SAVUNMA SANAYİNDE YERLİLEŞME HEDEFİ

Savunma Sanayi Zirvesi’ne katılan Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, yerli ve milli savunma araçlarına her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu belirterek, Türkiye’nin kendi teknolojisini özgün şekilde üretmesi gerektiğini kaydetti.

SAVUNMA SANAYİNDE YERLİLEŞME HEDEFİ

Savunma Sanayi Zirvesi’ne katılan Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, yerli ve milli savunma araçlarına her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu belirterek, Türkiye’nin kendi teknolojisini özgün şekilde üretmesi gerektiğini kaydetti.

11 Ekim 2017 Çarşamba 14:48
SAVUNMA SANAYİNDE YERLİLEŞME HEDEFİ

İKİLİ GÖRÜŞMELER YAPILDI

Giderek artan millileştirme çalışmaları ekseninde Türkiye’nin küresel arenadaki gücünü belirleyen kritik sektörlerden olan savunma sanayi, İstanbul Sanayi Odasının (İSO) düzenlediği Savunma Sanayi Zirvesi’nde enine boyuna ele alındı. Zirvede söz alan sanayiciler ve bürokratlar, savunma sanayinin yerlileşmesi ve millileşmesi üzerinde durdu. Etkinlik kapsamında savunma sanayi devleri ve sanayiciler iş birliği fırsatları için ikili görüşmeler gerçekleştirirken, paneller ve konferanslarda yerli ve yabancı sektörün lider isimlerinin görüşlerini paylaştı.

ÖZGÜN TEKNOLOJİ

Zirvede sanayicilere seslenen Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, teknolojik bağımsızlığın öneminin son dönemde özellikle savunma sanayinde daha da söyledi. Ülkenin, yerli ve milli savunma araçlarına her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu belirten Tüfekçi, “Kara araçlarından deniz araçlarına, değişik platformlardan silah sistemlerine, insansız hava araçlarına kadar birçok ürünümüzü basından takip ediyorsunuz. Bunlardan sizler de, bizler de çok gurur duyuyoruz. Ancak bunlar bize yetmiyor. Çünkü teknolojik bağımlı olduğumuz alanları minimize etmeliyiz ve de kendi teknolojilerimizi özgün bir şekilde geliştirmeliyiz” dedi. Tüfekçi, sadece tedarik kurumu olarak tanınmak istemediklerini aktararak, aynı zamanda sanayi üretim seviyesini modernize etmek istediklerini kaydetti.

YERLİLİK ORANI ARTTI

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan da savunma sanayisinin öneminin dünyanın hemen hemen her bölgesinde yaşanan jeopolitik gerilimler ve güvenlik kaygılarının hızla arttığı mevcut dönemde daha da arttığını, etkin ve güçlü bir silahlı kuvvetlerin Türkiye için elzem olduğunu söyledi. Türkiye'de modern savunma sanayisinin geliştirilmesi ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyonu için çıkılan yolda son dönemde önemli mesafeler kat edildiğini belirten Bahçıvan, “Bu noktada ülkemiz için en önemli husus, savunma sanayimizde yerli ve milli üretim hedefidir” diye konuştu. Bahçıvan, 15 yıl önce yüzde 80 oranında dışa bağımlı olan savunma sanayi sektöründe yerlilik oranının, yüzde 65'lerin üzerine çıktığına dikkat çekti.

UZUN VADELİ SÜREÇ

Savunma Sanayinde Yerli ve Milli Üretim Arayışları başlıklı panelde konuşan Kale Grubu Başkan Yardımcısı Osman Okyay, gelişmiş ülkelerle kendileri arasında 150 yıl fark olduğunu ve bu farkın kolay kapanamayacağını dile getirdi. Buna karşın önemli ilerlemeler sağladıklarını anlatan Okyay, savunma sanayinde orta ve uzun vadeli bir bakış açısının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Okyay, F35 projesinin 1980’li yıllardan başladığını ve 2007’de ilk uçuşun yapılabildiğini, seri üretime ise projenin başlangıcından 50-60 yıl sonra başlanabileceğini aktardı.

ÖZEL SEKTÖRDEN ATAK

Zirve kapsamında Savunma Sanayii Müsteşarlığı Sanayileşme Daire Başkanı Bilal Aktaş da 2016 yılında yapılan 1 milyar 254 milyon TL Ar-Ge harcamasının yaklaşık yarısının özel sektör tarafından yapıldığı bilgisini vererek, 2017-2021 Stratejik Planı çerçevesinde sektörel strateji planı hazırladıklarını anlattı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.