banner250

OSB’NİN TALEBİ ORTA DOĞU TEDAVİSİ

Antakya OSB, üretim ve ihracatta sahip olduğu potansiyeli layığınca değerlendirmek ve Orta Doğu krizi öncesindeki yatırım cazibesine kavuşmak istiyor. Yatırımcılarla sorun yaşamaktan yılma noktasına gelen OSB, Orta Doğu ile olan ilişkilerin iyileştirilmesini bekliyor.

OSB’NİN TALEBİ ORTA DOĞU TEDAVİSİ

Antakya OSB, üretim ve ihracatta sahip olduğu potansiyeli layığınca değerlendirmek ve Orta Doğu krizi öncesindeki yatırım cazibesine kavuşmak istiyor. Yatırımcılarla sorun yaşamaktan yılma noktasına gelen OSB, Orta Doğu ile olan ilişkilerin iyileştirilmesini bekliyor.

30 Aralık 2019 Pazartesi 09:48
OSB’NİN TALEBİ ORTA DOĞU TEDAVİSİ

YATIRIM EROZYONU

Üretim kalitesi, ihracatı, çevreye duyarlılığıyla kendi enerjisini yenilenebilir enerjiden sağlayarak ülke ve bölge kalkınmasına önemli katkılar sağlayan Antakya OSB, bulunduğu konum itibarı ile özellikle ihracata yönelik yatırımlar için hem hammadde, hem mamul akışını sağlayacak ideal bir kavşak konumunda. Aralık 2019 itibarıyla üretimde 74 tesisi bulunan 2 bin 200 istihdamlı bölge, 2023 yılında 300 tesiste 30 bin kişilik istihdama ulaşmayı hedefliyor. Antakya OSB, bu vizyon çerçevesinde 1 milyar dolarlık ihracat yapan bir bölge olmayı planlıyor. Lakin Türkiye’nin yaşadığı jeopolitik açmazlar OSB’nin huzurunu kaçırmaya devam ediyor. Bölge sanayicileri, Suriye başta olmak üzere Orta Doğu ile yaşanan sorunlardan etkilenen Antakya’nın ve Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumundan dolayı yatırım iklimini kaybeden Antakya OSB’nin bu süreç öncesinde birçok yatırımcının ciddi bedeller ödeyerek yer almak istediği bir bölge iken, bugün gelinen noktada yatırımcılarla ilgili önemli sorunlar yaşadığını dile getiriyor.

KAPIŞ KAPIŞ GİDERKEN...

Yatırım ikliminin kaybolmadığı 2011 yılında yani Suriye olayları başlamadan önce birçok yatırımcının çok ciddi bedeller ödemek suretiyle yer almak istediği Antakya OSB, bugün gelinen noktada yatırımcılarla ilgili çok ciddi sorunlar yaşıyor. “Antakya OSB’nin lokomotif sanayi merkezlerinden biri haline gelebilmesi için başta Suriye olmak üzere komşularla olan ilişkilerinin stabilize edilmesi ve iyileştirilmesi bekleniyor” diyen sanayiciler, bölgenin krizden ağır yaralar aldığını ve bunun bedelini sanayisinin ödediğini ifade etti.

REFORM VE TOPRAK

Şu an iş kanununda var olan sistem, çalışandan yana işliyor. İşten çıkarmalar ya da ayrılmalar sonrasında başlayan süreçte iş kanunun işverenin aleyhine işlemesi sanayicileri ciddi anlamda sıkıntıya düşürüyor. Sanayici iş kanununun reforme edilmemesi durumunda, yatırım değil biraz daha nasıl işçi çıkartabiliriz düşünmeye başlayacaklarına dikkat çekiyor. Bununla birlikte, çok fazla genişleme alanına sahip olan Antakya OSB’de bu genişleme alanlarını tesise çevirebilmek için ise ciddi kaynaklara ihtiyaç duyuluyor.

 OSB LİSESİ VE AR-GE

Kalifiye eleman sorununa çözüm getirebilmek ve üniversite-sanayi iş birliği adına Antakya OSB bünyesinde teknik meslek lisesi kurulması yönünde harekete geçilmesi bekleniyor. Bu meslek lisesinin üniversite altyapısı içerisinde kurulması ve üniversite sanayi iş birliğinin de bu şekilde geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Bunun yanında, Antakya OSB’de bulunan sanayiciler, KOBİ’lerin AR-GE çalışmalarının başka bir teşvik kapsamında değerlendirilmesini, 15 çalışan şartına atfen, KOBİ’lere yönelik AR-GE teşviklerinin daha uygulanabilir olarak dizayn edilmesini istiyor.

LOJİSTİK PARANTEZİ

Antakya OSB’yi geleceğe taşıyacak en önemli parametrelerden biri de lojistik. Çevre illerde olduğu gibi Antakya’da da kara yolu ile taşımacılık yapmanın sanayiciye ciddi bir maliyeti söz konusu. Antakya, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerini limanlara bağlayacak raylı bir sistemin kurulmasının maliyetleri son derece düşüreceğine dikkat çekiliyor.  Ayrıca ihracata olumlu katkı sağlayacak hammadde ithalatının serbest bırakılması ve Dahilde İşleme Belgeleri’nin kapatılmasının kolaylaştırılmasının ihracatı artırmak açısından önemli olduğuna inanılıyor.

PARSELLER İÇİN MEVZUAT

Antakya OSB’de hacim olarak çok büyük olan, bir kısmı kullanılan, bir kısmı kullanılmayan parsellerin varlığı söz konusu. Dışarıdan gelen farklı yatırımcılar parsellere bu şekilde girmek istemezken, bu konuda bir mevzuat değişikliğine gidilmesi durumunda yani iki farklı yatırımcının aynı yerde yatırım yapabilmesi halinde, yatırımcıların bu bölgeye daha rahat çekilebileceğinin altı çiziliyor.

“PLATFORM KURULSUN”

Verilen teşviklerde devletin tavrını net bir şekilde ortaya koyması gerektiğini düşünen sanayiciler, bu noktada sektörel teşviklere ihtiyaç duyuyor. Ayrıca sanayiciler gerek kendi aralarında gerek kamu kurumlarıyla gerekse de üniversitelerle bilgi paylaşımı açısından bir eksikliğin söz konusu olduğunu belirtiyor. Bu anlamda Antakya OSB firmaları, çözüm önerileri getiren daha açık platformların oluşturulmasının son derece faydalı olacağını düşünüyor.

Son Güncelleme: 30.12.2019 09:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.