OSB’ler ve KSS’lerde kredi faizleri düşürüldü

Bakan Ergün’den OSB’lere ve Küçük Sanayi Sitelerine ‘faiz indirimi’ müjdesi.

OSB’ler ve KSS’lerde kredi faizleri düşürüldü

Bakan Ergün’den OSB’lere ve Küçük Sanayi Sitelerine ‘faiz indirimi’ müjdesi.

22 Mayıs 2013 Çarşamba 11:25
OSB’ler ve KSS’lerde  kredi faizleri düşürüldü


   Sanayi sitelerine ve organize sanayi bölgelerine uygulanan kredi faiz oranları düşürüldüğünü kaydeden Ergün, “Yeni faiz oranlarıyla birlikte, OSB ve KSS’ler, toplamda 4 milyon 600 bin TL faiz avantajına sahip olacaklardır” dedi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün konuya ilişkin açıklaması şöyle: “Bakanlık olarak, sanayimizin rekabet gücünü artırmak için sanayileşmeye büyük önem veriyoruz. Bu nedenle, sanayileşmenin en önemli platformları olarak görülen ve Türkiye’nin bir başarı hikayesi olan OSB’leri ve Küçük Sanayi Sitelerini hem nicelik hem de nitelik olarak geliştirmeye çalışıyoruz. Çevre sorunlarını minimize etmek ve iş güvenliğini sağlamak açısından da büyük önem taşıyan bu bölgelerle ilgili oldukça sevindirici gelişmeler yaşıyoruz. Özellikle son teşvik sisteminde OSB’lere yapılan yatırımlara ayrıcalık sağlanması sonrasında, bu bölgelere olan yatırım taleplerinde çok ciddi artışlar yaşanıyor.

Bakanlık olarak, OSB’ler ve bu bölgelerdeki bölge müdürlüğü hizmet binasının ve sanayi sitelerinin altyapılarının tamamı ile sanayi sitelerinin üst yapılarının yüzde 70’ine kadar olan kısmı için kredi kullandırıyoruz. 2002’de çok yüksek olan faiz oranlarını 2004, 2007 ve 2009 yıllarında güncelledik. Bu bölgeler için hem faiz oranlarını düşürdük, hem de geri ödeme sürelerini uzattık.

Şimdi ise ülkemizin istikrarlı ekonomisinin bir sonucu olarak, bu bölgelere kullandırdığımız kredilerin faiz oranlarında yeni bir indirime daha gidiyoruz. Böylece normal illerde yüzde 3 olan kredi faiz oranlarını 1 puan aşağı çekerek yüzde 2’ye indiriyoruz. Yine gelişmiş illerde yüzde 6 olan faiz oranını da 3 puan birden aşağı çekerek yüzde 3’e indiriyoruz. Kalkınmada öncelikli yörelerde ise yüzde 1 faiz oranıyla kredi uygulamasına devam ediyoruz.

Bu yeni faiz oranlarından yararlanabilecek olan 60 OSB’den 45 tanesinin, yine 60 KSS’den ise 49 tanesinin Bakanlığımıza kredi borcu bulunmaktadır. Yaptığımız düzenleme ile bu OSB ve KSS’lerin faiz borçlarında da indirime gidilecektir. Yeni faiz oranlarıyla birlikte, OSB ve KSS’ler, toplamda 4 milyon 600 bin TL faiz avantajına sahip olacaklardır.

Buradaki amacımız, düşük faizli ve uzun vadeli Bakanlığımız kredi desteği ile hizmete sunulan sanayi siteleri ve organize sanayi bölgeleri aracılığıyla sanayicilerimize uluslararası pazarlarda rekabet gücü kazandırabilecek ve her ölçekte sanayicinin yer alabileceği mal ve hizmet üretim alanlarının oluşmasını artırmak ve teşvik etmektir.

Böylece 2002 yılına göre;

Organize Sanayi Bölgelerinde(OSB):

-Kalkınmada öncelikli yörelerde yüzde 10’dan yüzde 1’e,

-Normal illerde yüzde 15’den yüzde 2’ye,

-Gelişmiş illerde yüzde 20’den yüzde 3’e

düşürülmüş, geri ödeme süreleri de iki yıl daha uzatılarak normal illerde 13 yıla, gelişmiş illerde 11 yıla çıkarılmıştır.

Sanayi sitelerinde(SS);

-Kalkınmada öncelikli yörelerde yüzde 10’dan yüzde 1’e,

-Normal illerde yüzde 15’den yüzde 2’ye,

-Gelişmiş illerde yüzde 20’den yüzde 3’e

düşürülmüş, geri ödemesiz süreler de 1 yıldan 2 yıla çıkarılmıştır.”

 

Son Güncelleme: 22.05.2013 12:40
Anahtar Kelimeler:
Bakan ErgünOsb
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.