REKABETİ KONUŞMAK İÇİN BULUŞUYORLAR

AB ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki mali iş birliği kapsamında işletmelerin ve KOBİ’lerin iç ve dış piyasada rekabet gücünü artırmayı amaçlayan Rekabetçi Sektörler Programı’nın tanıtım etkinliği 15-16 Mart’ta Ankara’da düzenleniyor.

REKABETİ KONUŞMAK İÇİN BULUŞUYORLAR

AB ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki mali iş birliği kapsamında işletmelerin ve KOBİ’lerin iç ve dış piyasada rekabet gücünü artırmayı amaçlayan Rekabetçi Sektörler Programı’nın tanıtım etkinliği 15-16 Mart’ta Ankara’da düzenleniyor.

12 Mart 2021 Cuma 08:50
REKABETİ KONUŞMAK İÇİN BULUŞUYORLAR

Hızla değişen küresel ekonomide yerini sağlamlaştırmayı amaçlayan KOBİ’ler ve girişimciler “rekabet için önce yenilik” diyor. Avrupa Birliği (AB) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı eş-finansmanı ile yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında desteklenen ve Türkiye’nin rekabet gücünü artırmayı hedefleyen projelerin faydalanıcıları 15-16 Mart günü Ankara’da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile buluşuyor. “Etkisi ve Ötesi” temasıyla gerçekleştirilecek etkinlikte programın ikinci döneminde destek alan projelerin faydalanıcıları iki gün boyunca uzmanlarla birlikte programın ve projelerin ülke ekonomisine etkilerini ve önümüzdeki dönemde yapılacakları masaya yatıracak.

2. DÖNEM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

2007 yılında uygulanmaya başlanan ve iki dönemde yaklaşık 800 milyon euro bütçe ile 87 projenin geliştirildiği Rekabetçi Sektörler Programının ikinci dönem çalışmaları hızla devam ediyor. Bu kapsamda gerçekleştirilecek tanıtım etkinliğinde Türkiye’deki işletmelerin rekabet gücünü artırma yolları konuşulacak, teknolojik gelişmeler ışığında yol haritası oluşturulacak.  Kovid-19 salgını sonrası daha da önemli hale gelen dijital dönüşüm, pandeminin getirdiği zorluklar ve bu zorluklarla başa çıkma yöntemleri de toplantıda ele alınacak konulardan biri olacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank toplantının ilk günü “Yenilik ve Teknoloji: Yeni zorluklar ve yeni projeler” başlıklı bir konuşma yapacak. Oturumlarda “Girişimciler ve KOBİ'ler, daha rekabetçi hale gelen dünyada ayakta kalmak için neler yapılmalı?” sorusunun cevapları aranacak.

YENİLİK ODAKLI ÜRETİM KÜLTÜRÜ

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut da toplantıda Avrupa’nın rekabet gücünü ve yenilikçiliğini anlatacak. Büyükelçi, Türkiye ile AB’nin sanayi ve teknoloji alanında yürüttüğü iş birliği üzerinde de duracak.  TUBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın tema konuşmasını yapacağı program, Türkiye’nin rekabet gücünün artırılması ve yenilik odaklı üretim kültürünün Türkiye’de yaygınlaştırılması için yürütülen projelerin uzmanlar tarafından tartışılacağı panellerle devam edecek.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME İÇİN AR-GE VE YEŞİL MUTABAKAT

Gazeteci Fırat Gazel’in başkanlığında gerçekleşecek ilk panel “Türkiye’de Sürdürülebilir ve Kapsayıcı Büyüme” olacak. Panelde, Türkiye’deki Ar-Ge ve yenilikçilik ile enerji ve doğal kaynaklar alanında KOBİ’lerin ihtiyaçları ve rekabet avantajları tartışılacak.  Panel kapsamında Avrupa Birliği’nin 2050’ye kadar ekonomik büyümeyi kaynak bağımlılığından kurtaracak biçimde dönüştürme stratejisi olan Yeşil Mutabakat da ele alınacak. Bu çerçevede Türk girişimcilerinin ve KOBİ’lerinin rekabet güçlerini artırmak için neler yapmaları gerektiği, hangi enerji kaynaklarını nasıl kullanılabilecekleri ve ayrıca yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği de tartışılacak.

TASARIM, YENİLİK VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ÜÇGENİNDE REKABET

Türkiye’de Rekabetçiliğin Artırılması için Projelerin ve Faaliyetlerin Desteklenmesi başlıklı panelde ise Tasarım, Ürün Geliştirme, Dijital Yenilik ve Yaratıcı Endüstriler konuşulacak. KOBİ’lerin rekabetçiliğinin dünyada hızla değişen trendler ekseninde tartışılacağı paneli Gazeteci Açıl Sezen yönetecek.  “Yaratıcı Endüstrilerin Türkiye ve Avrupa’nın Geleceği için Önemi” başlığı, oturumun bir başka gündem maddesi olacak.

PANDEMİ İLE GELEN YENİ ENDÜSTRİ ÇAĞI

Tüm dünyayı saran, yeni çalışma ve yaşam biçimleri ortaya çıkaran Kovid-19 salgını ve her ülkede hissedilen iklim değişikliğinin sonuçları “yeni endüstri çağı”nı gündeme getirdi. Dijitalleşme, teknolojinin yoğun kullanımı ve yapay zeka yeni endüstri çağının belirleyicisi olurken, geleneksel sektörlerin dönüşümü kaçınılmaz hale geliyor. Bu çerçevede gerçekleşecek üçüncü panel, bugüne kadar büyümeyi üstlenen geleneksel sektörlerin nasıl daha inovatif hale getirilebileceği ve Üniversite-Sanayi işbirliklerinin yenilik politikalarına nasıl katkı sağlayacağı sorularına yanıt arayacak. Gazeteci Ahmed Arpat’ın yöneteceği panelde ayrıca yenilik ve rekabet edebilirlik için kurumsal kapasitenin artırılmasının yolları ve önemi de ele alınacak.

IPA’DA YENİ DÖNEM

İki gün sürecek olan toplantının ilk gününde Rekabetçi Sektörler Programının etkisine odaklanılırken, ikinci günde ise hazırlıklarına geçtiğimiz yıl başlanan Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) üçüncü dönemi çerçevesi ve çalışmaları katılımcılara aktarılacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na proje sunan akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarından sanayiciler ve kamu çalışanları oturumlarda bir araya gelecek.

Son Güncelleme: 13.03.2021 11:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.