REKABETÇİ ÜRETİM SANAYİ ÜSSÜ

Firmalarının dörtte biri otomotiv ve yan sanayi alanında faaliyet gösteren HOSAB, giderek güçlenen yapısıyla bölge sanayicisi için cazibe merkezi haline geliyor. Bölge, altyapı hizmetlerinde de öne çıkıyor.

REKABETÇİ ÜRETİM SANAYİ ÜSSÜ

Firmalarının dörtte biri otomotiv ve yan sanayi alanında faaliyet gösteren HOSAB, giderek güçlenen yapısıyla bölge sanayicisi için cazibe merkezi haline geliyor. Bölge, altyapı hizmetlerinde de öne çıkıyor.

01 Ağustos 2018 Çarşamba 08:00
REKABETÇİ ÜRETİM SANAYİ ÜSSÜ

Haber: Fatih Ağarman

Otomotiv ve yan sanayi kümesiyle rekabetçi bir üretim anlayışıyla faaliyet yürüten Bursa Hasanağa OSB (HOSAB), yüzün üzerinde firması, on bini aşkın çalışanıyla bölgenin sanayi merkezi olma hedefine her gün biraz daha yaklaşıyor. Sanayileşme süreci 1985 yılında başlayan, bugün geldiği noktada otomotiv ve yan sanayi kümesiyle rekabetçi bir üretim anlayışıyla faaliyet yürüten bölge, yatırımcı için cazibe merkezi olarak faaliyet gösteriyor.

Bölgeleri hakkında Sanayi Gazetesine bilgi veren HOSAB Başkanı Ömer Faruk Korun, “HOSAB firmalarının 2017 yılı ihracat miktarı 750 milyon doları buluyor. Bölgemiz, Bursa’nın gelişim bölgesi batıda, katılımcılarına rekabet edilebilir altyapı olanakları ve hizmetler sunan modern bir OSB olma yolunda emin adımlarla ilerliyor” dedi.

2008’E KADAR ZORLU SÜREÇ

Bölgenin tarihçesi hakkında bilgi veren Korun, bölge planlarını onaylatma aşamasında, Hasanağa Belediye Başkanlığının Sanayi ve Ticaret Bakanlığına işlemlerin iptali ile ilgili, Bursa 2. İdare Mahkemesinde açtığı dava neticesinde, 2005 yılında yer seçiminin iptaline karar verildiğini anımsattı. Korun, daha sonra bölgenin “Batı OSB” olan adının Hasanağa OSB olarak değiştirilmesiyle hukuki sorunların üstesinden gelindiğini ifade ederek, hemen ardından revize imar planının tasdik ettirilmesi için çalışmalar başlatıldığını, bölgenin revize imar uygulama planının bakanlıkça onaylanarak uygulanmaya başlandığını anlattı. Bu tarihten itibaren bölgede yatırım döneminin başladığını dile getiren Korun, “HOSAB Bölge Müdürlüğünün alt yapı yatırımları yanında fabrika yatırımları da hızla artmıştır” dedi.

750 MİLYON DOLAR

HOSAB’da bugün itibariyle toplam sanayi parseli sayısı 113 olduğu bilgisini veren HOSAB Başkanı Korun, bu sanayi parsellerinin 90’ının dolu durumda olduğunu söyledi. 2000 yılında 19, 2008 yılında 40 dolayında olan bölgede faaliyet gösteren firma sayısının 2018 yılında 101’e yükseldiğini vurgulayan Korun, “Yeni katılımlarla birlikte bölge firmalarında 10 binden fazla kişi istihdam ediliyor. Bölge firmalarımızın 2017 yılı ihracat tutarı 750 milyon doları buluyor. HOSAB, Bursa’nın gelişim bölgesi batıda, katılımcılarına rekabet edilebilir alt yapı olanakları ve hizmetler sunan modern bir OSB olma yolunda emin adımlarla ilerliyor” dedi.

OTOMOTİV KÜMESİ VAR

Başkan Ömer Faruk Korun, bölgede faaliyet gösteren firmaların yüzde 25’inin otomotiv ve yan sanayi, yüzde 16’sının makine ve teçhizat imalatı, yüzde 12’sinin plastik ve kauçuk ürünler imalatı alanında faaliyet gösterdiğini belirterek, “TİM ilk 1000 ihracatçı listesine bölgemizden iki katılımcı firmamız girdi. Bunlar Karsan Otomotiv ve Freudenberg Sealing Technologies firmalarıdır. HOSAB olarak katılımcı firmalarımıza girdi maliyetleri konusunda rekabet avantajı sağlamak için uygun fiyatlı enerji, doğalgaz, su ve atık su arıtma sağlamak için çaba gösteriyoruz. Aynı zamanda 2016 yılında Otomotiv ve Yan Sanayi Ur-Ge Projesi’ni başlattık. 17 firmamızın yer aldığı HOSAB Otomotiv ve Yan Sanayi Kümesi, başarılı çalışmalarla hedef pazarlara daha çok dış satım yapmak için çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu.

ATIK SU TESİSİNİN KAPASİTESİ ARTTI

HOSAB Yönetimi olarak bölgelerindeki faal firma sayısı arttıkça, taleplere cevap verebilmek adına etap etap projelerini hayata geçirdiklerini dile getiren Korun, “Örneğin elektrik arz güvenliği konusunda TEİAŞ ile yaptığımız protokol ile hem OSB’miz hem de bölgemizdeki elektrik arz güvenliğini sağlayacak yatırımı bu yıl tamamlıyoruz. Buna göre 154 indirme merkezi alanını biz alıp TEİAŞ’a üst kullanım hakkını verdik. TEİAŞ burada yaptığı yatırımla gelecekte oluşabilecek sıkıntıyı ortadan kaldırıyor. Atık su arıtma tesisimizin kapasitesini geçen yıl tamamladığımız yatırımla 3,5 kat arttırdık. Çünkü hem firma sayımız arttı hem de Akçalar Islah OSB atık sularını tesisimizde arıtıyoruz” dedi.

ALTYAPI TAM GAZ

Başkan Korun, bölgelerindeki altyapı faaliyetleriyle ilgili olarak da şunları kaydetti:

“Elektrik dağıtım şebekemizi etap etap yer altına alıyoruz. Bölge içinde yol, peyzaj, aydınlatma gibi yatırımlarımızı tamamladık. Proses suyu sorunumuzu çözdük. Tüm bu yatırımları yaparken, bölgemize Bursa-İzmir Karayolundan ulaşımı sağlayan 7 kilometrelik bir bağlantı yolunun iyileştirilmesini talep ediyoruz. Bunun dışında Bursa Büyükşehir Belediyemiz ile ortaklaşa bölgemiz içinde itfaiye birimi kurmak ve hizmete almak, yakın gelecekte meslek lisesi kurmak, ortak sağlık ve güvenlik birimi oluşturmak gibi projelerle ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

“UYDU OSB” ÖNERİSİ

Bursa merkezde bulunan OSB’lerde yeni yatırım için arsa bulmanın çok zor olduğunu, bunların fiyatlarının da oldukça yüksek olduğunu anlatan Korun, benzer ölçekte yeni OSB’ler yerine Bursa’da farklı bir bakış açısı ile sanayinin yapılandırılmasına ihtiyaç olduğunu söyledi. Korun, bu kapsamda TEKNOSAB gibi OSB projelerinin hayata geçirildiğini belirterek, “Kanımca Bursa şehir merkezi içinde kalan OSB’lerin uzun vadeli bir projeksiyonla uydu OSB’ler benzeri bir yapılanma ile alt yapısı tamamlanmış, kara, hava ve deniz yoluna ulaşım imkânları sağlanmış, arsa bedelinin çok yüksek olmadığı daha büyük ölçekli yapılara taşınması şimdiden tartışılmaya başlanmalıdır. Biz HOSAB olarak henüz şehir içi bölgelerin sıkıntılarını yaşamıyoruz. Ancak yakın gelecekte benzer konut alanları ile iç içe bir durum bizim için de geçerli olacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.