banner250

SANAYİ BÖLGELERİ DİKKAT! NEFESİNİZ KIYMETLİ

Gelişen dünyada kalkınmanın en güçlü kollarından olan endüstrileşme, zaman içerisinde önlem alınmadığı takdirde akciğer kanserine davetiye çıkarabilir.

SANAYİ BÖLGELERİ DİKKAT! NEFESİNİZ KIYMETLİ

Gelişen dünyada kalkınmanın en güçlü kollarından olan endüstrileşme, zaman içerisinde önlem alınmadığı takdirde akciğer kanserine davetiye çıkarabilir.

28 Temmuz 2020 Salı 13:15
SANAYİ BÖLGELERİ DİKKAT! NEFESİNİZ KIYMETLİ

Akciğer kanseri, tüm kanserler gibi, vücudun temel yaşam birimi olan hücre anormalliklerinden kaynaklanır. Normalde, vücut hücre büyümesi üzerinde bir kontrol ve dengeleme sistemi sağlar, böylece hücreler sadece yeni hücreler gerektiğinde yeni hücreler üretmek için bölünür. Bu kontrol ve denge sisteminin hücre büyümesi üzerindeki bozulması, sonunda tümör olarak bilinen bir kütle oluşturan hücrelerin kontrolsüz bölünmesine ve çoğalmasına neden olur. Özellikle tekstil işçilerinde ilerleyen zamanlarda görülebilen semptomları; büyükşehirlerdeki hızlı sanayileşmenin de beslediği kanıtlanmıştır.
   


   
   

AKCİĞER KANSERİ BELİRTİLERİ

Akciğer kanserinin ilk ve en yaygın belirtisi öksürüktür. Kronik bronşitli bir kişi akciğer kanserine yakalanırsa, bronşite bağlı öksürük kötüleşir. Kanser kan damarlarına dönüşebilir ve balgamda kan görülmesine neden olur. Ayrıca bronşlara doğru büyüyebilir veya bronşlara basabilir, bu da onları daraltır ve nefes almaya çalışırken hastanın hırıltılı solumasına neden olur. Kanser göğüs duvarına büyüyerek göğüs ağrısına, öksürük, ateş, göğüs ağrısı ve nefes darlığı belirtileriyle zatürreye neden olur. İleri akciğer kanserli insanlar iştahlarını kaybederler, zayıf hissederler ve kilo verirler. Akciğer kanseri belirtileri ve semptomları hastalık ilerleyene kadar her zaman mevcut değildir. Bununla birlikte, bazı insanların erken belirtileri vardır. Bunlar;

 • İyileşmeyen öksürük
 • Ses kısıklığı
 • Balgam veya balgamda öksürük ile atılan kan
 • Zayıflık
 • Hırıltı
 • Geri dönen veya temizlenmeyen enfeksiyonlar
 • Öksürük veya kahkaha ile kötüleşen göğüs ağrısı

İleri akciğer kanseri semptomları arasında öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı, yorgunluk ve / veya kasıtsız kilo kaybı bulunur. Kanser başka yerlere yayılmışsa ortaya çıkabilecek belirti ve semptomlar arasında kemik ağrısı, baş ağrısı, kas zayıflığı ve / veya göz kapağı sarkması bulunmaktadır.

   

AKCİĞER KANSERİ NEDENLERİ

Akciğer kanseri insidansı, sigara kullanımı ile güçlü bir şekilde ilişkilidir ve akciğer kanserlerinin yaklaşık yüzde 90'ı tütün kullanımı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. İçilen sigara sayısı ve zamanla akciğer kanseri riski artırır.

Pasif sigara içimi veya sigara içenlerle yaşayan veya çalışma mahallelerini paylaşan sigara içmeyenler tarafından tütün dumanının solunması da akciğer kanseri gelişimi için belirlenmiş bir risk faktörüdür. Araştırmalar sigara içenlerde sigara içmeyenlerin sigara içmeyenlerde sigara içmeyenlere kıyasla akciğer kanseri gelişme riskinde yüzde 24 artış olduğunu göstermiştir.

   

AKCİĞER KANSERİ TEŞHİSİ

Genellikle, hastanın akciğer kanseri olabileceği fikri, göğüs görüntüleme çalışmasında ( göğüs röntgeni veya BT taraması ) anormal bir bulgu ortaya çıktığında başlar veya hastalık öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi semptomlara neden olacak kadar ilerlediğinde başlar. Tanı biyopsi veya şüpheli kütleden hücre veya dokuların çıkarılmasını gerektirir. Biyopsiler solunum tüplerinden (bronkoskopi olarak adlandırılır) beslenen bir kameradan veya deriden akciğer tümörüne sokulan bir iğneden yapılır. Bu denemeler başarılı olmazsa, yeterli tanı için ameliyat gerekir.

   

AKCİĞER KANSERİ TEDAVİSİ

Akciğer kanseri nedir nasıl geçer sorusu bu bölümde yanıtlanmaktadır. Akciğer kanseri tedavisi öncelikle kanserin cerrahi olarak çıkarılması, kemoterapi veya radyasyon tedavisinin yanı sıra bu tedavilerin kombinasyonlarını içerir. Hedefe yönelik tedaviler ve immünoterapi tedavileri de giderek yaygınlaşmaktadır. Belirli bir kişi için hangi tedavilerin uygun olacağına dair karar, tümörün yerini ve kapsamını ve ayrıca hastanın genel sağlık durumunu dikkate almalıdır. Diğer kanserlerde olduğu gibi, doktorlar iyileştirici (bir kanserin çıkarılması veya ortadan kaldırılması) veya hafifletici (bir kanseri tedavi edemeyen ancak ağrıyı ve acıyı azaltabilen önlemler) amaçlanan tedaviyi reçete edebilir.

Akciğer kanseri teşhisi konanların toplam iki yıllık sağkalım oranı yüzde 25'tir. Beş yılda hayatta kalma oranı yüzde 15'e düşer. Kemoterapi, kanser hücreleri gibi hızla büyüyen hücreleri öldürmek için tasarlanmış ilaçların kullanılmasıdır. Kemoterapi doğrudan bir damara (IV veya intravenöz olarak) enjekte edilebilir veya büyük bir damara yerleştirilen ve artık gerekmeyene kadar orada tutulan ince bir tüp olan bir kateterden verilir.

   

AKCİĞER KANSERİ AMELİYATI

Tümörü ve çevresindeki akciğer dokusunu çıkarmak, hastalığı lokalize olan hastalar için en iyi tedavi şansını verir. Cerrahi, akciğer kanseri ve diğer göğüs malignitelerinin tedavisinde özel uzmanlığa sahip uzman torasik cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Cerrahınız bir tümörün rezektabl olup olmadığını (çıkarılabilir) belirleyecektir. Tüm tümörler yakın konumlarından veya istila ettikleri hayati yapılardan dolayı rezekse edilemez.

   

ÇOCUKLARDA AKCİĞER KANSERİ

Çocuklarda lenfoma ve lösemi kanseri görüldüğünden akciğer kanseri oldukça nadir görülmektedir. Aşağıdaki belirtiler başka bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi akciğer kanserinin habercisi olması muhtemeldir.

 • Halsizlik
 • Ani kilo kaybı
 • Nefes darlığı
 • Kanlı balgam
 • Aşırı öksürük
     

BEBEKLERDE AKCİĞER KANSERİ

Bebeklerde akciğer kanseri çocuklardan daha da az görülür. Bebekler de görülmesinin en büyük nedeni ailesinin geçmişinde bu hastalığın görülmesidir. Aşağıdaki belirtiler bebeklerde akciğer kanseri olma ihtimalini içerisinde barındıran semptomlardır:

 • Huzursuzluk
 • Beslenmede zayıflık
 • Ciltte,dudakta ve ağız içinde morarma
 • Nefes almada zorluk
     

HANGİ DOKTORA, HANGİ BÖLÜME, NE ZAMAN?

Akciğer kanseri ile ilişkili semptomları geliştirirse, özellikle de varsa, hastanenin göğüs hastalıkları bölümündeki  bir sağlık uzmanına danışılmalıdır. Kişi balgamında kan gördüğünde, kronik yada geçmek bilmeyen öksürüğe tutulduğunda, göğüs ağrısı çektiğinde, hırıltılı solunum yada nefes darlığı çektiğinde doktora gitmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.