OSSA buluşturdu

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümesi’nin ev sahipliğindeki Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri, 20 ülkeden 200’den fazla firmayı bir araya getirdi. Türkiye’de ilk defa düzenlenen etkinlik 4 bin iş görüşmesine ev sahipliği yaptı.

OSSA buluşturdu

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümesi’nin ev sahipliğindeki Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri, 20 ülkeden 200’den fazla firmayı bir araya getirdi. Türkiye’de ilk defa düzenlenen etkinlik 4 bin iş görüşmesine ev sahipliği yaptı.

26 Mart 2013 Salı 13:39
OSSA buluşturdu


  Savunma ve havacılık sektörlerinin dünya çapındaki dev firmaları, Türk firmalarıyla tanışmak ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirmek üzere Ankara’da buluştu. Savunma Sanayili Müsteşarlığı himayesinde, OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri’nde 200’den fazla yerli ve yabancı firma birbirlerini yakından tanıma fırsatı yakaladı. Yerli savunma sanayinin kabiliyetlerini dünya devlerine göstermesi açısından büyük önem taşıyan ve Türkiye’de ilk defa düzenlen etkinlikte 4000’e yakın bire bir görüşme yapıldı.
Ankara Ticaret Odası Congresium Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri, Türkiye’de ilk defa geniş katılımlı bir organizasyonla sektörün büyük oyuncularını yerli sanayicilerle bir araya getirdi. 3 gün süren yerli-yabancı 200’den fazla firmanın katılım gösterdiği Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri; üreticilere, alt yüklenicilere, hizmet sağlayıcılara ve kümelenmelere yeni iş ağları oluşturma imkanı tanıdı.

“Türkiye stratejik önem taşıyor”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan, organizasyon firması Abe/BCI CEO’su Stephane Castet, Türkiye’nin savunma sanayiinin önde gelen ülkelerinden biri olduğunu ve gelecek için stratejik önem taşıdığını söyledi. Havelsan, Roketsan, Aselsan ve THY’nin dünya çapında işlere imza attığını hatırlatan Castet, “Bütün bu yeterlilikler bize bu amaca ne kadar yaklaştığımızı, amacımız doğrultusunda ne derece kuvvetli yürüdüğümüzü gösteriyor. OSSA’yı ortağımız olarak seçmemiz, bu anlamda çok büyük rol oynuyor. Organizasyonda 200’den fazladan şirket bulunuyor; dünya pazarına baktığınız zaman büyük şirketler bu pazara çok önemli çaba sarf ediyor. Türkiye bu anlamda Avrupa ve Orta Doğu arasında stratejik bir köprü görevi görmektedir.” dedi.


“Ankara yüksek teknoloji

yatırımlarının merkezi”

Ülkemizde ilk defa yapılan böyle bir çalışmada emeği geçen herkese teşekkür eden Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara’nın savunma sanayiyle yeni tanışmadığını, 1900’lerin başlarından itibaren sektörle iç içe olan bir şehir olduğunu dile getirdi. Özdebir, Ankara’nın Türkiye’nin en rekabetçi ili olduğunu, bu rekabetçiliğin sadece ekonomik büyüklük ve üniversitelerle elde edilmediğini geleceğe yönelik potansiyelinin bunda etkili olduğuna işaret etti. Ankara’nın şimdiki imkân ve kabiliyetleriyle, savunma sanayinin Ankara’da olmasını hak eden bir il konumunda olduğunu vurgulayan Özdebir şöyle devam etti:


“En yenilikçi yatırımların merkezi”

“Ankara, bu konuda he geçen gün potansiyelini artıran bir ilimiz. Aynı zamanda en yenilikçi yatırımların, en yüksek teknolojide ki yatırımların da bir merkezi. Orta üstü ve ileri teknolojide en çok ücret ödeyen, en çok istihdam sağlayan ilimiz. 6 tane teknoparkıyla, 16 tane üniversitesiyle, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın faaliyetleriyle iş tutma şekli, iş yönetme şekli değişti. Teknoparklarımızın çok yüksek teknolojide, dünyada belki bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda ülkenin başarabildiği çalışmaları var. Bütün bunlar, Ankara’nın savunma sanayisini arkadan besleyen, destekleyen, ona itici güç oluşturan ve yetişmiş eleman sağlayan önemli kaynaklar. Sadece şehrin içerisinde olan 8 tane OSB ile sanayisinin alt yapısı gayet sağlam ve düzgün, çevreyle barışık ve gelişmeye açık bir yapı içermekte.”

Son Güncelleme: 26.03.2013 13:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.