SANAYİDE HAM MADDE SORUNU BÜYÜYOR

Hammadde ve ara malında yaşanan fiyat ve tedarik sorunun üretim maliyetlerine getirdiği aşırı yüke dikkat çeken sanayi sektörünün temsilcileri, sorunun çözümü için hammadde ithalatına teşvik verilmesi ve ihracata kısıtlama getirilmesi gerektiği konusunda hemfikir.

SANAYİDE HAM MADDE SORUNU BÜYÜYOR

Hammadde ve ara malında yaşanan fiyat ve tedarik sorunun üretim maliyetlerine getirdiği aşırı yüke dikkat çeken sanayi sektörünün temsilcileri, sorunun çözümü için hammadde ithalatına teşvik verilmesi ve ihracata kısıtlama getirilmesi gerektiği konusunda hemfikir.

22 Şubat 2021 Pazartesi 10:23
SANAYİDE HAM MADDE SORUNU BÜYÜYOR

Son bir yıldır küresel pandeminin etkisiyle tüm dünyada yaşanan üretim düşüşleri ve lojistik aksamalara artan döviz kuru da eklenince, hammadde ve ara malı tedariki konusunda yaşanan sıkıntılar, imalat sanayini tehdit edecek boyuta ulaştı. Aşırı yükselen emtia fiyatları, bugünlerde hemen hemen tüm sektörlerin en önemli sorunlarının başında geliyor. Öte yandan, navlun fiyatlarında yüzde 600’lere varan artışlar, tedarik zincirinin üzerinde yarattığı baskı, ithalat ve ihracat yapan firmaların yanı sıra üreticinin de kabusu haline geldi. Hammadde ve ara malında yaşanan fiyat ve tedarik sorunun üretim maliyetlerine getirdiği aşırı yüke dikkat çeken sanayi sektörünün temsilcileri, önlem alınmadığı takdirde önümüzdeki dönemde üretimde ciddi aksamalar olacağı görüşünde.

“YENİ YATIRIMLAR ŞART”

Sektör temsilcileri, sorunun çözümü için hammadde ithalatına teşvik verilmesi ve ihracata kısıtlama getirilmesi gerektiği konusunda hemfikir. Ayrıca hammadde ve ara malı üretimi yapacak yeni tesislerin teşvik edilmesi, lojistik hatların deniz, hava ve karayolu olarak çeşitlendirilmesi de sektör temsilcileri tarafından dillendirilen öneriler arasında yer alıyor.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, küresel tedarik zincirlerinde yaşanan sıkıntıların sanayi üretimi açısından tahammül edilmez bir noktaya doğru gittiğini söyledi. Birçok farklı ürün grubunda, geçmiş dönemlerde eşine çok rastlanmayan fiyat yükselmesi ve oynaklığı görüldüğünü ifade eden Bahçıvan “Türkiye’nin artık marka altyapı projeleri kadar marka üstyapı projelerine de ihtiyacı var ve sanayimizin gelecek vizyonu işte o büyük stratejik hammadde üreten sanayi tesislerinden geçiyor” dedi.

“EKSTRA YÜKLERİN GEVŞETİLMESİ ÖNEMLİ”

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Meclis Başkanı Abidin Özkaya, emtia fiyatlarında yaşanan astronomik artışlara dikkat çekerek özellikle plastik hammaddede son 6 ayda dolar bazında yüzde 100’den fazla astronomik fiyat artışları yaşandığını vurguladı. Küresel üreticilerin, ağustos ayından bu yana üretimde kesintiye gitmesiyle yükselen fiyatların üretim maliyetlerini aşırı yükselttiğini söyleyen Özkaya, yerli hammadde üreticisi firmaların, ihracatın yanında yurtiçi piyasasının ihtiyaçlarını da karşılaması gerektiğinin altını çizdi. Özkaya, “Hammadde ithalatındaki ilave vergiler, gözetim ve referans fiyat gibi ekstra yüklerin gevşetilmesi çok önemli. Birçok ürünün nihai tamamlayıcısı olan plastik sektörü, önlem alınmaması durumunda diğer sektörlerin hem yurtiçi hem de yurtdışı nihai ürün satışını olumsuz etkiler” diye konuştu.

POZİTİF AYRIMCILIK TALEBİ

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki de son dönemde demir, çelik, plastik gibi hammadde fiyatlarındaki artışın hem sanayiciyi hem de inşaatçıları sıkıntıya ittiğini söyledi. Pandeminin ağır geçtiği dönemin ardından ülkelerin, yüksek talebi ve stok yapma eğilimi fiyatlara her hafta artış şeklinde yansıttığını anlatan Öztiryaki, “Bunun yanı sıra hurda kullanımı azalınca hurda çıkışı da azaldı. Demirde ton fiyatı 900 dolarlara kadar çıktı. Şu anda 750 dolar seviyesinde. Türkiye’nin gelişim potansiyelini göz önünde bulundurarak, özellikle hammadde çıkarılan maden alanları ve plastik hammadde konusunda pozitif ayrımcılık ile destek olunmasını öneriyoruz” açıklamasında bulundu.

“PAHALI ALIP UCUZ SATIYORUZ”

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Yalçın Ertan, demir çelik sektöründe hammadde fiyatının 15 Kasım-15 Ocak tarihleri arasında yüzde 50’den fazla artmasıyla üretimde çok ciddi bir maliyet sorunu ortaya çıktığını belirterek kurdaki ani değişiklik ve fiyat artışlarından olumsuz etkilendiklerini dile getirdi. Demir çelik sektöründe genellikle satışların 3 aylık kontratlarla yapıldığına dikkat çeken Ertan, “Hem dolar bazında yüksek fiyatla hem de yüksek kurla ithal edip üretime soktuğumuz ve kontratını yaptığımız hammaddeden elde ettiğimiz ürünleri şimdi daha düşük kur ile satmak durumunda kalmaktayız. Kurlardaki ani değişiklik ve faizdeki artış bilhassa iç piyasadaki talebi etkiliyor ve başta inşaat sektörü olmak üzere birçok sektörde talep ve alımların ertelenmesine sebep oluyor” şeklinde konuştu.

“ÜRETİCİ ARA MAL BULAMIYOR”

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Çamur da pandemiyle birlikte ithal ara malların tedarik zincirinde aksamalar yaşandığını hatırlatarak “Sanayici şimdi de iç piyasada ara mal bulamıyor. Kurdaki artışla birlikte hammadde üreticilerinin bir bölümü iç piyasaya ürün vermek yerine ihraç ediyor. Buna mutlaka dur denilmesi gerekiyor. Aksi halde makine ve otomotiv sanayinde, mobilyada, cam, plastik, kimya ve inşaat gibi çok çeşitli sektörlerde giderek artan hammadde sıkıntısı yaz aylarında üretimde ciddi aksamalara yol açacak” dedi. Çamur, tıpkı maske ihracatında olduğu gibi, bazı hammadde ürünlerinin ihracatına, kota konularak izin verilmesi gerektiğini savundu.

“KISITLAMA GETİRİLSİN”

Ticaret Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Mobilya Sektörü İhracatı ve Girdi Tedariki” konulu online toplantıda bir araya gelen İstanbul, Ege, Akdeniz ve Orta Anadolu mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatçı birlikleri, sivil toplum kuruluşları ve firma temsilcileri ise iç piyasadaki hammadde sorunun çözülmesi için MDF ve kontrplak ihracatına kısıtlama getirilmesini, petrokimya yatırımlarına ise ağırlık verilmesini istedi. Sünger ve boya malzemeleri gibi petrokimya ürünlerinin yüzde 12’sinin Türkiye’den, yüzde 88’inin ise AB ve Çin’den karşılandığına işaret eden Türkiye mobilya sektörü temsilcileri, sünger ve boya malzemelerinde yaşanan fiyat artışının önüne geçmek için petrokimya tesislerine yatırım yapılmasını önerdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.