“NOKTA ATIŞI MÜDAHALELER ŞART”

Dünyadaki lider şirketlerin, yeni bir ürünü piyasaya çıkardıklarında bu ürünle ilgili standardı da ortaya koyduğunu söyleyen Bakan Varank  “Oyunun kuralları yazılırken o masada bulunmanız gerekiyor” dedi.

“NOKTA ATIŞI MÜDAHALELER ŞART”

Dünyadaki lider şirketlerin, yeni bir ürünü piyasaya çıkardıklarında bu ürünle ilgili standardı da ortaya koyduğunu söyleyen Bakan Varank  “Oyunun kuralları yazılırken o masada bulunmanız gerekiyor” dedi.

14 Ekim 2020 Çarşamba 17:35
“NOKTA ATIŞI MÜDAHALELER ŞART”

14 Ekim Dünya Standartlar Günü kapsamında düzenlenen online seminere katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, pandemi sürecinin standartlarla ne kadar iç içe olduğumuzu hepimize tekrar hatırlattığını belirterek “Standartlar, küçük ya da büyük ayırt etmeksizin her firmanın; maliyetini azaltıyor, verimliliğini artırıyor ve yeni pazarlara erişmesine yardımcı oluyor” dedi İşin bir de tüketici tarafı olduğuna değinen Varank,  “Standartlara uygun bir ürün, ürün ve hizmetlerin güvenli, muteber ve kaliteli olduğuna dair tüketicinin güven duymasını sağlıyor.  İşte tam da bu noktada standartları kimlerin belirlediği, yani oyunun kurallarını kimlerin koyduğu önem kazanıyor” diye konuştu. Dünyadaki lider şirketlerin, yeni bir ürünü piyasaya çıkardıklarında, aslında bu ürünle birlikte standardı da ortaya koyduğunu ifade eden Varank, şunları söyledi:

TSE KÖPRÜ VAZİFESİ GÖRÜYOR

“Böylece kendilerini avantajlı konuma getirecek düzenlemeler, tüm piyasa oyuncuları için norm haline gelmeye başlıyor. Bu durumda; kuralı koyan hızına hız katarken geriden gelen ne olduğunu anlamakta dahi zorlandığı kuralları uygulamak mecburiyetinde kalıyor. Bu yüzden küresel rekabette bir adım öne çıkmak istiyorsak, oyunun kuralları yazılırken o masada bulunmanız gerekiyor. Bir başka ifadeyle, standart hazırlama sürecinde aktif olmanız, nokta atışı müdahaleleri sürecin en başında yapmanız gerekiyor. Türk Standartları Enstitüsü  (TSE) bu manada sizler için bir köprü vazifesi görüyor.”

TSE’nin ulusal ve uluslararası standartların her aşamasında bu çalışmaları koordine ettiğini ve yurtiçindeki paydaşların sürece dâhil olmasını kolaylaştırdığını vurgulayan Varank, “İşte bunun yolu da ayna komitelerden geçiyor. Teknik özelliklerin geliştirilip, uzlaşının sağlanması için sanayiciler, tüketiciler, kamu otoriteleri, Ar-Ge kuruluşları ve diğer paydaşlar arasında işbirliğine ihtiyaç var. Biz bu güçlü işbirliğini, TSE koordinasyonuyla harekete geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

Sanayicilere “Standard oluşturma sürecine katkıda bulunmak istiyorsanız, TSE’ye talepte bulunmanız yeterli” şeklinde seslenen Bakan Varank, şöyle devam etti:

“137 AYNA KOMİTEMİZ VAR”

“Müracaatınız bize ulaştığında, aynı gün içinde sonuç alabiliyorsunuz. Eğer talebinizle ilgili mevcutta bir ayna komite varsa, sizi hemen oraya dâhil ediyoruz. Aksi durumda, yeni ayna komiteler kuruyoruz. Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde ayna komitelere katılım belli bir ücret karşılığında yapılırken, biz her paydaşımıza ücretsiz katılım imkânı sağlıyoruz. Biz bu komitelerde başta sanayiciler olmak üzere üretici birlikleri, tüketici dernekleri, üniversiteler, Ar-Ge kuruluşları ve kamu kurumları gibi paydaşların aktif katılımını çok önemsiyoruz. Farklı bakış açısına sahip taraflar bir araya gelirse, dengeli bir yapı kurulabilir. Bu vizyonla oluşan standard; geniş katılımı esas aldığı için elbette herkese de hitap etmiş olur. Burada şekillenen ülke pozisyonu, yurt dışındaki teknik komite toplantılarında elimizi güçlendirir. Halihazırda 137 ayna komitemiz var. Bu komiteler; bilişim, elektrik-elektoteknik, kimya, petro-kimya, otomotiv, maden, gıda, tekstil gibi farklı sektörlere odaklanmış durumda.”

CANI YANAN KOMİTEYE KATILIYOR

Ayna komitelere katılımla ilgili bir gözlemini de paylaşan Varank  “Ne zaman birinin standartlardan canı yansa, ilk iş bu komitelere üye oluyor. Biz istiyoruz ki canınız yanmadan önce yapılan çalışmaların aktif bir oyuncusu olun, önceliklerinizi bu platformlarda istişare edin” dedi.

Konunun Teknoloji boyutuna da değinen Varank, “ Biliyorsunuz çok hızlı bir teknolojik değişim ve dönüşüm çağında yaşıyoruz. Bu durum küresel standartlara da yansıyor.Türk sanayicisi ve girişimcisi, yeni gelişen teknolojilerde kullanılacak standartların hazırlanması ve takibinde mutlaka yer almalı” görüşünü dile getirdi. Elektrikli otomobiller, akıllı şehirler, akıllı şebekeler, büyük veri, nesnelerin interneti, yapay zeka ve veri merkezlerinin sürdürebilirliği gibi çok kritik alanlarda ayna komiteler olmadığına dikkat çeken Varank, yenilenebilir enerji ve siber güvenlik gibi alanlardaki ayna komitelere de yeterli seviyede aktif katılım sağlanamadığını vurguladı.

TOOB’A ÇAĞRI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) de bir çağrıda bulunan Bakan Varan, şunları söyledi:

“2017’de imzaladığımız protokolle, sanayicilerimizin uluslararası standardizasyona katılımını teşvik edip, farkındalıklarını artırmayı hedefledik.Biz bu işbirliğinden hareketle, sektör meclisleriyle bir araya geliyoruz, bilgilendirmeler yapıyoruz.Üreticilerimiz hangi konulara ilişkin standartlarda acil çözüm bekliyorsa, bir öncelik listemiz olmalı. Münferit çabalarla ilerlemek yerine, gelin sonuç-odaklı bir yaklaşım izleyelim, hem zaman hem de kaynak tasarrufu sağlayalım. Sadece son 3 senede, 3 binin üzerinde Avrupa Standardı ülkemizde ulusal standart olarak yayınlandı. Sanayicilerimizin bunlara dahli maalesef sınırlı kaldı.Neredeyse her sektörde üretim yapabilen bir ülke, bu işin mutfağında mutlaka bulunmalı.Mutfakta olup, teknik tartışmaların tarafı olduğunuzda bilgi ve teknoloji transferi de mümkün hale geliyor. Mevcut üretim altyapılarınızı, standartlar daha yayınlanmadan evvel hazırlama imkânına sahip oluyorsunuz. Dolayısıyla elimizin altında asla kaçırılmaması gereken bir fırsat var ama maalesef biz bu fırsatı tam anlamıyla kullanamıyoruz.”

“DEVLETİN EN ÜST MAKAMI SAHİPLENİYOR”

Sanayileşme İcra Komitesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kurulacağını da hatırlatan Bakan Varank “Yani sanayi ve teknoloji politikalarının bugünü ve geleceği, devletimizin en üst makamı tarafından sahipleniliyor. Bakınız, ekonomi tarihimizde böyle bir vizyon ilk defa hayata geçmiş oluyor. Bu işin sekretaryasını Bakanlığımız üstlenecek. Bu Komitede, sanayimize seviye atlatacak ve ülkemizi geleceğe hazırlayacak kararlar ilgili Bakanlıklarla birlikte alınacak” şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 14.10.2020 17:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.