SANTEK FİRMALARI BİR ARAYA GETİRDİ

Makine ve metal sektörünün önde gelen üreticileri, Çorlu’da düzenlenen Sanayi ve Teknoloji İş Birliği Kurulu (SANTEK) toplantısında bir araya gelerek yeni iş birliklerine yelken açtı.

SANTEK FİRMALARI BİR ARAYA GETİRDİ

Makine ve metal sektörünün önde gelen üreticileri, Çorlu’da düzenlenen Sanayi ve Teknoloji İş Birliği Kurulu (SANTEK) toplantısında bir araya gelerek yeni iş birliklerine yelken açtı.

17 Kasım 2021 Çarşamba 10:55
SANTEK FİRMALARI BİR ARAYA GETİRDİ

Makine ve metal sektöründen yerli üreticiler ile ulusal tedarikçileri bir araya getiren iş forumu Sanayi ve Teknoloji İş Birliği Kurulu (SANTEK) toplantısı, yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Tekirdağ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası ve Trakya Kalkınma Ajansı iş birliği ile düzenlenen SANTEK Makine ve Metal Sektörü Buluşmaları toplantısında, büyük ulusal tedarikçiler üretimleri hakkında sunum yapma ve yeni iş birlikleri yakalama fırsatı yakaladı.

Tekirdağ firmaları ile lider firmaların ikili iş görüşmeleri ve firma ziyaretleri yaparak firma kapasite ve yeteneklerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamayı hedefleyen Çorlu’daki SANTEK toplantısının açılışına, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İzzet Volkan ile çok sayıda firma yetkilisi katıldı.

İŞ BİRLİKLERİYLE VERİMLİLİK ARTTI

Forumun açılışında konuşan Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Bakanlık tarafından bilim ve sanayiyi bir araya getiren iş birliği mekanizmalarının geçmiş dönemde olduğu gibi bugün de etkin şekilde sürdürüldüğünü söyledi. Teorinin pratiğe dönüş sürecini hızlandıran bu iş birliği kapsamında teoriden gelen ham bilginin işlenerek sanayide verimliliğin, AR-GE ve inovasyon kapasitesinin artırıldığını, üniversite ve sanayi birlikteliğinin sağlandığını dile getiren Büyükdede, "AR-GE ve inovasyonun desteklenmesi anlamında paydaşların ve kamunun bilgilendirilmesi, ulusal, bölgesel ve iller arasında çalışma planlarının hazırlanarak gerekli faaliyetlerin gerçekleştirilmesi ve takibi hayata geçirilmiştir" dedi.

GÜÇLÜ CAMİA

Büyükdede, Ekim 2021 itibarıyla AR-GE ve yenilik ekosisteminin 89 teknopark, 1.260 AR-GE ve 340 tasarım merkeziyle altın çağını yaşadığını belirterek, "Bakanlık olarak merkez birimlerimizde gerçekleştirdiğimiz yeni yapılanma sonucunda 2021 yılında SANTEK ile AR-GE ve yenilik çalışmalarına yeni bir boyut kazandırmış bulunmaktayız" diye konuştu. Bakanlığın taşra teşkilatını oluşturan 81 ilin Sanayi ve Teknoloji müdürlüklerinin yılda iki defa gerçekleştirecekleri SANTEK çalışmalarının dört düzeyde tasarlandığını söyleyen Büyükdede, şunları kaydetti:

GÖZDE SANAYİ KENTİ

"Trakya'da bulunan Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve İstanbul'un Trakya yakası sadece ülkemiz sanayicilerinin değil, aynı zamanda Avrupa ülkelerine yakınlığı ve ulaşım yolu üzerinde bulunması dolayısıyla dünyadaki diğer ülke firmalarının da gözdesi bir sanayi alanı haline gelmiştir. Geniş tarım ve orman alanlarını da koruyarak bu bölgede tesis kurmak isteyen özellikle İstanbul içinden büyüme hedefi olan firmalarımızı, bölgemiz valileri ve yerel yönetimlerle iş birliği yaparak yerleştirmeye gayret ediyoruz. Özellikle Tekirdağ, organize sanayi bölgeleri, limanı ve iyi bir üniversite eğitim altyapısı bulunması dolayısıyla bölgenin en gözde sanayi şehri haline gelmektedir. Türkiye'de sanayi yatırımları ölçek büyütüyor. Bölgenizde mevcut beyaz eşya, otomotiv, makine, plastik, tekstil, kağıt ve orman ürünleri, ilaç, dezenfektan, kimya ve her türlü metal sektörünün yanında savunma, uzay, havacılık, nükleer enerji, raylı sistemler ve gemi inşa sektörlerine hizmet verecek sanayinin, yeni hizmete dahil edilmesini arzu ediyoruz."

KÜMELENME MERKEZİ

Toplantıda söz alan Tekirdağ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Fahrettin Akçal, Tekirdağ’da 13 OSB bulunduğunu belirterek, “Hemen tüm sektör ve alt sektörlerde üretim yapan güçlü sanayi altyapısı ve üretimden ihracatı baz aldığımız zaman 7 milyar doların üzerinde ihracatı işletme başına düşen yaklaşık 58 çalışan sayısıyla Türkiye’nin Kocaeli’nden sonra en fazla büyük işletmelerin kümelendiği il durumundayız. Sanayi olarak Türkiye’nin en güçlü illerinden birisiyiz. Bu güçlü sanayi alt yapısını daha yüksek noktalara çekmek için dünyada ileri teknoloji kabul edilen ülkelerin uygun olduğu sektör firmalarının bu sektörlerde faaliyet gösteren firmaların teknoloji firmalarını ilimize davet ettik. Buradaki amacımız firmalarımıza iş bulmak olduğu gibi ileri teknoloji üreten firmaların teknoloji kabiliyetlerini Kobilere aktararak Kobilerin teknoloji seviyelerini yükseltmek bunu yaparken de yurt dışından ithal edilen birçok firmanın yerlileşmesini bu toplantıda amaçlamaktayız” dedi.

“DÜNYAYI AYAĞINIZA GETİRİYORUZ”

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, yaptığı konuşmada, ihracatın artırılması için odalarla birlikte firmalara pek çok kolaylık sağladıklarını söyledi. Şahin, “Savunma sanayiyle ilgili ben dünyanın neresine mal satmak istiyorum derseniz, ürününüz varsa bizler sizlere destek vererek dünyayı ayağınıza getiriyoruz ve sizlere uygun müşteriler buluyoruz. O müşterilere gerekirse birebir danışmanlık yaparak mal satmanızı sağlıyoruz. Bunu ücretsiz olarak yapıyoruz” diye konuştu.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin de üniversitelerinin Trakya’da girişimcilik endeksinde ilk 50’de olduğunu belirterek, “Teknolojinin geliştirilmesi üretilmesi noktasında üniversitemiz her türlü çalışmaya her türlü işbirliğine açığız” dedi.

Son Güncelleme: 17.11.2021 11:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.