banner250

"REKABETÇİLİK DÜZEYİ ARTACAK”

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, "Teknolojiyi takip eden, gelişmelere hakim gençlerimiz ekonomik yaşamda yerini aldıkça yalnızca firmalarımız rekabetçi olmakla kalmayacak aynı zamanda ekonomimizin genelindeki rekabetçilik düzeyi de yükselecektir” dedi.

"REKABETÇİLİK DÜZEYİ ARTACAK”

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, "Teknolojiyi takip eden, gelişmelere hakim gençlerimiz ekonomik yaşamda yerini aldıkça yalnızca firmalarımız rekabetçi olmakla kalmayacak aynı zamanda ekonomimizin genelindeki rekabetçilik düzeyi de yükselecektir” dedi.

15 Kasım 2019 Cuma 14:49
"REKABETÇİLİK DÜZEYİ ARTACAK”

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Ankara Şube tarafından düzenlenen, 11. Kaynak Teknolojisi Ulusal Kongre ve Sergisinin açılışı Ankara Sanayi Odası (ASO) Sürekli Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.  

Kongreye ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Emin Koramaz, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Sadettin Özkalender, ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, çok sayıda sektör temsilcisi ve üniversite öğrencileri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, teknoloji ve hızın artık hayatımızın önemli bir parçası olduğunu belirtti. Teknolojinin getirdiği yeniliklerin hayatımızın her alanında çeşitli ve köklü değişikliklere neden olduğunu belirten Başkan Özdebir, “Bu değişikliklerin yansımalarını elbette iş hayatında da görüyoruz. Geleneksel çalışma yöntemlerini değiştiren işletmeler iş süreçlerini her gün biraz daha fazla dijitalleştiriyor. Sanayicilerimizin dünya kalitesinde üretim yaparak küresel pazarlarda rekabet edebilmeleri ve ihracatta güç kazanmaları için üretim kalitesini artırırken maliyetlerini optimize etmesi gerekiyor. Bu noktada sektörünü yakından takip edip yeni teknolojilere hızla uyum sağlayabilmek ve gerekli nitelikli insan yatırımlarını yapmak önem kazanıyor. Teknolojiyi takip eden, gelişmelere hakim gençlerimiz ekonomik yaşamda yerini aldıkça yalnızca firmalarımız rekabetçi olmakla kalmayacak aynı zamanda ekonomimizin genelindeki rekabetçilik düzeyi de yükselecektir dedi.

Sanayicilerin ithal bağımlılığını azaltmaya odaklanması gerektiğini kaydeden Özdebir, Bu nedenle ithalat bağımlılığını veri kabul edip ithalatı azaltacak   yapısal değişikliklere odaklanmak gerekiyor. Bugün düzenlenen toplantının güncel gelişmeleri takip etmek açısından, bilgilerimizi yenilemek ve tazelemek açısından son derece faydalı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

331 FİRMA VAR

ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek de bölgede yürütülen çalışmalar ve eğitim faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Tütek, Bölgemiz, bugün 30 ayrı sektörde 331 firmanın üretim yaptığı, toplam 1.000 hektar alan içerisinde kurulmuş ülkemizin önde gelen OSBler arasında yer almaktadır. Çok yakın bir sürede yeni açılacak gelişme sahamızla birlikte yaklaşık 300 fabrikanın bacası tütecektir. Ülkemizin en önemli organize sanayi bölgelerinden biri olan ASO 1.OSB, dökümden gıda sanayine, havacılıktan raylı sistemlere, makine imalattan plastik sanayine kadar birçok alanda karma yatırımlara ev sahipliği yapmakta ve bizler bu sanayilerin daha da gelişmesi için elimizden gelen tüm gayreti göstermekteyiz” dedi.

GELENEKSEL YÖNTEMLER DEĞİŞİYOR

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Emin Koramaz da “Ortaya çıkan yeni teknolojik atılımların sadece mevcut sektörlerde teknoloji kullanımının yoğunluğunu artırmıyor, geleneksel üretim tekniklerinin egemen oluğu alanları da teknolojiyle buluşturuyor. İletişimden haberleşmeye, ulaşımdan lojistiğe, sanayiden enerjiye kadar pek çok alan, yeni teknolojik gelişmelerle sürekli olarak yeniden yapılandırılıyor. Pek çok sektörde farklı kullanımları olan kaynak teknolojileri de bu hızlı değişimin en önemli parçalarından birisini oluşturuyor” diye konuştu.

Son Güncelleme: 15.11.2019 14:52
Anahtar Kelimeler:
SanayiNurettin ÖzdebirASO
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.