banner250

ROTA İHRACATSA FORMÜL PAZAR

ORSİAD Başkanı Levent Çamur, ekonomideki kıpırtıya atıfta bulunarak ihracata dayalı büyümenin önemine işaret etti. Çamur, “İhracata dayalı sürdürülebilir büyüme için mutlaka alternatif pazarlara yönelmeliyiz” diye konuştu.

ROTA İHRACATSA FORMÜL PAZAR

ORSİAD Başkanı Levent Çamur, ekonomideki kıpırtıya atıfta bulunarak ihracata dayalı büyümenin önemine işaret etti. Çamur, “İhracata dayalı sürdürülebilir büyüme için mutlaka alternatif pazarlara yönelmeliyiz” diye konuştu.

17 Aralık 2019 Salı 11:51
ROTA İHRACATSA FORMÜL PAZAR

OSTİM OSB Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Başkanı Levent Çamur, TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre üç çeyrek sonra yeniden büyüyen Türk ekonomisinin umut vaat ettiğini söyledi. Verilere bakıldığında tüketimin yüzde 1,5, ihracatın yüzde 5,1 ve ithalatın ise yüzde 7,6 arttığını hatırlatan Başkan Çamur, “Bizim arzumuz sanayiye dayalı bir büyüme” dedi. Dördüncü çeyrekte daha iyi bir rakam elde edileceğine inandıklarını vurgulayan, ihracata dayalı büyümenin önemine işaret eden Başkan Levent Çamur, sürdürülebilir büyüme için mutlaka alternatif pazarlara yönelinmesi gerektiğini vurguladı.

İTHALAT KADAR DEĞİL

Dördüncü çeyrekte de yüzde 2 ila 2.5’luk bir büyüme görmeyi arzu ettiklerini söyleyen ORSİAD Başkanı Levent Çamur, “Bütün bir yılın büyümesi çok artılı olamasa da bu kadar sıkıntıdan sonra artıya geçmiş olmamız ülkemiz açısından önemli. Elbette ihracatın etkisinin ithalat kadar olmaması üzücü. İhracatın da benzer seviyede artışlara devam edebilmesi gerekir” şeklinde konuştu. Çamur, bu bağlamda kotalar gibi çeşitli sıkıntıların etkin rol üstlendiğini ifade etti.

ANAHTAR İHRACATTA

“İhracatta en büyük pazarımız Avrupa” diyen Çamur, Almanya’ya yapılan ihracatta yavaşlama söz konusu olduğunu ifade ederek, “Avrupa’da yaşadığımız daralmayı alternatif pazarlarla aşabiliriz. Mısır, Irak ve Libya pazarı bizim için çok önemli. Bu pazarları yeniden geri kazanmamız gerekiyor. Keza Orta Asya’ya biraz daha girmemiz çok mühim. Avrupa’yla birlikte oralara yeniden mal satmalıyız. Büyümenin de üretim ve istihdamın da anahtarı ihracatta. Biz ne kadar çok alternatif pazara girer, ne kadar çok mal satarsak, büyümemiz de o kadar süreklilik arz eder, istihdamımız artar” ifadeleriyle çözüm önerdi.

ÇOĞUNUN HABERİ YOK
Öte yandan, teşviklerden etkin bir şekilde yararlanılması gerektiğini söyleyen Çamur ve beraberindeki Yönetim Kurulu, KOSGEB Ankara OSTİM Müdürü Osman Kısacık’la görüştü. KOSGEB desteklerinin masaya yatırıldığı görüşmede Başkan Levent Çamur, derneğin temel hedeflerinin daha fazla sayıda üyenin üretim, istihdam ve ihracat artışına katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Kamu başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlarca KOBİ’lere sağlanan hibe, destek ve teşviklerden çoğu firmanın haberdar olmadığını kaydeden Başkan Çamur, daha fazla sayıda üreticinin destek, teşvik ve hibelere ulaşmasının gerektiğini söyledi. Çamur, “Biz istiyoruz ki OSTİM, İvedik ve Sincan OSB’lerde faaliyet gösteren üyelerimiz bu destekleri bilsin, yararlanmak için gerekli çalışmaları yapsın, proje gerekiyorsa proje hazırlasın ve teşviklere kolaylıkla ulaşsın. Güçlü ülke ve kent ekonomisi için üreticilerin elinin rahatlatılması, önünün açılması, üretimde desteklenmesi şart. Biz KOSGEB başta olmak üzere ilgili tüm kurumlarla bunun için her türlü iş birliğine hazırız” şeklinde demeç verdi.

OSTİM BÖLGESİNE 60 MİLYON

KOSGEB Ankara OSTİM Müdürü Osman Kısacık da kurumun iş birliği ve proje bazlı destekleri hakkında bilgi verdi, teknolojinin veya projenin büyüklüğüne göre desteklerin oranının arttığını kaydetti. KOSGEB desteklerinden imalat sanayisine ayrılan payın arttırılarak yüzde 75'e çıkarılacağını vurgulayan Kısacık, sorumluluk bölgesindeki firmalara sağladıkları destek miktarları hakkında da bilgi verdi. Kısacık; sorumluluk alanları olan OSTİM, İvedik ve Kazan’daki üreticilere geçen yıl 52 milyon TL’lik destek sağladıklarını ifade ederken, bu yıl bitmeden rakamın 60 milyon liraya ulaşacağını söyledi. Devletin; ne istediğini bilen, proje hazırlayan, projesini doğru anlatan, teknoloji geliştiren firmalara kolaylıkla finansal destek sağladığını da belirten Kısacık, “KOSGEB OSTİM Müdürlüğü olarak bölgedeki tüm firmalarımıza kapımız sonuna kadar açık. Yeter ki firmalar daha çok üretmek, ürettiğini satmak için çaba göstersin. Ülkemizin buna çok ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.