SAVUNMA SANAYİNİN "LİDERLİK OKULU"

Savunma, havacılık ve uzay sanayine özel hazırlanan SAHA MBA Programı’nın açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, SAHA MBA’in Türkiye’nin savunma sanayi liderlerini yetiştiren en önemli programlardan biri olacağına söyledi.

SAVUNMA SANAYİNİN "LİDERLİK OKULU"

Savunma, havacılık ve uzay sanayine özel hazırlanan SAHA MBA Programı’nın açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, SAHA MBA’in Türkiye’nin savunma sanayi liderlerini yetiştiren en önemli programlardan biri olacağına söyledi.

03 Eylül 2020 Perşembe 14:04
SAVUNMA SANAYİNİN "LİDERLİK OKULU"

Savunma sanayinin millileştirilmesi için çalışan Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul, geleceğin liderlerini yetiştirecek. SAHA İstanbul tarafından TÜBİTAK TÜSSİDE iş birliği ile hayat geçirilen, dünyanın en iyi MBA programları arasına girmeye aday SAHA MBA Programı’nın açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve Wharton Business School’dan Prof. Dr. Michael Useem’in katılımıyla zoom üzerinden gerçekleştirildi.

İstanbul, Ankara ve Gaziantep’te 5 Eylül’de başlayacak 2. Yöneticilik Gelişim Programı (SAHA MBA) açılışına eğitim alacak öğrenciler de katıldı.

“HEDEFİMİZ DÜNYADA MARKA OLMAK”

SAHA MBA Programı’nın, Harvard, Oxford, Stanford, London Business School gibi dünyanın önde gelen okullarının aralarında bulunduğu 15 üniversitenin MBA programları incelenerek hazırlandığını belirten SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, “Programı herhangi bir üniversite yerine TÜBİTAK ile yapmayı özellikle tercih ettik. Her konu başlığından en iyi eğitimi kim verir diye araştırdık ve alanında iddialı bir eğitim paketi oluşturduk. Dünyada marka olacak bir MBA programı hazırladık. SAHA MBA’yi dünyada marka yapmayı hedefliyoruz” dedi.

SAVUNMADA TEKNİK KADAR YÖNETİM DE ÖNEMLİ

“SAHA MBA çok önem verdiğimiz çok emek verdiğimiz bir program” diyen SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar şöyle devam etti:

“Savunma sanayi çok hızlı büyüyen çok dinamik bir sektör. Millilik anlamında da Türkiye’de Milli Teknoloji Hamlesi’ni en etkin şekilde yansıtan somut örneklerin ve başarı hikayelerinin olduğu bir alan. Mühendislik bilgisinin yanı sıra yenilikçi teknolojilerin ve yönetim bilimlerinin ele alınması sektörümüz açısında kritik önem arz ediyor. Bu nedenle SAHA MBA Programı’nı bu alanda çok gerekli görüyoruz.”

17’DEN 700’E ÇIKTI

SAHA MBA’nın ders içeriklerine bakıldığında özellikle savunma havacılık ve uzay odağında modern yönetim bilimlerini içeren, en yenilikçi başlıklarda, çok etkin bir program ortaya konulduğunu anlatan Bayraktar,  “Savunma sanayiinde şu anda en önemli ihtiyaçlardan biri etkin yönetim ekiplerinin olması” dedi.

Bayraktar bu ekiplere neden ihtiyaç duyulduğunu ise şöyle anlattı:

“20 yıl önce belki 17 savunma sanayi firması vardı şimdi 700 civarında , yerlilik oranları yüzde 20’dan yüzde 60-70 oranlarından bahsediliyor. Proje bütçeleri 1-2 milyar dolardı şimdi 60 milyar dolarlık SSB tarafından imzalanmış yürürlükte olan proje bütçeleri var. Tüm bu projelerin başarılı bir şekilde idame edilmesi, sürdürülebilmesi ve adım adım ilerlememiz ancak etkin bir yönetim ile gerçekleşebilir.”

SANAYİNİN LİDERLERİ YETİŞİYOR

SAHA MBA açılış programına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, “Ben bu programı, SAHA Liderlik Okulu olarak görüyorum. Bu programın Türkiye’nin sanayi liderlerini yetiştiren en önemli programlardan biri olacağına inanıyorum” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bütün paydaşlarıyla birlikte Milli Teknoloji Hamlesi için gayret gösterdiğini ifade eden Kacır, “Milli Teknoloji Hamlesi deyince Türkiye’nin yüksek teknoloji ürünlerini yerli ve milli olarak geliştirmesinden bahsediyoruz. Kritik teknoloji ürünlerinin yerli üretme kabiliyetinin geliştirilmesinden bahsediyoruz. Kritik  ürünlerimiz deyince hepimizin aklına ilk olarak savunma sanayi geliyor” şeklinde konuştu.

DİĞER SEKTÖRLERE DE ÖRNEK

SAHA İstanbul’un savunma sanayi firmalarının büyük bölümünü, üniversitelerin, 20’den fazla şehirden sanayicilerin içinde olduğu bir yapı olduğunu hatırlatan TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, son dönemde savunma sanayinde elde edilen başarının diğer sektörlerde de örnek olduğunu ifade etti. Mandal, “Bu sürecin sadece bir mühendislik alanı, araştırma süreci olmadığı, süreçte yönetim mekanizmasının da etkin olduğu ortaya çıkmıştır” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.