OSB KANUNU DEĞİŞİYOR MU?

4562 Sayılı OSB Kanunu’nda yapılacağı öne sürülen değişiklikle, genel kurul aşamasına geçmiş olan OSB’lerde yönetim, en geç 3 ay içinde yapılması istenen genel kurulda oluşturulacak müteşebbis heyete devredilecek.

OSB KANUNU DEĞİŞİYOR MU?

4562 Sayılı OSB Kanunu’nda yapılacağı öne sürülen değişiklikle, genel kurul aşamasına geçmiş olan OSB’lerde yönetim, en geç 3 ay içinde yapılması istenen genel kurulda oluşturulacak müteşebbis heyete devredilecek.

29 Eylül 2021 Çarşamba 13:27
OSB KANUNU DEĞİŞİYOR MU?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, 4562 sayılı OSB Kanunu’nda değişiklik yapacağı öne sürüldü. OSB yönetimlerinin yeniden il mülki idare amiri başkanlığında oluşturulacak müteşebbis heyetler ile yönetilecek olması, üzerinde çalışıldığı belirtilen taslaktaki en dikkat çekici madde olarak öne çıktı. Buna göre, 4562 Sayılı OSB Kanunu’na eklenecek olan geçici 18’inci maddenin yürürlüğe girmesiyle genel kurul aşamasına geçmiş olan OSB’lerde en geç 3 ay içinde genel kurul yapılarak müteşebbis heyet oluşturulacak. OSB Katılımcıları, kendi aralarından yapı kullanma izni almış olan en az 8 asıl, 8 yedek, en fazla 14 asıl, 14 yedek üye seçecek. Bu üyelerin de mülki amir hariç görev süreleri 2 dönem ile sınırlandırılacak.

YENİDEN MÜTEŞEBBİS HEYETLER OLUŞTURULACAK

Hazırlandığı öne sürülen taslağa göre, müteşebbis heyetlerin başkanları illerde vali, ilçelerde kaymakam olacak. Küçük sanayi sitelerinden oluşan OSB’lerde ise bütün bunlara ek olarak müteşebbis heyette OSB’nin bulunduğu ilçe belediyesinin belediye başkanı, bulunduğu ilin kalkınma ajansından bir, sanayi odasından ve ticaret odasından da ikişer temsilci yer alacak. Taslağın yürürlüğe girmesi halinde müteşebbis heyetin görevinin sona erdiği OSB’lerde yeniden müteşebbis heyet oluşturulacak. Öte yandan OSB müteşebbis heyetinde ildeki diğer OSB’lerin ve OSB’de yatırım yapmak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin yer alması mümkün olacak. OSB genel kurulları ise yalnızca müteşebbis heyete temsilci seçmek üzere 4 yılda bir toplanacak. Ayrıca bakanlığın yetkilerinde yapılan düzenleme ile OSB organ üyelerinin görevden alınması kolaylaştırılıyor.

60 OSB ETKİLENECEK

Türkiye’de OSB’ler, illerde valilerin, ilçelerde kaymakamların başkanlığında oluşturulan müteşebbis heyetle kuruluyor. İşyeri açma, çalışma ruhsatı sayısı yüzde 50’yi geçen OSB’lerde toplanan genel kurulda, katılımcıların oy çokluğu ile müteşebbis heyetle devam etmeme kararı alabiliyor. Bu durumda OSB katılımcılarından oluşan bir yönetim kurulu seçilerek OSB yönetimi bu kurula devrediliyor. Türkiye genelindeki 352 OSB’den 102’si genel kurul aşamasına geçmiş durumda bulunuyor. Bunlardan 42’si müteşebbis heyet ile devam etme kararı alırken, 60 OSB kendi genel kurullarını yaparak kendi içlerinden yönetimlerini belirliyor. Söz konusu taslağın kanunlaşması halinde bu 60 OSB’de tekrar müteşebbis heyet oluşturulup yönetimin bu heyete devredilmesi gerekiyor.

YAPI RUHSATI ALMA SÜRESİ UZATILIYOR

Hazırlandığı öne sürülen taslak, OSB’lerin sadece yönetim organları ile ilgili değişiklikleri içermiyor. Örneğin, OSB tarafından katılımcıya devri gerçekleştirilen taşınmazların yatırım yapılmayarak boş kaldığının tespit edilmesi hâlinde taşınmaz malikine yapı ruhsatını alması için tanınan 1 yıllık süre 2 yıla çıkarılıyor. Bu süre içinde yapı ruhsatı alınmaması veya yapı ruhsatı alınmış ise iki yıl içinde üretime geçilmemesi hâllerinde, taşınmaz kimin tasarrufunda olursa olsun OSB adına tescil edilecek. Kanunun çıkmasını takiben 1 yıl içinde yapılan devirlerde bakanlık, satış fiyatı limiti belirlemeye ya da satış tutarının bir kısmını OSB’ye irat kaydedilmesini sağlamaya yetkili olacak. Islah OSB’de geçiş döneminde ruhsatların ilgili idarelerce verilmesine imkan tanınırken, Islah OSB Uygulamasının yeniden yürürlüğe konulması amaçlanıyor.

HUZUR HAKKINA ASGARİ ÜCRET SINIRLAMASI

Yapılması planlanan değişiklikle ödenecek huzur hakkı asgari ücretin brüt tutarını geçmeyecek şekilde her yıl müteşebbis heyet tarafından belirlenecek ve OSB’lerden gelir elde eden kamu görevlilerinin soruşturmalara konu olmasının önüne geçmek için maddeye “kamu görevlileri” ibaresi de eklenecek.  OSB’lerin gayrimenkul yatırım ortaklığı kurmasına imkan veren maddenin kaldırılması planlanırken anonim şirket kurması ya da bir anonim şirkete ortak olması ile ilgili maddenin değişmeyeceği belirtiliyor.

Taslağa, firmaların OSB’ye olan elektrik, su ve doğalgaz borçlarının ifası, takibi ve tahsili konusuna ‘konkordato’ şartının eklendiği belirtilirken sanayi lekesi olan alanlarda yer seçimi olmadan OSB kurulmasına imkân tanınacağı, parsel birim maliyetine ilişkin düzenlemenin uygulamadaki sıkıntılar nedeni ile kaldırılacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. 

TOKİ’YE KAMULAŞTIRMA YETKİSİ

Taslakta en dikkat çekici değişikliklerden biri da TOKİ’ye OSB’ler için kamulaştırma yapma yetkisi verilecek olması. Öte yandan OSB’lerin bağış yapmasına ilişkin hususların Bakanlıkça yönetmelikte belirlenmesini öngören taslağa göre, OSB’lerin yıllık safi gelirinin binde beşini KOSGEB’e, binde beşini TÜBİTAK’a destek programlarında kullanılmak üzere ödemek zorunda olacak. OSB’lerin nakit ve benzeri varlıklarının değerlendirilmesine ve yatırım kararlarına ilişkin usul ve esaslar da Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek. OSB’lerin ön tahsis, üst yapılı ya da boş parsel kiralaması ya da üst hakkı tesis etmesine imkan tanındığından bu faaliyetlerinden elde edeceği kazançlar da gelirleri arasına dahil edilecek.

Hazırlandığı öne sürülen taslakta özel OSB’ler, OSBÜK yapılanması ve tarıma dayalı ihtisas OSB’ler ile ilgili bir değişiklik öngörülmediği belirtiliyor. 

Son Güncelleme: 29.09.2021 13:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.