banner250

SANAYİCİYE ENDÜSTRİYEL YANGIN UYARISI

TÜYAK 2019 Uluslararası Yangın ve Güvenlik Sempozyumu’nda, can güvenliğinden yangın riski yönetimine, sigortadan yangın uyarı ve otomatik söndürme sistemlerine kadar endüstriyel tesislerde yangın güvenliğine ilişkin birçok konu ele alındı. Sempozyumda sanayiciler, endüstriyel yangınlar konusunda bilgilendirildi.

SANAYİCİYE ENDÜSTRİYEL YANGIN UYARISI

TÜYAK 2019 Uluslararası Yangın ve Güvenlik Sempozyumu’nda, can güvenliğinden yangın riski yönetimine, sigortadan yangın uyarı ve otomatik söndürme sistemlerine kadar endüstriyel tesislerde yangın güvenliğine ilişkin birçok konu ele alındı. Sempozyumda sanayiciler, endüstriyel yangınlar konusunda bilgilendirildi.

12 Aralık 2019 Perşembe 08:42
SANAYİCİYE ENDÜSTRİYEL YANGIN UYARISI

TÜYAK tarafından iki yılda bir, yangın güvenliği konusundaki problemleri tartışmak, yangın ve güvenlik sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getirmek ve ilgili yönetmelik ve standartlardaki gelişmeleri açıklamak amacıyla düzenlenen ‘’Uluslararası Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi‘’nin altıncısı Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sempozyumda konuşan Türkiye Yangından Korunma Vakfı ile Yangından Korunma Derneği Onursal Başkanı, TÜYAK 2019 Yangın ve Güvenlik Sempozyum ve Sergisi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, Türkiye’de yılda, kayıtlara geçen yaklaşık 400 büyük fabrika yangınının yaşandığını söyleyerek, “Bu yangınların 160 tanesi İstanbul’da gerçekleşiyor. Büyük mal kaybının yanı sıra, can kaybına da neden olan bu yangınlarda yılda ortalama 25 kişi hayatını kaybediyor” şeklinde konuştu.

Sempozyumda, yangın güvenlik profesyonelleri, ilgili kamu yöneticileri, akademisyenler, tasarım yapan veya uygulayan mühendisler, danışmanlar, sigortacılar, üreticiler, ürün sağlayıcılar, teknik elemanlardan oluştu. İki gün boyunca devam eden sempozyum ve sergide; yangına, sabotaja, depreme, iş kazalarına, çevre risklerine karşı algılayan, uyaran ve çözüm sunan yeni cihazlar tanıtıldı, günümüz teknolojisine uygun koruma ve önleme sistemlerindeki gelişmeler ve tasarım esasları açıklandı.

İSTANBUL’DA HER YIL 160 FABRİKA YANIYOR

Türkiye Yangından Korunma Vakfı ile Yangından Korunma Derneği Onursal Başkanı, TÜYAK 2019 Yangın ve Güvenlik Sempozyum ve Sergisi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, Türkiye’de yılda, yaklaşık 400 büyük fabrika yangınının yaşandığını kaydetti. Bu yangınların 160’ının İstanbul’da gerçekleştiğine dikkat çeken Kılıç, fabrika yangınlarının özellikle tekstil, plastik, gıda, metal, boya ve petrokimya tesislerinde, genellikle elektrik tesisatındaki sorunlar, gaz sızması, malzeme ya da ekipmanın aşırı ısınması, uygun şekilde depolanmayan yanıcı gaz ve sıvılar, tamirat sırasında kurallara uyulmaması ve periyodik bakımların ihmal edilmesi nedeniyle gerçekleştiğini bildirdi.

“YANGIN SİGORTASI ZORUNLULUĞU GETİRİLMELİ”

Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç yaptığı açıklamada, “İstanbul’da yanan fabrikaların sadece yüzde 40’ının sigortalı. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de fabrikalara zorunlu sigorta sistemin getirilmeli. Bir fabrika yandığı zaman zararı sadece fabrika sahibine olmuyor. Yanan milli servet oluyor. Çalışanlar işsiz kalıyor, müşteriler yitiriliyor. Yanan işletmeden yedek parça ya da malzeme alan vatandaş başka yerden almak zorunda kalıyor ve zaman kaybediyor. Zorunlu sigorta yangın önlemlerinin alınması demek. Önlemlerin alınması sadece mal sahibini korumak değil aynı zamanda ekonomiyi korumak, çalışan işçileri korumak, yan sanayii korumak, ürünlerin alıcılarını korumak demek” dedi.

DEPREMLERE DİKKAT!

Deprem sonrası yangınlardan da bahseden Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, deprem sonrasında endüstriyel tesislerde meydana gelen yangınların daha çok sanayi tesislerinde, rafinerilerde, ticari binalarda ve ahşap yapılarda meydana geldiğini belirtti. Türkiye sanayisinin yüzde 60’ının deprem kuşağında yer alan Marmara bölgesinde bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, deprem sonrası yaşanacak endüstriyel yangınların etkisinin yıkıcı olabileceğini söyledi. Kılıç, “Beklenen İstanbul depremi kış aylarında akşam saatlerinde olduğu takdirde 2 bin 736 yangın olacak, bunlarda yaklaşık 1.900 adedinin kolay söndürülemeyen büyük yangına dönüşecektir. Bu yangınların yüzde 20’sinin ise atölye, fabrika ve endüstriyel tesislerde yaşanacağı tahmin ediliyor” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.