NİTELİKLİ İSTİHDAMA OSİAD KATKISI

Başkent sanayisinin güçlü aktörlerinden OSİAD, düzenlediği eğitimlerle Ankara’nın iş gücüne nitelik katıyor. OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, “Ara eleman yetiştirmek istiyorsanız aradaki meslek liselerini ve yüksekokulları işlevsel eski haline getirmeniz lazım” dedi.

NİTELİKLİ İSTİHDAMA OSİAD KATKISI

Başkent sanayisinin güçlü aktörlerinden OSİAD, düzenlediği eğitimlerle Ankara’nın iş gücüne nitelik katıyor. OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, “Ara eleman yetiştirmek istiyorsanız aradaki meslek liselerini ve yüksekokulları işlevsel eski haline getirmeniz lazım” dedi.

25 Aralık 2020 Cuma 15:53
NİTELİKLİ İSTİHDAMA OSİAD KATKISI

 

 

 

Ostim Sanayici ve İş İnsanları Derneği (OSİAD), Ankara’nın iş gücü piyasasına nitelik katmak için destek vermeye devam ediyor. Daha önce şiddete uğrayan kadınları istihdam etmek için proje hazırlayarak, pek çok kadını iş sahibi yapan OSİAD, kurduğu “Akademi” ile mesleki ve idari eğitimler düzenliyor. OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, “OSİAD Akademi çok verimli çalışıyor. Ankara Ticaret Odası ile protokol yaptık. Ortak eğitimler düzenliyoruz, yelpazeyi genişlettik” dedi. Liselerde verilen mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin de yıllar içinde düştüğünü dile getiren Ekinci, “Ara eleman yetiştirmek istiyorsanız aradaki meslek liselerini ve yüksekokulları işlevsel eski haline getirmeniz lazım. Bizim kurtuluşumuz üretimden geçer, üretmek için ara eleman lazım” dedi.

  

SOSYAL DUYARLILIĞI YÜKSEK

Sanayi TV’ye konuk olan OSİAD Başkanı Ekinci,  sosyal duyarlılığı yüksek bir dernek oldukların belirterek, “Şiddet Mağduru Kadınların Sosyo-Ekonomik Destek Sistemlerinin Geliştirilmesi Projesi” hakkında bilgi verdi. İnsan yararına, özellikle de varoşlardaki dezavantajlı gruplara destek olmak için çeşitli projeler yürüttüklerini anlatan Ekinci, “Geçen sene dezevantajlı bölgelerde iş imkanı bulamamış, eğitim alamamış, meslek sahibi olamamış, erken yaşta evlendirilmiş kadınlarla ilgili bir proje başlattık. Hacettepe Üniversitesi, Yenimahalle Belediyesi ve OSİAD iş birliğiyle bu kadınların tekrar hayata entegre edilmesi, meslek sahibi olabilmesi için proje yürüttük. 50 kadına altı ay boyunca hem teknik hem idari eğitimler verdik. Bu kadınların çoğu sığınma evlerinden gelen kadınlar olduğu için bu projeyi biraz da gizli yürüttük. Altı ay sonunda bu kadınların hepsi meslek sahibi oldu. Lojistik, kaynak ve plastik enjeksiyon alanında işlere girdiler” diye konuştu.

  

YENİ PROJE YOLDA

Benzer şekilde Anadolu’da istihdamla ilgili 2011 yılında yürüttükleri bir proje hakkında bilgi veren Başkan Ekinci, önümüzdeki süreçte de bunlara benzer bir projeleri daha olduğunu ifade etti. Ekinci, “Özellikle okuma imkanı bulamamış, kırsal kesimdeki kadınların meslek sahibi olmasıyla ilgili bir projemiz var. Sanayide ciddi anlamda forklift operatörüne ihtiyaç var. Kadınların bu işi çok iyi yapabileceğine inanıyoruz. Pandemi dönemi nedeniyle ağır ilerledik ama inşallah bu beladan kurtulunca bu projeyi hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.

  

OSİAD AKADEMİ

OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, eğitim sistemi ağır aksak ilerlediği için özellikle sanayide yetişmiş ara eleman sıkıntısı yaşandığını kaydetti. Nitelikli iş gücü yetiştirmek için birçok kurumsal firmanın kendi akademisini kurmak zorunda kaldığını dile getiren Ekinci, “OSİAD Akademide iki tür eğitim veriyoruz; teknik-mesleki eğitimler ve idari eğitimler. Ayrıca seminerler düzenliyoruz. İdari eğitimler daha çok sonuç odaklı, pazarlama, satış, maliyet muhasebesi, bilanço okurluğu, planlama, marka, tasarım üzerine yoğunlaşıyor. Eğitimlerde uzman konuşmacılar çağırıyoruz. Teknik eğitimlerde de geometrik boyutlandırma, makine iş güvenliği, fiber optik kablo ölçümleri, temel kalibrasyon, doğrulama eğitimleri gibi daha çok sanayide makine başında uygulanabilir, makinelerin kullanımına has eğitimler veriyoruz. Hem Gazi Üniversitesi hem de Ostim Teknik Üniversitesi ile ortak eğitimler veriyoruz.  Özellikle ara elemanda sıkıntı yaşadığımız için, makineyle ilgili eğitim alan birçok kursiyer iş kolaylıkla bulabiliyor. Ayrıca Akademide Endüstri 4.0, dijitalleşme, 3D boyutlu yazıcılar, robot teknolojileri, güneş enerjisi gibi AR-GE çalışmaları için seminerler de veriyoruz” dedi.

  

“DİPLOMALI İŞSİZ OLUR”

Başkan Ekinci, 25-30 sene önce Türkiye’nin endüstri meslek liseleri, gece sanat okulları, sanat liseleri, devlet yatılı okulları, öğretmen okulları gibi planlı bir eğitim programı olduğunu, bugün ise teknik eğitimin “iflas ettiğini” söyledi. Endüstri meslek liselerine 25-30 sene önce sınavla öğrenci alındığını belirten Ekinci, “O okulu bitiren çocukların hepsi sahada teksiysen, tekniker olarak işe başlardı. Eğer eğitime devam etmek istiyorsa bitirdiği bölümle ilgili üniversite ya da yüksekokula devam eder, uzmanlaşmış olarak işine devam ederdi. Bugün Almanya’da özellikle otomotiv ve makine sektöründe ara elemanlar mühendislerden çok daha yüksek maaşlar alıyorlar, çünkü sanayinin yükünü onlar çekiyor. Siz bu endüstri meslek liselerini ortadan kaldırırsanız, her beldeye bir üniversite açarsanız herkes mühendis olur ama diplomalı işsiz olur. Biz tezgahın başında çalışacak kimseyi bulamıyoruz. O yüzden bu eğitimleri düzenliyoruz” diye konuştu.

  

“KURTULUŞ ÜRETİMDE”

Anadolu OSB’de OSİAD ve Başkent Üniversitesi iş birliğiyle yeni bir yüksekokul açıldığını dile getiren Süleyman Ekinci, buradan mezun olan gençlerin mezun olduklarında işlerinin hazır olduğunu kaydetti. Ekinci, “Sistem çok açık ve net: Ara eleman yetiştirmek istiyorsanız aradaki meslek liselerini ve yüksekokullarını, işlevsel eski haline getirmeniz lazım. Ama her yüksekokulu hatta her liseyi üniversiteye çevirdik. Bazı yerlerdeki ortaokulları yüksekokul yaptılar. Dolayısıyla eğitim kalitesi de çok düşük. Bizim kurtuluşumuz üretimden geçer, üretmek için ara eleman lazım. İnanılmaz büyük fırsatları olan bir ülkeyiz. Dünyanın en girişimci toplumu biziz. Ama 30 sene sonra genç nüfusumuz kaybolacak. Bunun için bir an önce bizim teknik altyapımızı oluşturmamız lazım. Bu da kaliteli mesleki eğitimden geçer” dedi.

  

KREDİLER DENETLENSİN

Kamu tarafından sağlanın destek, kredi ve teşviklerin süzgeçten ve denetleme mekanizmasından geçirilmesi gerektiğini anlatan OSİAD Başkanı Ekinci, “Bunların ekonomiye dönmesini istiyoruz. Kredilerin yata-kata gidip gitmediğinden emin değiliz. Pandeminin daha ne kadar süreceğini bilmiyoruz. İş dünyasına sesleniyorum; bugün paylaşma zamanı. Biraz da bizim fedakârlık yapmamız lazım. Özellikle hizmet sektörü çok zor durumda. Teşviklerin devam etmesini bekliyoruz. Yapılandırmalarda borç üstüne borç geliyor. Reel sektörün borç yükü en az yüzde 50 arttı. Pandemiden dolayı verimliğimiz düştü. Üretim sektöründe ciddi bir sıkıntı yaşıyoruz. Tedarik zincirleri kopmuş durumda. 2020’de tüm dünyada olduğu gibi bizde de insanlar ihtiyaçlarını ötelediler. Dolayısıyla talepte bir daralma var. Covid-19 belasından kurtulursak bastırılmış talebin 2021’de açığa çıkacağını ve işlerin daha iyi olacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Son Güncelleme: 25.12.2020 15:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.