PROJELERDE TECRÜBELER PAYLAŞILDI

Avrupa Birliği ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı eş-finansmanı ile yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında projelerin faydalanıcılarının bir araya geldiği toplantıya katılan Bakan Varank, tecrübe paylaşımının önemine vurgu yaptı.

PROJELERDE TECRÜBELER PAYLAŞILDI

Avrupa Birliği ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı eş-finansmanı ile yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında projelerin faydalanıcılarının bir araya geldiği toplantıya katılan Bakan Varank, tecrübe paylaşımının önemine vurgu yaptı.

19 Kasım 2021 Cuma 08:26
PROJELERDE TECRÜBELER PAYLAŞILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde desteklenen projelerin faydalanıcılar ile İstanbul’da sürpriz bir şekilde bir araya geldi. Bakan Varank, 8 ilden 22 projenin bir araya geldiği toplantıda proje temsilcilerinin süreç içinde yaşadığı zorlukları masaya yatırdı. Bakan Varank, sahadaki proje faydalanıcılarının kendi tecrübelerini paylaşıyor olmasının, birbirlerine destek olmalarının çok değerli olduğunu ifade ederek faydalanıcılara süreçte kendilerine zorlayan süreçler olup olmadığını sordu.

Avrupa Birliği ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı eş-finansmanı ile yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı, Türkiye’nin iç ve dış piyasada rekabet gücünü artırmayı amaçlıyor. İstanbul’da “Etkisi ve Ötesi” temasıyla düzenlenen Tecrübe Paylaşımı ve Ağ Oluşturma Etkinliği’ne İstanbul, Ankara, Konya, Bursa, Gaziantep, Kocaeli, Sinop ve Tekirdağ’dan yararlanıcı kuruluşlar katılıyor.

VARANK DA ZİYARET ETTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Programları Dairesi Başkanı Ahmet Alperen Sağkaya’nın açılış konuşmasıyla başlayan etkinliğin ilk bölümünde projelerin hazırlık süreçleri konuşuldu.

Bakan Varank, öğleden önce yapılan deneyim paylaşımı oturumunun sonuna doğru etkinliğe sürpriz ziyarette bulundu. Proje uygulama süreçleriyle ilgili faydalanıcılardan bilgi alan Varank, sahadaki proje faydalanıcılarının kendi tecrübelerini paylaşıyor olmasının birbirlerine destek olmalarının çok değerli olduğunu ifade ederek faydalanıcılara süreçte kendilerine zorlayan süreçler olup olmadığını sordu.

Sürpriz ziyarete, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt da eşlik etti.

8 İLDEN 22 PROJE

Etkinliğin ilk gününde yerli Covid-19 aşı ve ilaçlarının geliştirilmesinden otonom araçlara, dijital oyun sektöründen yosundan yakıt elde edilmesine, kanserle mücadeleden dijital dönüşüme kadar pek çok alanda çalışan projelerin faydalanıcıları deneyimlerini paylaştı. Serbest tartışmaların da yapıldığı oturumlarda 8 ilden 22 proje temsilcisi projelerinin konusu, amacı, mevcut durumu, karşılaşılan sorunlar ve ihtiyaçlar hakkında sunumlar yaptı.

Etkinlikte ayrıca “Dijital ve Teknolojik Dönüşümde Üniversite - Sanayi İşbirliği Arayüzleri” başlıklı panel düzenlenecek. Panelde, Rekabetçi Sektörler Programı bünyesinde desteklenen üniversite – sanayi iş birliğini sağlayan örnek projelerin temsilcileri dijital ve teknolojik dönüşüm konularını ele alacak. Sonrasında üniversite-sanayi iş birliği ara yüzlerinin bu dönüşümdeki yeri, önümüzdeki dönemde ortaya çıkabilecek ihtiyaçlar ve bu ihtiyaçların hangi yeni politika ve projelerle karşılanabileceği konuları masaya yatırılacak.

260 MİLYON AVROLUK PROGRAM

Yaratıcı ve inovatif çalışmalar yapan kuruluşların kapasitelerini güçlendirerek hem yurt içinde hem de AB pazarında rekabet edebilirliklerini artırmayı hedefleyen Rekabetçi Sektörler Programı, IPA II döneminde tüm Türkiye’yi kapsayacak. Program dahilinde desteklenecek projeler için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yaklaşık 260 milyon Avro tahsis edildi. Rekabetçi Sektörler Programı, Ar-Ge ve inovasyona yönelik projeler başta olmak üzere dış ticaret açığını azaltarak ve verimliliği artırarak ülkemizin rekabet gücünü yükseltmeyi hedefliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.