PAOSB’DE BACALAR SENEYE TÜTECEK

Avrupa sınırına, demiryoluna, limana, havaalanına ve İstanbul’a olan yakınlığıyla en mükemmel lokasyonlardan birinde konumlanan PAGDER&ASLAN Özel OSB, altyapısını bitirme ve sanayicisine yaşayan OSB sunma hevesiyle yarınları iple çekiyor. 2021’i işaret eden OSB Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Semerci, bakın hangi alanda OSB’nin rol model olacağına vurgu yapıyor...

PAOSB’DE BACALAR SENEYE TÜTECEK

Avrupa sınırına, demiryoluna, limana, havaalanına ve İstanbul’a olan yakınlığıyla en mükemmel lokasyonlardan birinde konumlanan PAGDER&ASLAN Özel OSB, altyapısını bitirme ve sanayicisine yaşayan OSB sunma hevesiyle yarınları iple çekiyor. 2021’i işaret eden OSB Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Semerci, bakın hangi alanda OSB’nin rol model olacağına vurgu yapıyor...

18 Eylül 2020 Cuma 09:23
PAOSB’DE BACALAR SENEYE TÜTECEK

Röportaj: Ümit UÇAR

1969 kuruluşlu, Türkiye’nin en eski sivil toplum örgütlerinden olan Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER)’nin eski başkanı olan Hüseyin Semerci, PAGDER&ASLAN Özel OSB Yönetim Kurulu Üyesi kimliğiyle Sanayi TV’nin konuğu oldu. Şehrin içine sıkışan plastik sanayicisinin kabuğunu kırması adına örgütlü bir OSB kurma düşüncesini, 2002 yılında tescillenen bakir bir OSB’ye yönelerek gerçekleştirdiklerini söyleyen Semerci, 650 dönümlük bir OSB’yi ülke sanayisine kazandırdıklarını dile getirdi. Çok uygun maliyetlerle ülke ekonomisine kazandırılmış bu OSB’nin yakında bir sanayi merkezi haline geleceğini söyleyen Hüseyin Semerci, OSB’nin ismindeki “özel” ibaresine de açıklık getirdi. Kavramın gerçek veya bir tüzel kişinin elinde bulundurduğu gayrimenkulleri OSB olarak tescil ettirmesi anlamına geldiğini ve özel OSB’lerin kamulaştırma yetkisi olmadığını söyleyen Semerci, Kırklareli’deki OSB’nin yanı sıra Yozgat’taki Kale Seramik Özel OSB’nin de bu ibareye sahip olduğunu belirtti. Yönetimin tamamen sanayicilerden oluştuğunu, altyapının ise tamamlanmak üzere olduğunu ifade eden Hüseyin Semerci, “2021’de tütmeye başlayacak fabrika bacalarımızla rol model olacağız” şeklinde konuştu. OSB’nin dinamik bölge olma hedefinden bahseden Semerci, son olarak plastiğin sürekliliği ve kalitesini temin eden enerji sektörüne de ayrıca vurgu yaparak, yüksek gerilim merkezinin bölgelerine kurulacağı bilgisini verdi.

  

125 DEĞİL, 25 DOLAR

Kamu kaynakları kullanmamanızın dezavantajı oldu mu?

Hayır, bunu yaşamadık. Bizim OSB’mizin elle tutulur ve somut başka bir muadili yok, bu açıdan örnek bir yapılanma, bir rol model olacak. Büyüme çalışmalarımız sürüyor, müracaatımızı yapacağız. Altyapı dahil, metrekaremizi 25 dolara mal ettik sanayici için. Bu gerçek bir başarı hikâyesi. Üretim Reform Paketi zamanında, sanayicilere arz edeceğiz denilen fiyat metrekare başına 125 dolardı. İlk fabrikamız başlangıcı yaptı. İsmindeki “özel” ibaresinden doğan soru işaretleri de arkada kalacak artık. Bunu 2021 itibariyle oluşan fabrikaların bacalarının tütmeleriyle göreceğiz.

  

TÜM TAPULAR VERİLDİ

Doluluk oranı ne olacak, sanayicileri ne zaman faaliyette görebileceğiz?

Sanayici olarak şunu söyleyebilirim; özel bir OSB olarak bedelini tamamen ödediğiniz arsanın üstyapı inşasına da ne zaman isterseniz geçebiliyorsunuz. Kısıtlama yok. Elektrik altyapısı bu sene Kasım-Aralık ayında bitecek. 651 dönümlük 1. etabımızın tamamının tahsisini yaptık, tapularımızı verdik. Tüm katılımcılarımızın tamamının tapularını verdik. Sanayicimizin heyecanı buradaki yatırım iştahını artıracaktır. Şu anda bakanlıklarımız, bürokrasi, hükümet olabildiğince yatırımlara teşvik eden peşi sıra paketler açıklıyor. Yatırımcılarımızı cesaretlendirecek tüm argümanları geliştirmeye çalışıyoruz. 2021 yılı itibariyle orada bacalar tütmeye başlayacak ama kaç baca tütecek derseniz çok net bir rakam veremem. İhtiyaç sahibi olan çok firmamız olduğunu biliyorum. Burada yatırım yapmak hayaliyle yerlerini aldılar.

  

BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ DAHA...

OSB'nizin yanında da kurgulanan bir OSB daha var, ona da hamilik ediyor musunuz?

Oyuncak OSB bizim büyüme alanımızda kurulacak. Bizim bir iş birlikteliğimizin sonucunda ortaya çıkmıştı. Biliyorsunuz oyuncak sektörünün yüzde 70’i plastiktir. O tamamıyla bizim bölgemizin elde ettiği, hem teşvik hem enerji konusundaki tüm kazanımlardan faydalanacak. Tamamıyla bizim OSB’mizle bütünleşti, oyuncak sektörüne ön tahsisler yapıyoruz. Tamamen bütünleştik. OSB’mizin yanı başındaki büyüme alanımızda bir ihtisas OSB yolculuğu daha çıkarmak için görüşmelerimiz sürüyor. Ev ve mutfak sektöründe de plastik öndedir. Endüstri havzası olacağız.

  

TEİAŞ ELİYLE KURULACAK

Plastik sektörü şu an ne durumda?

Pandemiyle birlikte özellikle işin kimya ve ambalaj tarafında tek kullanımlık ambalajlar üreten firmalarımızın işleri arttı. Genel itibariyle sektörde ihracatta bir daralma elbette söz konusu.

Teşvikler noktasında ne düşünüyorsunuz?

Plastik sektörü sadece 5. ve 6. bölgede bölgesel teşviklerden istifade edebiliyor diye konumlandırıldı. Geçtiğimiz aylara kadar yüzde 45’leri buluyordu. Yani 100 bin liralık yatırım yapan bir sanayici 45 bin TL’yi yatırım indirimi olarak geri alıyordu. Bu rakam, öncelikli sektörler içindeki alt sektörler içerisinde yer alıyorsa plastik sanayicisi yüzde 90’ları bulan bir yatırım indiriminden istifade etme imkânına sahip. Muazzam bir rakam. OSB’miz ihtisas olma özelliğinden ötürü yatırım indirimi alabilir. Trakya’da 20’yi aşkın OSB var. Tamamı enerjisini TREDAŞ’tan temin eder.  Bizim dağıtım lisansımız da mevcut.  Enerjinin sürekliliği ve kalitesi çok önemli, elbette mali yönü de var. Yani hammadde ve işçilikten sonra hemen enerji gelir sektörümüz için. Sektör mensuplarımıza yansıyan faturalar burada bunu söylüyor. Maliyet anlamında katkısı olacak. Yani bir dağıtım şirketinin kar payı olmayacak, faturalarımızda kayıp kaçak bedelleri olmayacak çünkü dediğim gibi TEİAŞ’tan bu enerjimizi almış olacağız. Bir başka daha avantajı oldu bu işin. Yüksek gerilim, yani indirme merkezi bölgemize TEİAŞ eliyle kuruluyor. Yatırımcımızın da üzerinden bir yük düşmüş oldu. Kamuoyu bu bağlamda bizim yükümüzü aldı. İhtiyacımızı doğru anlattık.

  

YAŞAYAN OSB HEDEFİ

Plastik sektörünün Sanayi 4.0’la entegrasyonu sorusunu var mı?

Alt sektörler bazında ayrışıyoruz. İhracat rakamlarımız Türkiye ortalamasının üstünde ama dünyanın en büyük üreticisi Çin’in de altında. Çok yüksek katma değerli üretim yapan firmamız da var, çok düşük de. Sanayi 4.0 bu anlamda rekabetçiliği artıracaktır. Katma değer üretmeyen bu tür yatırımlara yönelemeyecek. Üretenler ise iş adaptasyonunda daha hızlı, global pazarda yarışabilen, finansmana erişim sağlamış ve genelde orta ölçekli firmalarımız. Otomotiv ve ambalaj sektöründe robot kullanımı arttı. Hayallere erişme noktasında sanayicinin desteğini almak istiyoruz. Altyapı işlerimize talip olan şirketlere, ‘yüzde 20 alım işini bizim bölgemizden yapmalısınız’ şartı koştuk. Bölge insanımızla entegre olmak ve ilçelerimizin refahına katkı koymak istiyoruz. Bölge içinde 88 dönümlük bir alanımız var, civarındaki 60 binlik nüfus için orayı spor alanlarıyla, yeme içme alanlarıyla donatmak istiyoruz. Gece gündüz yaşayan bir OSB olmak hedefimiz, Manisa OSB örneğinde olduğu gibi. MYO ve teknopark için alanlar da ayırdık. Kaynaklarımızı doğru kullanacağız. Ayrıca katma değer içi enstrümanları ve zihinsel potansiyeli ortaya çıkarmak da bizlerin görevi. 

  

PAGDER&ASLAN ÖZEL OSB YÖNETİM KURULU ÜYESİ HÜSEYİN SEMERCİ İLE SANAYİ TV'DE GERÇEKLEŞTİRİLEN RÖPORTAJA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Son Güncelleme: 18.09.2020 09:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.