banner250

OSB’LERDE BİRDEN FAZLA KİRACIYA YEŞİL IŞIK

OSB’ler, sanayi siteleri, endüstri bölgeleri ile serbest bölgelere ilişkin düzenlemeler içeren torba kanun, bir tesisin birden fazla sanayiciye kiraya verilmesine olanak tanıyacak.

OSB’LERDE BİRDEN FAZLA KİRACIYA YEŞİL IŞIK

OSB’ler, sanayi siteleri, endüstri bölgeleri ile serbest bölgelere ilişkin düzenlemeler içeren torba kanun, bir tesisin birden fazla sanayiciye kiraya verilmesine olanak tanıyacak.

05 Ekim 2017 Perşembe 15:47
OSB’LERDE BİRDEN FAZLA KİRACIYA YEŞİL IŞIK

HABER: ÜMİT UÇAR

OSB’lerin kanayan yaralarından olan “birden fazla kiracının aynı tesiste üretim yapamaması” sorunu, hazırlanan bir kanun tasarıyla çözüme kavuşturulacak. Türkiye’nin önde gelen sanayi alanlarından Beylikdüzü, İkitelli, OSTİM, İvedik gibi birçok OSB’de sıkça karşılaşılan bu sıkıntı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Torba Tasarı’yla ortadan kaldırılacak. Mevcut mevzuata göre, OSB’lerde yer alan tesisler birden fazla sanayiciye kiraya verilemiyor. Bu nedenle birçok tesiste atıl olarak kalan alanlar üretime katılamıyor.

Sanayiciyi ve yatırımcıyı yakından ilgilendiren 130 maddelik Torba Tasarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlandı. Toplantıya, Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk de katıldı.

Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nda, mera alanlarının yatırım yeri olarak tahsis edilmesinde ot bedelinden muafiyet, OSB’lerde boş kalan binaların üretime ve istihdama kazandırılması, endüstri bölge alanlarının plan ve projelendirme süreçlerinin yeniden düzenlenmesi, Türkiye’de yapılacak yatırımlara kaynak aktarılması, yatırım teşvik belgesi kapsamındaki yatırım harcamaları için vergi indirimi ve Türk Patent ve Marka Kurumuna şirket kurma yetkisi tanıması gibi birçok düzenlemeyi içeriyor.

İşte o maddeler:

BİRDEN FAZLA KİRACIYA ONAY

OSB’lerde, 15 Nisan 2000 tarihinden önce bağımsız bölüm oluşturularak birden fazla kiracıya kiralanan tesisler, yapı kullanma izni, işyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmış ya da kat mülkiyeti tesis edilmiş olması ve OSB'ce uygun görülmesi şartıyla, birden fazla kiracıya kiralanabilecek. Böylece binaların boş kalmasının önüne geçilerek üretim ve istihdama katkı sağlanacak.

MERA KANUNU'NDA DEĞİŞİKLİK

Mera Kanunu'nda değişiklik yapan tasarıyla, teknoloji geliştirme bölgeleri, OSB’ler, serbest bölgeler ve yerleşim alanları içerisinde bulunan sanayi sitelerinin ve münferit sanayi işletmelerinin, yerleşim yeri dışına çıkarılması için kuruluş ve genişleme aşamalarında ihtiyaç duyulan mera vasıflı yerlerin tahsis amacı değişikliklerinde 20 yıllık ot bedelinden muafiyet sağlanıyor.

ENDÜSTRİ BÖLGE ALANLARINA DÜZENLEME

Endüstri bölge alanlarının plan ve projelendirme süreçleri yeniden düzenleniyor. Yapılan değişiklikle bu süreçlerin daha hızlı ve kesintisiz sürdürülmesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının internet sitesinde ilan edilecek kısa sürede yaygın duyurunun yapılması amaçlanıyor.

YATIRIMA DESTEK

Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yapılacak değişiklikle, sadece Türkiye’de değil yurt dışında da yatırım yapma amacıyla kurulacak fonlara da Türkiye’de yapacakları yatırımlar kapsamında kaynak aktarılabilmesi konusuna açıklık getiriliyor.

SAVUNMA SANAYİNE PAY

Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na; gelir ve kurumlar vergisi tahsilat toplamı üzerinden yüzde 6, veraset ve intikal vergisi tahsilat toplamı üzerinden yüzde 25, motorlu taşıtlar vergisi tahsilat toplamı üzerinden yüzde 18, Sosyal Yardımlaşmayı ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’na gelir ve kurumlar vergisi tahsilat toplamı üzerinden yüzde 2,8 pay verilecek.

TÜRKPATENT ŞİRKET KURACAK

Türk Patent ve Marka Kurumu, sınai mülkiyet değerleme ve ticarileştirme faaliyetlerini etkin ve kapsamlı bir şekilde yürütmesi ve yönlendirmesi amacıyla şirket kurabilecek.

BORSA TESCİLİNDEN MUAF

Sanayici niteliğindeki bir işletmenin üretimi sonucunda nihai sanayi malı hüviyetine kavuşmuş bir ürünün alım veya satımı borsa tesciline tabi olmayacak ve muamele tescil ücreti ödenmeyecek.

İNDİRİMLER DEVAM EDECEK

İmalat sanayisine yönelik yatırım teşvik belgesi kapsamındaki yatırım harcamaları için Kurumlar vergisinde uygulanan indirimler devam edecek. İmalat sanayi yatırımları nedeniyle 2017 yılında yapılacak inşaat harcamaları dolayısıyla yüklenilecek KDV iadesi uygulaması, 2018 yılında da sürdürülecek.

TESCİL ÜCRETİ YOK

Sanayici niteliğindeki bir işletmenin üretimi sonucunda nihai sanayi malı hüviyetine kavuşmuş bir ürünün alım veya satımı borsa tesciline tabi olmayacak ve muamele tescil ücreti ödenmeyecek.

KURUMLAR VERGİSİNDEN MÜSTESNA OLACAK

 Kurumların, en az 2 yıl süreyle aktiflerinde yer alan iştirak hisseleri ile aynı süreyle sahip oldukları kurucu senetleri, intifa senetleri ve rüçhan haklarının satışından doğan kazançların yüzde 75'lik kısmı ile aynı süreyle aktiflerinde yer alan taşınmazların satışından doğan kazançların yüzde 50'lik kısmı Kurumlar Vergisinden müstesna olacak.

FİNANSMAN ŞİRKETLERİNİ DE KAPSAYACAK

Kurumlar Vergisi kapsamında yer alan, bankalara borçlu olanların ve bunların kefillerinin, bu borçlara karşılık olarak taşınmaz ve iştirak hisselerinin bankalara devrinden doğan kazançları ve bankaların bu şekilde elde ettikleri kıymetlerin satışından doğan kazançlarına tanınan kurumlar vergisi istisnası, banka dışı finansal kurumlar olan finansal kiralama ve finansman şirketlerini de kapsayacak.

ORAN YÜZDE 20

Kurumlar vergisi, kurum kazancı üzerinden yüzde 20 oranında alınacak. Kurumlar vergisi; bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri, finansman şirketleri, ödeme ve elektronik para kuruluşları, yetkili döviz müesseseleri, varlık yönetim şirketleri, sermaye piyasası kurumları ile sigorta ve reasürans şirketleri ve emeklilik şirketlerinin kurum kazançları üzerinden yüzde 22 oranında alınacak.

Son Güncelleme: 05.10.2017 16:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.