SAĞLIK OSB İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLIYOR

Kayseri Sanayi Odası’nın istişare toplantısına katılan Bakan Mustafa Varank, ekonomik konjonktürün toparlanmaya başladığını söyledi. Varank, Kayseri’ye kurulması istenen Sağlık OSB veya Sağlık Vadisi önerisine de yeşil ışık yaktı.

SAĞLIK OSB İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLIYOR

Kayseri Sanayi Odası’nın istişare toplantısına katılan Bakan Mustafa Varank, ekonomik konjonktürün toparlanmaya başladığını söyledi. Varank, Kayseri’ye kurulması istenen Sağlık OSB veya Sağlık Vadisi önerisine de yeşil ışık yaktı.

27 Mayıs 2020 Çarşamba 12:43
SAĞLIK OSB İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLIYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, salgın sonrası dönemin sunduğu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini belirterek, “Rekabet gücümüzü ve üretken yatırımları artıracak politikalara odaklanacağız. Ekonomik konjonktür toparlanmaya başladı” dedi. Kayseri’de ilk kez koronavirüs sürecinin etkisiyle Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç tarafından dile getirilen “Sağlık OSB ya da Sağlık Vadisi” konusu Bakan Varank tarafından da kabul görerek potansiyel değerlendirmesi yapılmasına yönelik Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’na talimat verildi.

Telekonferans yöntemiyle yapılan Kayseri Sanayi Odası İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, Bakan Varank’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya ayrıca, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan ve Kayseri Serbest Bölge Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yılmaz Büyüknalbant, Kayseri Mimarsinan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Karabulut da katıldı.

MENDERES’İ ANDI

Toplantıda konuşan Bakan Varank, 27 Mayıs darbesinin 60’ıncı yıldönümü olduğunu belirterek, merhum Başbakan Adnan Menderes ile Bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı rahmetle andığını söyledi. Varank, “Türkiye’nin kaderinin darbeler, vesayet unsurları, sandık dışı girişimler olmadığı artık tescillendi. Ülkemizin demokrasi ve özgürlük kazanımları bir parmak şıklatmayla değil, Sayın Cumhurbaşkanımızın 18 yıllık büyük mücadelesi sayesinde elde edildi. O yüzden Merhum Menderes ve arkadaşlarının yürüttüğü demokrasi mücadelesinin boşa gitmediğinin en büyük göstergesi, 18 yıllık Ak Parti iktidarının Türkiye’ye Cumhuriyet tarihinin en büyük atılımlarını yaşatmasıdır. İşte tüm bu kazanımları daha da ileriye taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“AR-GE EKOSİSTEMİ YÜZ AKI”

Salgın döneminde Türk sanayisi ve 18 yılda sıfırdan inşa edilen AR-GE ekosisteminin yük akı olduğunu vurgulayan Bakan Varank, şunları söyledi:

“Üretim kabiliyetlerimiz ortada. Değişikliklere hızla adapte olabiliyoruz. Bu sayede hiçbir konuda arz sıkıntısı çekmediğimiz gibi, tüm ülkelerin peşinden koştuğu en mühim ihtiyaçlardan biri olan yoğun bakım solunum cihazını rekor sürede üretebildik. TÜBİTAK öncülüğünde, aşı ve ilaç geliştirme alanında öncü çalışmalara imza atıyoruz. Tanı kiti ve tanı sistemlerinde ülkemizin adını dünyaya duyuracak yenilikçi projeler hızla devam ediyor. Tüm bunların altını özellikle çizmek istedim. Bakın Türkiye bu dönemi sahanın dört bir yanında mücadele ederek geçiriyor. Sağlık çalışanları, fabrikalardaki emekçiler, bilim insanları ve girişimciler kabiliyetlerini bu ülkenin yarınları için ortaya koyuyor. Hükümetimizin, bu süreçteki en büyük başarısı toplumsal seferberlik ruhunu 7’den 77’ye yaymak oldu. Yani bu başarı kendiliğinden gelmedi. Dinamik olarak güncellenen yol haritamızı takip ettik ve tüm tarafları harekete geçirdik. Hani kurumlar, kurumsal kapasite eleştiriliyor ya Şunu herkesin anlaması gerekiyor. Güçlü kurumları olmayan ülkelerde, bu bahsettiğim adımlardan hiçbiri atılamazdı.”

“POZİTİF SİNYALLER ALINIYOR”

Gelinen noktada, salgının seyrinin değiştiği bir döneme girildiğini dile getiren Varank, normalleşme adımları atıldığını söyledi. Artık salgın öncesi dönemden farklı bir yaşam tarzını sürdürmek gerektiğinin altını çizen Varank, “Tedbirlerde en ufak bir rehavete kapılmamalıyız. Elbette üretim cephesinde kalıcı bir toparlanmaya ihtiyacımız var. Hem dış hem de iç talepte daralmalar yaşadık. Bunu yaşayan tek ülke de biz değiliz. ABD’nin, Almanya’nın, Avrupa Birliği’nin ve Çin’in geldiği durum ortada. Bununla birlikte salgın sonrası dönemin sunduğu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Rekabet gücümüzü ve üretken yatırımları artıracak politikalara odaklanacağız. Ekonomik konjonktür toparlanmaya başladı. Mayıs başından itibaren reel sektörden normalleşme adına pozitif sinyaller alıyoruz. Otomotiv ve tekstil sektörlerindeki canlanmayla, OSB’lerde elektrik tüketimi artıyor. Tüketici ve reel sektör güven endeksleri yukarı yönlü hareket ediyor. Hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektöründe de güven göstergeleri yükseliyor. Yani yurt iç talepte canlılık var. Bu canlılığı sektör temsilcileri, sanayi odaları, OSB yönetimleri ve STK’larla bir araya geldiğim toplantılarda da bizzat gözlemliyorum” diye konuştu.

“SAĞLIK OSB YA DA SAĞLIK VADİSİ”

Aynı zamanda toplantının moderatörlüğünü de üstlenen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ise, Sağlık OSB ya da Sağlık Vadisi projesi hakkında görüşlerini dile getirdi.

Kayseri’nin güvenli ve stratejik bir şehir olduğunu kaydeden Büyükkılıç, “3 OSB’nin varlığı ve nitelikli insan gücü Kayseri’yi yeni atılımlar konusunda avantajlı kılıyor. Doktor bir belediye başkanı olarak sağlık sektörünün dünü ve bugününü çok iyi biliyorum. Sağlık alanında yaşanan atılımlar ile tüm dünyanın imrenerek baktığı bugünkü sağlık altyapısını hazırlayan Sayın Cumhurbaşkanımıza minnet duyuyorum. Koronavirüs süreci sonrasını da çalışıyoruz. İhtisas organize sanayi bölgeleri mantığında şehrimizde ‘Sağlık OSB ya da Sağlık Vadisi” kurulmasını istiyoruz. Bu konuyu çok önemsiyor ve üzerinde duruyoruz” dedi.

BAKAN VARANK’TAN YEŞİL IŞIK

Başkan Büyükkılıç’ın konuşmasının ardından konuşan Bakan Varank, Kayseri’nin kendileri için özel önem taşıdığını yineleyerek, “Başkanımızın Sağlık OSB ya da Sağlık Vadisi talebini değerlendirmeye alalım. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’mız bu konuda bir potansiyel değerlendirmesi hazırlasın. Ankara ve Samsun’dan da buna yönelik talepler var. Sağlık sektörünün alt yapısını güçlendirecek, bu alanda bizi çok daha güçlü kılacak çalışmaların içerisinde olacağız. Başkanımıza bu konudaki gayreti nedeniyle teşekkür ediyorum” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.