banner250

SANAYİ ÜSSÜ İKİTELLİ OSB ÖNLEMLERİNİ ALDI

Koronavirüs nedeniyle çalışanların ve ziyaretçilerin sağlığını korumak için gerekli tedbirleri aldıklarını söyleyen İkitelli OSB Başkanı Mahmut M. Aydın, sanayicilerin mali yapılarının desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

SANAYİ ÜSSÜ İKİTELLİ OSB ÖNLEMLERİNİ ALDI

Koronavirüs nedeniyle çalışanların ve ziyaretçilerin sağlığını korumak için gerekli tedbirleri aldıklarını söyleyen İkitelli OSB Başkanı Mahmut M. Aydın, sanayicilerin mali yapılarının desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

26 Mart 2020 Perşembe 09:34
SANAYİ ÜSSÜ İKİTELLİ OSB ÖNLEMLERİNİ ALDI

Röportaj: Ümit Uçar

Bünyesindeki 30 bin iş yeri ve 300 bin çalışanla dev bir sanayi kenti görünümünde olan İkitelli OSB, çalışanların ve ziyaretçilerin sağlığını korumak için her türlü önlemi aldı. Koronavirüs salgını karşısında pek çok tedbir uygulayan İkiteli OSB’de firmaların bir kısmı üretime ara verirken, bazı firmalar da kısa çalışma modeline geçti.

İkitelli OSB Başkanı Mahmut M. Aydın, koronavirüs nedeniyle yaşanan krizde firmaların finansmana ulaşımının kolaylaştırılması gerektiğini söyledi. istihdam, üretim ve ihracatın, reel ekonominin en önemli bileşenleri olduğunu belirten Aydın, “Bu sebeple üretim yapan, ihracat yapan ve istihdam oluşturan sanayicilerimizin devlet ve devlet bankalarınca kriz dolayısıyla sekteye uğrayan mali yapıları desteklenerek ayakta tutulmalıdır. Bankalarımızın ve devletimizin açıkladığı destek paketlerinin sanayicimize erişiminin kolaylaştırılması ve duruma göre yeni destek düzenlemelerinin kararlarının gecikmeden alınması gerekmektedir” dedi.

YÜZDE 20 DARALMA

Koronavirüs salgınından dünya ve Türkiye ekonomisi sizce ne şekilde etkilendi? Türkiye’ye ekonomik yansımaları ne şekilde oluyor?

Dünya ekonomisinin en büyük aktörleri olan Çin, ABD, İtalya gibi ülkelerde ekonomik sistem yarı yarıya küçüldü. Almanya ve İspanya’da ise bu oranda olmasa bile ekonomik daralma var. Türkiye’deki ekonomik hayat ise dünyadaki küçülmeye benzer şekilde, o ülkelerden gelen yansımalarla enerji tüketimimizden de takip edebildiğimiz kadarıyla yüzde 20 civarında daraldı.

“İYİLEŞTİRİCİ KARARLAR ALINMALI”

Türkiye’deki KOBİ’lerin ve firmaların krizden mümkün olduğunca az etkilenmesi için bir tedbir paketi açıklandı. Bunun yanı sıra sizce firmalara ne gibi desteklerin, teşviklerin sağlanması gerekir?

Öncelikle devletimizin aldığı kararlar doğrultusunda iş insanlarımızı ve çalışanlarımızı korumak en büyük sorumluluğumuzdur. Bu konuda insan sağlığını birincil önceliğimiz olarak görmeliyiz. Biz, bu ilkeyi İkitelli OSB’de uyguluyoruz. Tüm camianın da bu hususa dikkat etmesini talep ediyoruz. Mümkün olduğunca temastan uzak kalınarak çalışma koşullarının düzenlenmesi keyfiyetten çıkarılarak gereklilik haline getirilmelidir. Çünkü insan gücü en önemli kaynaktır.

İstihdam, üretim ve ihracat, reel ekonominin en önemli bileşenleridir. Bu sebeple üretim yapan, ihracat yapan ve istihdam oluşturan sanayicilerimizin devlet ve devlet bankalarınca kriz dolayısıyla sekteye uğrayan mali yapıları desteklenerek ayakta tutulmalıdır. Bankalarımızın ve devletimizin açıkladığı destek paketlerinin sanayicimize erişiminin kolaylaştırılması ve duruma göre yeni destek düzenlemelerinin kararlarının gecikmeden alınması gerekmektedir.

SGK primleri ve vergi ödemeleri konusunda süreç takip edilerek daha iyileştirici kararlar alınmalıdır.

ÇALIŞAN SAYISI AZALTILDI

OSB’nizin koronavirüs salgınına karşı aldığı önlemleri anlatır mısınız? Üretimini durduran ya da evden çalışmaya geçen firmalarınız var mı, bilgi verir misiniz?

Öncelikle hizmet binamızı dezenfekte ettirdik ve sıklıkla ettirmeye devam ediyoruz. Tüm personelimize virüs ve yayılımı konusunda eğitimler verdik. Çağımızın en kolay ve hızlı bilgi alma yöntemi olan sosyal medya hesaplarımızdan Sağlık Bakanlığımızın ve ilgili bakanlıklarımızın açıklamaları doğrultusunda aktif olarak bilgilendirmeler yaptık. Hizmet binamıza girişte, zorunlu olarak gelen tüm misafirlerimize maske verdik ve hizmet binamızın giriş ve tüm katlarına dezenfektan yerleştirdik.Yine hizmet binamızın girişine termal kamera ve ateş ölçer koyduk. Ayrıca ofis çalışanlarımızın tamamına bireysel olarak dezenfektan dağıttık. Sosyal mesafeyi korumak için insan akışının yoğun olduğu birim müdürlüklerimizin çalışma alanlarını düzenledik ve birebir teması engelledik (vezne penceresi açıldı). 65 yaş üstü çalışanlarımıza, hamile, engelli ve kronik hastalığı olan çalışanlarımıza izin verirken, diğer çalışanlarımız için esnek ve uzaktan çalışma koşullarını sağladık. Binamızdaki çalışan sayısını elektrik birimi hariç yüzde 50 düşürdük. Kurumumuza ait ortak kullanım alanı olan yemekhanemizi kapattık. Sahaya çıkan çalışanlarımıza sağlık güvenliği için maske, eldiven ve dezenfektan veriyoruz. Özetlersek; çalışanlarımızın ve ziyaretçilerimizin sağlığı için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz.

Üretime ara veren, kapasite düşüren firmalar az öncede belirttiğimiz gibi mevcut. Büyük üreticilerin bir kısmı kısa çalışma modeli ve dönüşümlü çalışma modeli ile faaliyetlerini yürütmekte bir kısmı ise bunun için planlama yapmaktadır.

Koronavirüse karşı herhangi bir ürün geliştiren firmanız var mı? Varsa firma ve ürün hakkında bilgi verir misiniz?

Bölgemizdeki bazı firmalar faaliyetleri olan maske, eldiven ve dezenfektan üretimlerini sürdürmekle birlikte yeni ürün geliştiren bir firmalarımız da bulunmaktadır.

EN ÇOK TEKSTİL ETKİLENDİ

OSB bünyesinde faaliyette bulunan en çok hangi sektörler, ortaya çıkan krizden etkilendi?

Henüz hangi sektörlerin yoğun etkilendiğine dair bir verimiz yok.  Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’nde ifade ettiği gibi mücbir sebep hali kapsamında değerlendirilecek sektörlerin bazıları bölgemizde de faaliyet göstermektedir. Dolayısıyla bu sektörlerin başta tekstil olmak üzere etkileneceğini söyleyebiliriz.

Koronavirüs salgın tehdidinin uzaması durumunda, OSB yönetimi olarak başka hangi tedbirleri almayı planlıyorsunuz? Eylem planınız var mı?

Sürecin uzaması durumunda devletimizin aldığı kararları biz de uygulayacağız ve katılımcılarımızdan gelen talepler doğrultusunda destek için gerekli kararları alacağız. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
NAZMİ KESTEPLİ 2020-03-29 23:57:40

SAYIN BAŞKANİM ÖNCELİKLE ALDIĞINIZ TEDBİRLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.DEVLETİN İŞÇİLERE ÖDEYECEĞİ KISMİ ÇALIŞMA ÖDENEĞİ İÇİN İŞVERENDEN İSTEDİĞİ BELGELERİN ÇOKLUĞU BEZDİRİCİ NİTELİKTE ZATEN SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDA KİMLERİN NE KADAR ÇALIŞTIĞI
BELLİ UYGUN OLANLARA VER OLMAYANLARA VERME.BU HASSAS KONUYU IKITELLI OSB YÖNETİMİ OLARAK YETKİLİ KURULLARA İLETMENİZİ VE TAKİPÇİSİ OLMAMIZI RİCA EDERİM.SAYGILARIMLA