banner250

OSBÜK ENERJİ ZİRVESİNE BÜYÜK KATILIM

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerin taleplerini enerji zirvesinde iletti. Enerji zamlarına değinerek öngörülebilir ve rekabetçi fiyat talep ettiklerini söyleyen Kütükcü, “Tüketim Birleştirilmesi imkânı ile birlikte, OSB’lerimizde GES yatırımları daha cazip hale gelecektir” dedi.

OSBÜK ENERJİ ZİRVESİNE BÜYÜK KATILIM

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerin taleplerini enerji zirvesinde iletti. Enerji zamlarına değinerek öngörülebilir ve rekabetçi fiyat talep ettiklerini söyleyen Kütükcü, “Tüketim Birleştirilmesi imkânı ile birlikte, OSB’lerimizde GES yatırımları daha cazip hale gelecektir” dedi.

15 Ocak 2020 Çarşamba 09:56
OSBÜK ENERJİ ZİRVESİNE BÜYÜK KATILIM

Haber: Tuğçe Sağdıç

OSB Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve Enerji Verimliliği tarafından 7’nci OSB Enerji Zirvesi düzenlendi. Zirveye, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş ve OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ile çok sayıda OSB’nin başkanı, bölge müdürü ve yetkilisi katıldı. Bakan Varank, OSB'lerin ihtiyaç duyduğu doğalgaz altyapısının dağıtım şirketleri marifetiyle tesis edilmesinin önünün açıldığını ve doğalgaz altyapısını kendisi işletecek OSB'lere ilişkin usul ve esasların hazır olduğunu söyledi. Bakan Fatih Dönmez de VAP projesinden bahsederek “desteğe kararlıyız” mesajı verdi. ENVER Genel Başkanı Murat Kalsın, “Enerjinin yoğun tüketildiği yerlere özenle hizmet veriyoruz. Enerjiyi memleket meselesi haline getiriyoruz” ifadelerine yer verirken OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ise OSB’lerin taleplerini iletti. Kütükcü, “Sanayicimiz zamlardan dolayı çok zorlanıyor. Öngörülebilir ve rekabetçi fiyat talep ediyoruz” diye konuştu.

GES CAZİBESİ
Etkinliğin ev sahiplerinden OSBÜK’ün Başkanı Memiş Kütükcü, sahaya inerek enerji motorları için ayrıntılı verimlilik etüdü yapacak olan OSB’lerin büyük tüketiciler grubunda olduğunu belirtti. OSB’lerin taleplerini bakanlara ileterek sözcülük yapmak istediklerini vurgulayan Memiş Kütükcü, “Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde; tüketim ve üretimin aynı ölçüm noktasında olması şartının getirilmesi, OSB tüzel kişiliği açısından GES yatırımlarının önünde önemli ölçüde engel teşkil ediyor. OSB tüzel kişiliklerinde, OSB tüzel kişiliklerimizin yatırımları olan hizmet binası, okul, yol aydınlatmaları gibi sosyal ve teknik donatı alanlarında ve OSB katılımcılarının farklı üretim tesislerinde, “Tüketim Birleştirilmesi” imkânı verilmesini talep ediyoruz. Bu imkânla birlikte, OSB’lerimizde GES yatırımları daha cazip hale getirilmiş olacaktır” dedi. Taleplerin aktarımına devam eden Kütükcü, OSB’lerde lisanssız elektrik üretim yönetmeliği kapsamında yapılan başvurularda ciddi artışlar olduğunu söyledi. Kütükcü, “Ancak bazı OSB’lerimizin, toplam üretim tesisi kurulu güçleri, Orta Gerilim Dağıtım Barası üst limiti olan 50 MW’a ulaşmış durumda. Bu nedenle yeni elektrik üretim tesisi başvurularına TEİAŞ tarafından olumlu görüş verilmiyor. Biz bu 50 MW sınırına da bir çözüm üretilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Talebimizi EPDK’ya ilettik. Bakanlarımızın desteklerini bekliyoruz” diye konuştu.

CAMİADAN TALEPLER
OSB’lerden GES projelerinde çatı kullanımı ile ilgili talepler geldiğini ve bu talepleri de bir rapor haline getirerek, Enerji Bakanlığına sunacaklarını söyleyen OSBÜK Başkanı, “Son bir yılda, Son Kaynak Tedarik Tarifesinden yararlanan, elektrik tüketimi yüksek olan OSB’lerimizde elektrik fiyatları yüzde 11,7 ile yüzde 20 arasında arttı. Bu oran ulusal tarifeye tabi olan OSB’lerimizde yüzde 34’e ulaştı. 2020 yılında elektrik iletim bedellerinin de yüzde 40 arttığını söyleyen Kütükcü, “Sanayi üretiminin düştüğü, iç piyasanın zayıfladığı bu dönemde, bu oranlar sanayicilerimizi olağanüstü zorladı, zorlamaya da devam ediyor. Biz her fırsatta ifade ettiğimiz gibi, Türk sanayisi olarak öngörülebilir ve rekabetçi bir fiyat talep ediyoruz. OSB sanayicilerimizin enerji maliyetlerini aşağıya çekecek yeni düzenlemeler yapılması, YEKDEM ve PTF kaynaklı dalgalanmaların önüne geçilmesi camiamızın talepleri arasında. Enerji fiyatlarında meydana gelen dalgalanmaların giderilebilmesi için de, Ulusal Tarife benzeri, 3 aylık 6 aylık periyotlarda sabit fiyat belirlenmesi, oluşacak artı veya eksi yönlü farkların bir sonraki dönemde düzeltme yapılarak uygulanması veya doğal gaz tarife yapısı benzeri OSB tarifesinin tarife tablolarında yer almasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

GAZİANTEP KADAR İSTİHDAM
Bakan Fatih Dönmez verdiği rakamla, OSB’lerdeki istihdamın bir Gaziantep nüfusu kadar olduğunu gözler önüne serdi. “80 şehrimizdeki OSB'lerde 50 bine yakın fabrikada 2 milyon vatandaşımız istihdam ediliyor” diyen Enerji Bakanı, Organize Toptan Doğal Gaz Piyasamızla doğal gazda, diğer taraftan çatı-cephe uygulamalarımızın önünü açarak elektrikte rekabeti ve kaliteyi artırdıklarını ifade etti. “OSB'lerimizdeki tüm sanayi kuruluşlarımızın çatı-cephe uygulamalarından sonuna kadar yararlanmalarını istiyoruz” diyen Dönmez, “OSB'lerimizdeki GES kapasitemiz 250 MW'ye ulaştı. Ancak yetmez. Daha fazla üretim için daha fazla enerji gerekiyor. Bizler ‘daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir' diyoruz” şeklinde konuştu.

“VANALAR KAPANMAZ”
Dönmez, üretimin sorunsuz süreceğini; artık vanaların kapanarak sanayinin dişlilerinin durdurulmayacağını ifade etti. OSB’lere enerji arzında ciddi aşama kat ettiklerini söyleyen Dönmez, “163 OSB'miz doğal gaz kullanıyor. Sanayide kullanılan yıllık 12 milyar metreküp doğal gazın 5,2 milyar metreküpü yani yüzde 43'ü OSB'lerimizde üretime dönüşüyor. Ülkemizde sanayinin tükettiği 140 milyar kilovat/saat elektriğin, 42 milyar kWh'i yani yüzde 30'u OSB'lerimizde emekle birleşti ve katma değere dönüştü. Bu sayıların da gösterdiği gibi OSB'lerimizi büyük tüketiciler olmaları hasebiyle tüketici portföyümüzde ayrıcalıklı bir yere oturttuk” dedi.

EPDK’DAN OSB’LERE UYARI
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, OSB’lerde sanayi üretimi için ayrılan alanlara enerji üretim tesisi kurulmasının doğru olmadığını belirterek, "İstediğiniz her yere yenilenebilir enerji tesisi kuramazsınız. Anadolu’da bir söz vardır. Önünüzden yiyin derler. Önce bir çatılarımızı bitirelim. Çatılarımızın tamamına enerji üretim tesisleri kurduktan sonra birtakım imkânlar da elverdiği sürece EPDK olarak, biz elimizden geleni yaparız" dedi. Güneş enerjisi santrallerinin kurulumunda önceliğin OSB'ler içindeki çatılar olduğunu aktaran Yılmaz, OSB’lere bir de uyarıda bulundu. Bazı OSB’lerin dışarıdan hizmet vermek için gelen dağıtım şirketlerine izin vermediğini söyleyen Yılmaz, “Servis için gelen doğal gaz dağıtım şirketlerimize zorluk çıkartmayalım. Doğal gazı kullanıyorsunuz, neticede bu ürünü getiren sistem basınçlı borular. Elbette orası OSB’ye ait bir yer ama dağıtım şirketi temsilcileri oraya hizmet için geliyor” açıklamasında bulundu.

KÜMELENME VE SÜBVANSİYON
ENVER Başkanı Murat Kalsın, enerjinin yoğun tüketildiği yerlere hizmet vermeyi önemsediklerini söyledi. Kamu-STK ve akademi ile yoğun iş birliği içerisinde olduklarını söyleyen Kalsın, “Sanayinin can damarlarından biri olan enerjiyi memleket meselesi haline getiriyoruz. Enerji bedelini ne kadar düşürürsek maliyet de o kadar düşer. Bu noktada yenilenebilir uygulamalar ile yüzde 30’a yakın tasarruf sağlanabilir. Ayrıca ulusal enerji verimliliği eylem planı da gereklidir. Bu, kümelenme kadar hayati önemdedir. Üretim ekipmanlarının yeni modellerle değişimi ve izolasyon gibi yöntemlerle önlem alabiliriz. Tüm bunların yanında finansman sorununu çözmek için farklı teşviklerin hayata geçmesi gerek. Verimlilik yatırımlarında ise sıfır faiz veya faizlerin sübvanse edilmesi gereklidir.

“RÜZGÂRIMIZI KİMSE KESEMEZ”

Sanayi Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, sanayici kimliğiyle konuştu. “Bir sanayicinin önce alana, sonra gerekli izinlere, SGK uzmanına, doktora, makineye; kısacası birçok şeye ihtiyacı vardır o yatırımı gerçekleştirmesi için. İmalat zor iş” dedi. Sanayideki ana unsurun motorlar olduğunu söyleyen Elitaş, TSE’ye görev düştüğünü ifade etti. Çatıdaki enerjinin önemli olduğunu, 300 milyar kilovat/saat tüketen sanayinin akıllı aydınlatma ile ilgili de teşviklere ihtiyaç duyduğunun altını çizen Elitaş, yenilenebilir enerjiye atfen, “Rüzgârımızı kimse kesemez” açıklamasını yaptı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.