OTOMOTİVDE KÜMELENMEYİ KONUŞTULAR

İMES Dilovası OSB hayata geçirdiği İMES Kümelenme Programı dâhilinde bir otomotiv kümesi kuruyor. Projenin detayları “Küresel Otomotiv Sektörünün Değişim ve Dönüşüm” programında konuşuldu.

OTOMOTİVDE KÜMELENMEYİ KONUŞTULAR

İMES Dilovası OSB hayata geçirdiği İMES Kümelenme Programı dâhilinde bir otomotiv kümesi kuruyor. Projenin detayları “Küresel Otomotiv Sektörünün Değişim ve Dönüşüm” programında konuşuldu.

15 Mart 2021 Pazartesi 10:52
OTOMOTİVDE KÜMELENMEYİ KONUŞTULAR

KocaeliGebze VI. (İMES) Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürlüğünün gerçekleştirdiği çevrimiçi etkinliklerle sanayicilerin ekonomi, güncel piyasa analizleri, fırsatlar ve riskler noktasında bilgi edinmesini sağlıyor. Sanayiciler aynı zamanda kendi iş kollarına yönelik sorduğu sorularla üretim ve satış süreçleriyle ilgili fikir sahibi olmaktadırlar. 

Son olarak düzenlenen “Küresel Otomotiv Sektörünün Değişim ve Dönüşüm” programına İNNOWAY Yönetici Ortağı Süheyl Baybalı konuşmacı olarak katıldı.

Ayrıca toplantıya İMES Dilovası Eski Yönetim Kurulu Başkanı Süheyl Erboz, İMES Dilovası OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tokkan, Başkanvekili Kerim Çolakoğlu, Müteşebbis Heyet üyelerinden Süleyman Akar, Ahmet Sözer, Hasan İstanbulluoğlu ve Şakir Eriş, Yönetim Kurulu üyelerinden ise Ahmet Şahin ve Enver Kaya, İMES Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akar, Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın ve İMES Dilovası OSB işletmecileri katılım sağladı. 

"BAŞARI HİKÂYELERİ HEDEFLİYORUZ”

İMES Dilovası OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tokkan etkinlik öncesinde yaptığı açılış konuşmasında “Düzenlemiş olduğumuz ‘Küresel Otomotiv Sektörünün Değişim ve Dönüşümü’ adlı program için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Otomotiv sektörü bilindiği üzere Doğu Marmara Bölgesi’nde öne çıkan üretim alanlarından birisidir. Bölgemizde de sektöre yönelik otomotiv yan sanayi alanında çalışmalar yapan 60'a yakın işletmemiz bulunmaktadır. Bu doğrultuda bölgemizin otomotiv sektörü alanında iş birliklerinin gelişmesini ve bu iş birliklerin satış alanında başarı hikâyelerinin oluşmasını hedeflemekteyiz. Öyle ki başlatmış olduğumuz İMES Kümelenme Programında otomotiv ve yan sanayi sektörünün çalışma grubu oluşturulmaktadır. Bu çalışma grubundaki amacımız işletmelerimizin global olarak sektörde yer almasını sağlamaktır. Bu nedenden dolayı otomotiv sektöründe önemli çalışmalarda bulunmuş INNOWAY Yönetici Ortağı Süheyl Baybalı programımıza konuk olmuştur. Kendisi bugün bizlere otomotiv sektöründe küresel gelişmeleri, sektördeki verileri, elektrikli ve otonom araçların durumu gibi konuların yanı sıra sektördeki iş birliklerin gelişmesi konusunda tecrübelerini de paylaşacaktır. Etkinliğimizin hayırlara vesile olmasını diler, katılımlarınızdan dolayı her birinize çok teşekkür ederim.” dedi.

Başkan Tokkan’ın ardından konuşan İMES Dilovası OSB Yönetim Kurulu Başkanvekili Kerim Çolakoğlu ise “ İMES Kümelenme Programımızın en önemli sacayaklarından biri de otomotiv kümemizdir. Başta otomotiv kümemiz olmak üzere tüm kümelerimizin ve sanayicilerimizin bu toplantıdan istifade edeceğini umuyoruz. Birlikte çalışmak ve ortak ürün elde etme gibi konularda Süheyl BaybalıI’nın 20 yıllık sektörel deneyimiyle faydalı aktarımları olacaktır. Kendilerine şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

İMES Dilovası OSB Bölge Müdürü Onur Kesici ise “Bölgemizde bulunan işletmelerimizin hedef sektörlere yönelik olarak kurumsal kapasitelerini geliştirmesi için çalışmalar yapmaktayız. Dijital dönüşüm ve kümelenme çalışmaları ile yurt dışı hedef pazarlar ile ilgili araştırma çalışmalarımız devam etmektedir. Umarım etkinliğimiz sonrasında otomotiv sektöründe iş birliklerin gelişmesi adına başarı hikayelerini oluştururuz” ifadelerinde bulundu.

"TEKNOLOJİK GELİŞMELER TAKİP EDİLMELİ” 

Süheyl BAYBALI etkinlikte yaptığı açıklamalarında, Türkiye ve dünyadaki otomotiv sektörünün hali hazırdaki durumlarından bahsetti. Dünya’da ve Avrupa’da yaşanan gelişmelere, ortaya çıkan çevreci teknoloji odaklı yaklaşımlara değindi.  Baybalı özellikle ticarette en önemli iş ortağımız olan Avrupa’da yaşanan değişimlere ve kabul edilen yaklaşımlara uygun şekilde üretim ve satış süreçlerini sürdüren sanayicilerin kazançlı çıkacağını ifade etti. 

Türkiye’de otomotiv sektöründeki rakamlara değinen Baybalı, şunları söyledi:

"Baktığımızda 2020 yılı maalesef genel ortalamalarının altında kalan bir yıl oldu. 2019 yılıyla ilgili rakamlara baktığımızda üretimin daha yüksek olduğunu görebiliyoruz. İhracat 2020 de azaldı. İç pazardaki satış çoğaldığı için toplam üretim azaldı. Üretilenin ihracat oranı yüzde 69.6 olarak gerçekleşti. 2019 rakamı yüzde 85,4 oldu. Pazarın Avrupa’da da daralması iç pazarda daha aktif olunması gerçeğini ortaya çıkardı. Dövizin artması iç pazarda üretim yapanların şansını daha fazla arttırdı ve satış miktarları çoğaldı.”

"TEKNOLOJİK ÜRÜN İMAL ETMEDE AÇIĞIMIZ VAR” 

İMES Dilovası OSB hayata geçirdiği İMES Kümelenme Programı dâhilinde bir otomotiv kümesi kuruyor. Bölgede otomotiv sektörüne yönelik üretim yapan 60’a yakın işletmeden 12’ye varan işletme kümelenme çalışmaları içerisinde yer alıyor. Kümenin hedeflerinin başında küresel ve rekabetin yoğun olduğu otomotiv sektörüne ortak ürün üretmek ve bunu dış pazarda alıcıyla buluşturmak yer alıyor. Program konuşmacısı Baybalı da kümelenme programının İMES için çok önemli olduğunu söyledi ve otomotiv sektörüne teknolojik ürün imal etme anlamında ülkemizde büyük bir açığın bulunduğunu dile getirdi. 

Son Güncelleme: 15.03.2021 11:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.