Rekabet için yenilikçi ekonomi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr.Ersan Aslan günümüz dünyasında yoğun küresel rekabet ile baş edebilmek için yenilikçi ekonominin oluşturulması gerektiğini, bunun da üniversite desteği almadan mümkün olmayacağını belirtti.

Rekabet için yenilikçi ekonomi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr.Ersan Aslan günümüz dünyasında yoğun küresel rekabet ile baş edebilmek için yenilikçi ekonominin oluşturulması gerektiğini, bunun da üniversite desteği almadan mümkün olmayacağını belirtti.

24 Temmuz 2013 Çarşamba 11:59
Rekabet için yenilikçi ekonomi
 

    Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr.Ersan Aslan, başlangıcından bugüne kamu üniversite sanayi işbirliğini (KÜSİ) değerlendirdi. Bu işbirliğinin ülkemizde de uzun zamandır konuşulmasına rağmen halen arzu edilen seviyede olmadığını belirten Aslan, “Bu işbirliğini geliştirmek, güçlendirmek için hukuki, mali, idari ve kurumsal düzenleme yanında bu konuda paydaşlar arasında da ortak bir bilinç oluşturulması oldukça önem arz etmektedir” dedi. Dünyadaki başarılı üniversitelerde olduğu gibi yaratıcılık, girişimcilik ve yenilikçiliğin gelişebilmesi için bizim üniversitelerimizin de öncü rol üstlenmesi gerektiğine işaret eden Aslan, “Günümüz dünyasında yoğun küresel rekabet ile baş edebilmek için gerekli olan yenilikçi ekonominin oluşturulması üniversitelerin desteğini almadan mümkün değildir. Bu bakımdan üniversitelerimizin kendilerini her açıdan dünyadaki benzerleriyle yarışacak düzeye ulaştırmaları gerekmektedir” diye konuştu. Aslan, Bakanlığın yayın organı olan Anahtar Dergisi’nin temmuz ayı sayısında yer alan yorumunda ayrıca özetle şu görüşlere yer verdi:

Zirve yıl sonuna kadar sürecek
“Sayın Bakanımızın himayelerinde, 22 Kasım 2012 tarihinde “1. Üniversite-Sanayi İşbirliği Zirvesi” toplantıları sekiz ayrı bölgede yapılmış ve yılsonuna kadar da diğer bölgelerde yapılmaya devam edilecektir. Bunun yanında akademisyenlerin sanayide çalışmalarını teşvik edecek ve sanayi ile işbirliği sonucu elde ettikleri başarıların performanslarına yansımasını sağlayacak düzenlemeler yapılmasının gerekli olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı şekilde KÜSİ’de önemli paydaşlardan birisi olan, öğrencilerin sanayide staj ve yüksek lisans ya da doktora yapmasını kolaylaştıracak tedbirlerin alınması da şüphesiz çok önem arz etmektedir.

TGB’ler ve TTO’ların önemi
Dünyada KÜSİ’nin basarılı olduğu yapılardan biri Teknoloji Geliştirme Bölgeleri diğeri de üniversitelerde kurulan Teknoloji Transfer Ofisleridir. Bakanlık olarak bu konuya da çok önem veriyoruz. Ülkemiz 2023 ihracat hedefi olan, yüksek teknoloji ürünlerinin toplam ihracattaki payının yüzde  20 olmasına ve GSYİH içindeki Ar-Ge payının yüzde 3’e çıkarılmasına çalışılmaktadır. Bakanlığımızca ilan edilmiş 50 teknoparktan 36 tanesi faaliyet halindedir. Bu bölgelerde halen 2 bin 209 firma faaliyet göstermektedir. Bu firmalardan yaklaşık 500’ü akademisyenlerce kurulmuştur. Bu bölgelerde Teknoloji Transfer Ofisleri sayısı hızla artmaktadır. Bakanlığımız buralara altyapı ve proje desteği vermektedir.

San-Tez programı
KÜSI’nin bir önemli ara yüzü de Bakanlığımızca yürütülen San-Tez programıdır. San-Tez; sanayici, akademisyen ve öğrenci işbirliğini sağlayan bir programdır. Bu programın yanında yine Bakanlığımızca 5746 sayılı kanun kapsamında Ar-Ge Merkezi Belgesi verilen 141 Ar-Ge merkezinin değerlendirmesi ve denetimi ile ilgili süreçlerde somut işbirlikleri yapılmaktadır. Ar-Ge merkezlerinin denetim ve değerlendirme aşamalarında görev alan akademisyenler ile sanayiciler arasında oldukça önemli bir sinerji oluşmaktadır.

 

Tüm bunlara ilaveten sanayicilerimizin üniversitelerle aktif bir diyalog içinde bulunması, beraberce yürütülecek projelerin ortaya konulması açısından gerekli görülmektedir. Sanayimizin ihtiyaci olan yüksek teknolojili alanlara yönelik Ar-Ge projelerinin yapılması yanında düşük teknolojili sektörlerin ihtiyaçlarını çözmek ve danışmanlık hizmeti vermek üniversite ile sanayi arasındaki işbirliğini daha da güçlendirip yaygınlaştıracaktır.”

Son Güncelleme: 24.07.2013 12:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.