banner250

OYUNCAK OSB’DE İMZALAR ATILDI

Türkiye oyuncak sektörünü kümelenme ile güçlendirme yolunda önemli bir adım atıldı. Türkiye’nin ilk Oyuncak İhtisas Özel OSB’si için bir araya gelen sektör paydaşları, ucuz ve katma değerli üretime kapı aralayan protokolü imzaladı. Bölge, Çin’den sonra ikinci kümelenme modeli olacak.

OYUNCAK OSB’DE İMZALAR ATILDI

Türkiye oyuncak sektörünü kümelenme ile güçlendirme yolunda önemli bir adım atıldı. Türkiye’nin ilk Oyuncak İhtisas Özel OSB’si için bir araya gelen sektör paydaşları, ucuz ve katma değerli üretime kapı aralayan protokolü imzaladı. Bölge, Çin’den sonra ikinci kümelenme modeli olacak.

09 Ocak 2020 Perşembe 08:39
OYUNCAK OSB’DE İMZALAR ATILDI

Yıllık 700 milyon dolar civarında oyuncak ithal eden Türkiye oyuncak sektörü temsilcileri, Kırklareli Vize’de gerçekleştireceği kümelenme ile yerli üretime geçecek imzaları attı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türkiye Sanayi Strateji Belgesi’nin de işaret ettiği üzere kurulması hedeflenen Oyuncak İhtisas Özel OSB’nin tamamlanması ile oyuncak üreticileri Teşvik Yasası’nın getirmiş olduğu yatırım teşviki, konum, istihdam ve kümelenmenin sağlayacağı maliyet avantajları ile sektörün ithalatını azaltırken, katma değerli üretim yapma imkânına sahip olacak. Oyuncak sektörünü; küçük sanayi siteleri ve şehir içinden kurtarıp birçok avantajın bir arada sunulduğu bir endüstri bölgesinde toplayacak Oyuncak İhtisas Özel OSB, Kırklareli-Vize’de kurulan PAGDER ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel OSB’ye komşu olacak. Plastik sektörünün dinamikleri ile bir arada üretim yapma imkânına sahip olacak oyuncak üreticilerini temsilen TOY-KOOP, Asrey İnşaat, PAGDER ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel OSB (PAOSB) ve Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ile protokol imzaladı.

UCUZ ÜRETİM İMKÂNI

Oyuncak İhtisas Özel OSB ile ilgili bilgi veren Asrey İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Fidan Aslan Eroğlu, “Oyuncakçılar Kooperatifi (TOY-KOOP) Başkanı Ender Mıcık ile Asrey İnşaat’ın Kırklareli Vize’de Oyuncak İhtisas Özel OSB kurulması yönündeki iş birliğinin heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Asrey İnşaat olarak Vize’de özel OSB kurulması konusunda öncü bir rol izledik ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. 2012 yılında Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ile yapılan protokol ile 650 bin metrekarelik alanda PAGDER ASLAN Plastikçiler ihtisas Özel OSB’nin kurulması yönünde ilk adım atıldı. Özel sektör ve sivil toplum örgütü ilk kez böylesine bir iş birliğine gitti. Ucuz enerjiden yatırım teşvik desteklerine, İstanbul ve Avrupa’ya komşu lokasyondan taşınma kredi desteğine kadar pek çok avantajın yanı sıra modern altyapı olanakları ve sosyal yaşam alanları ile oyuncak üreticilerimizi uzun yıllardır ihtiyaç duydukları ihtisas OSB’ye kavuşturmayı hedefliyoruz. Başlangıçta 600 bin metrekare ve büyüme alanları ile 1 milyon metrekare alan üzerinde kurulacak Türkiye’nin ilk Oyuncak İhtisas Özel OSB’nin ülkemize, oyuncak sektörüne ve bölgeye hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

PLASTİKÇİLERDEN
GÜÇ BİRLİĞİ

Oyuncak sektörü temsilcileri adına görüşlerini paylaşan TOY-KOOP Başkanı Ender Mıcık, ithal oyuncaklara getirilen vergiler ve yüksek kur karşısındaki ithal ürün maliyetlerinin ithalatçı firmaları üretim yapmaya yönlendirdiğine dikkat çekerek, “İhtisaslaşmış sanayi bölgelerinin kurulması sektörlerin rekabetçi güce ulaşmasında etken olmaktadır. İhtisas bölgelere verilen teşvikler sektörlerin ve ekonominin gelişimine katkı sağlamakta olup bunun örneğini Çin'de rahatlıkla görebiliyoruz. Çin’de her bölge veya şehrin uzmanlaştığı imalat sanayileri bulunmaktadır. Rekabetçiliğin getirdiği avantajlarla firmalar sürekli yenilikler yaparak kendilerini geliştirebilmekte ve pazara yeni ürünler sunabilmektedir” şeklinde konuştu. Sektördeki büyük üreticilerin önemli bir kısmının Trakya’ya yatırımlarını kaydırdığını belirten belirten Mıcık, “Asrey İnşaat ile yaptığımız iş birliği neticesinde oyuncak üreticilerimizi Oyuncak İhtisas Özel OSB’de, güçlü ve modern altyapıda yapılanmasını sağlayacağız. Bölgemiz Trakya’daki konumu itibariyle ana ihracat pazarlarımızdan Avrupa ile İstanbul’a yakınlığımız üretim için avantajlı bir konum olarak öne çıkıyor. Yüzde 45 yatırım indirimi, enerjinin yüzde 30 indirimli ve kesintisiz sağlanacak olması bizlere yer seçimi konusunda Vize’ye yönlendirdi. Oyuncak üreticilerimizin yüzde 70’i aynı zamanda plastik sektörünün birer mensubu olduğundan komşu OSB’de plastikçiler ile bir arada çalışacak olmamız, hammadde ve lojistik olanaklarından avantajlı yararlanacak olmamızın yanı sıra üretim değerimize, miktarımıza ve ihracatımıza da katkı sunacağına inanıyorum” diye konuştu.  

4’TE BİRİ VİZE’DE

Dünyada Çin’in Santo bölgesinde kümelenen oyuncak üreticilerinden sonra ikinci kümelenme modelinin Vize’de hayata geçeceğine dikkat çeken TOY-KOOP Başkanı Ender Mıcık , “Bölgede bugünden sektörümüzün yan kolları ve hizmet sağlayıcı sektörlerinden matbaa, kalıp üreticisi gibi firmalar dahil 38 firma yerini aldı. Bakanlık kayıtlarına göre ülkemizde 156 oyuncak firmasının faaliyet gösterdiğini ele aldığımızda sektörün dörtte birine Vize’de sinerji imkânı sunmuş olacağız. Vize, Pınarhisar, Ahmetbey ilçe ve beldelerinde yaşayan 60 bin kişinin hayatına değer sağlanacak yatırımlarımız ile yeni iş imkânları yaratılacak. Bölgenin üç yıl içerisinde altyapı ve mevzuat düzenlemelerinin tamamlanması ile üreticilerin tesislerini kurmalarına olanak sağlanmış olacak. 2022’de üretime başlayarak yerleşim yeri sorununu çözen oyuncak sektörü mensuplarımız sektörün katma değer ve markalaşma adına çalışmalarına ağırlık verecek” ifadelerini kullandı.

VİZE GÜÇLÜ LOKASYON
Asrey İnşaat iş birliği ile 2012 yılında çalışmalarına başlanılan PAGDER ASLAN OSB’nin her türlü sosyal donanımının sanayicilere ve sektör bileşenlerine özel olarak tasarlandığı hatırlatan Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Başkanı Selçuk Gülsün, Oyuncak İhtisas Özel OSB ile ilgili değerlendirmelerini şöyle paylaştı; “2020 yılı içerisinde üst yapı yatırımlarına hazır hale gelecek PAGDER ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel OSB’ye komşu konumda bulunan sanayi arsasına, çoğunluğu plastik sektörümüzün birer oyuncusu olan oyuncak sektörü firmalarını görmek sektörlerimize ivme ve büyüme getirecektir. 76 katılımcısı bulunan PAGDER ASLAN OSB’nin yanına gelecek olan oyuncak üreticileri ile Vize ciddi bir üretim üssüne dönüşecek. Trakya bölgesinin son sanayi yerleşim alanlarından birinde, ulaşım kolaylığına, İstanbul Havalimanına, Tekirdağ limanı ve hızlı tren ağına yakın konumdaki sanayi bölgesi, tüm paydaşları önemli kolaylıklardan yararlandıracak” açıklamalarına yer verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.