PARA TESİS VE EKİPMANA GİDECEK

İmalat sanayinde 2021 yılı yatırım harcamalarının yüzde 48,4 artacağı öngörülüyor. Yatırımların daha çok yıpranmış tesis ve ekipmanın değiştirilmesine yönelik olacağı belirtiliyor.

PARA TESİS VE EKİPMANA GİDECEK

İmalat sanayinde 2021 yılı yatırım harcamalarının yüzde 48,4 artacağı öngörülüyor. Yatırımların daha çok yıpranmış tesis ve ekipmanın değiştirilmesine yönelik olacağı belirtiliyor.

24 Kasım 2020 Salı 13:16
PARA TESİS VE EKİPMANA GİDECEK

İmalat sanayi genelinde güz döneminde, brüt yatırım harcamaları, cari fiyatlarla artış oranı yıllık bazda yüzde 23,2 ile bahar döneminde öngörülenden daha düşük gerçekleşti. Buna karşılık 2021 yılı yatırım harcamalarının yüzde 48,4 artacağı öngörülüyor.

Merkez Bankası'nın (TCMB) - 2020 yılı Güz Dönemi Yatırım Anketi sonuçları açıklandı. Buna göre, 2021 yılında yapılması öngörülen brüt yatırım harcamalarının 2020 yılına göre yüzde değişimi, işyerleri büyüklük grupları itibarıyla değerlendirildiğinde, 2020 yılı yatırım harcamalarının bir önceki yıla göre artış oranının, üretimde çalışan sayısı 50 ile 249 arasında olan işyerleri (BG2) için yüzde 36 olduğu görüldü. Üretimde çalışan sayısı 250 ile 499 arasında olan işyerleri (BG3) gruplarındaki işyerlerinde ise artış oranı yüzde 17,3 oldu. Bu artış oranlarının bahar döneminde öngörülenden daha yüksek olduğu görüldü. Üretimde çalışan sayısı 500 ve üzerinde olan işyerleri (BG4) grubundaki işyerlerinde ise artış oranı yüzde 21,9 ile bahar döneminde öngörülenden daha düşük gerçekleşti.

Güz dönemi anket sonuçlarına göre, imalat sanayi genelinde 2021 yılı yatırım harcamalarının bir önceki yıla göre cari fiyatlarla yüzde 48,4 artacağı öngörülüyor.2021 yılında yapılması öngörülen yatırımların bir önceki yıla göre değişimi işyerlerinin büyüklük grupları itibarıyla değerlendirildiğinde, yüzde 49,2 ile en yüksek artışın BG4 grubundaki işyerlerinde öngörüldüğü, onu sırasıyla yüzde 44,2 ve yüzde 25.9 ile BG3 ve BG2 grubundaki işyerleri izliyor.

ÜRETİM KAPASİTELERİ ARTIRALACAK

Diğer yandan 2021 yılında BG2 dışındaki diğer büyüklük gruplarındaki işyerleri 2020 yılına göre daha yüksek bir yatırım artışı öngörüyor. Yatırımlar amaçlarına göre değerlendirildiğinde, 2020 yılında imalat sanayi genelinde yatırımların daha çok yıpranmış tesis ve ekipmanların değiştirilmesine yönelik oldu, onu sırasıyla üretimde verimliliğin artırılması, üretim kapasitesinin artırılması ve diğer yatırım hedeflerinin izledi. İşyerlerinin büyüklük gruplarına göre yapılan değerlendirmeye göre, 2020 yılındaki yatırımların tüm büyüklük gruplarında daha çok yıpranmış tesis ve ekipmanların değiştirilmesi amacına yönelik oldu ve onu üretimde verimliliğin artırılması amacı izledi. 2021 yılında imalat sanayi genelinde yatırımların daha çok yıpranmış tesis ve ekipmanların değiştirilmesine yönelik olacağı, onu sırasıyla üretimde verimliliğin artırılması, üretim kapasitesinin artırılması ve diğer yatırım hedeflerinin izleyeceği öngörülüyor.

TALEP YATIRIMLARI ARTIRICI UNSUR

İşyerlerinin büyüklük gruplarına göre yapılan değerlendirmeye göre, 2021 yılındaki yatırımların tüm büyüklük gruplarında daha çok yıpranmış tesis ve ekipmanların değiştirilmesi amacına yönelik olacağı ve onu üretimde verimliliğin artırılması amacının izleyeceği öngörülüyor. Yatırımları etkileyen unsurlar 2020 ve 2021 yılları için değerlendirildiğinde, imalat sanayi genelinde bütün faktörlerin yatırımları artırıcı yönde etkilediği görülürken, talep faktörünün yatırımları etkileyen en önemli unsur olduğu gözleniyor. İşyerlerinin büyüklük grupları itibarıyla yapılan değerlendirmeye göre, talep faktörünün tüm büyüklük gruplarında da yatırımları etkileyen en önemli unsur olduğu gözleniyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.