’ü erkek, yüzde 92’si mühendis kökenli. Mühendislerin de yüzde 30’u elektrik-elektronik mühendisliği mezunu” bilgisini verdi.

ETKİN KOORDİNASYON

Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu, Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacı olan her türlü silah, araç, gereç ve mühimmatı milli savunma sanayinden sağlamanın önemini vurguladı. Gelişen teknolojiye uyum sağlamanın hayati olduğunu belirten Kavaklıoğlu, “Dışa bağımlı bir politika ile Silahlı Kuvvetlerin modern nitelikte harp silah ve araçlarıyla donatılması zorlaşmış, çok pahalı ve riskli hale gelmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan mühimmatın azami ölçüde yerli ve milli olarak karşılanmasının TSSK gibi dinamik yapılarla güçlendirilmesi, istihdam oluşturulması, yurt dışı bağımlılığının asgariye indirilmesinin önemi yadsınamaz. Bu çok aktörlü oyunda başarı, etkin koordinasyon ve iş birliğiyle elde edilecektir” dedi.

ODTÜ TEKNOKENTTEN YENİ PROJELER

ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Serdar Alemdar ise öğleden sonraki oturumun açılışında yaptığı konuşmada, teknokentleri hakkında bilgi verdi. ODTÜ TEKNOKENT’teki 400 firmanın 1.200’den fazla AR-GE projesi yürüttüğünü anlatan Alemdar, “Firmalarımız geçtiğimiz yıl 1,5 milyar dolarlık ihracat yaptı. Teknokentimizde 15 milyar liralık AR-GE satışı gerçekleştirildi. 2018 yılında Bilişim İnovasyon Merkezini hayata geçirdik. CoZone’da tüm Ankara’daki AR-GE temelli çalışan insanların bir arada olduğu bir çalışma ortamı var” dedi. Önümüzdeki dönemde tematik bina kurma projeleri olduğunu dile getiren Alemdar, “Biyoteknoloji-yaşam teknolojileri alanında çalışacak bir biyoteknoloji binası inşaatına başlamayı hedefliyoruz. Yine Dijital Dönüşüm Kümelenmesini bu sene kuracağız. Yetenekli insanların yakalanması pek çok firma için stratejik öneme sahip. Firmalara mentor, yatırımcı, akademik destek olarak katkı sağlayacak bir yapı kurmayı da hedefliyoruz” dedi.

Son Güncelleme: 10.02.2020 12:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.