Nitelikli hizmetin adresi; Akşehir TSO

Akşehir TSO, sanayicisiyle birlikte bölgeyi kalkındırmaya yönelik çalışmalarına hız verdi. Akşehir TSO Başkanı Erdal Çiftçi; “Sanayicilerimize ve üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek için akreditasyon belgemizi aldık” dedi. Çiftçi, ilçede üretilen ürünü markalaştırdıklarını belirtti.

Nitelikli hizmetin adresi; Akşehir TSO

Akşehir TSO, sanayicisiyle birlikte bölgeyi kalkındırmaya yönelik çalışmalarına hız verdi. Akşehir TSO Başkanı Erdal Çiftçi; “Sanayicilerimize ve üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek için akreditasyon belgemizi aldık” dedi. Çiftçi, ilçede üretilen ürünü markalaştırdıklarını belirtti.

15 Mayıs 2014 Perşembe 10:38
Nitelikli hizmetin adresi;  Akşehir TSO


Köklü bir sanayi ve ticaret odası olan Akşehir TSO, 1921 yılında başladığı faaliyetlerini günümüzde de sürdürüyor.
  Bölgeyi kalkındıracak çalışmalarını ve sanayiye yönelik ortak çözüm önerilerini, sanayicilerle el ele vererek çözüme kavuşturan Akşehir TSO, sanayicilerin rahat nefes alabilmesi için akreditasyon belgesini aldı. Oda çalışmalarının ileriye dönük olduğunun bilgisini veren Akşehir TSO Başkanı Erdal Çiftçi; “2016 yılına kadar bir stratejik plan hazırladık” dedi. Üniversite-sanayi iş birliğini değerlendiren Çiftçi; “Sanayicinin beklentileri tespit edilsin ve kendilerine Ar-Ge desteği verilsin” açıklamalarında bulundu. İlçede üretilen ürünlerin markalaşmasına vesile olduklarının da belirten Çiftçi, Akşehir TSO’nun çalışmalarını Sanayi Gazetesi’ne anlattı:

Sanayiciler birbirine kenetlendi
Bölgenizdeki sanayinin gelişmesine, daha nitelikli ve katma değeri yüksek ürünler üretmesine yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak bölgemizde sanayinin gelişmesine en  büyük katkıyı OSB’nin geleceğini düşünerek, Akşehir TSO yönetiminin dışında Akşehir OSB’nin başkanlığını da devralarak hızlı bir şekilde altyapı sorunlarını (su, elektrik, yol vs.) gidererek sanayicimizi OSB’ye yönlendirdik. Kısa sürede burada yatırımcı sayımızı arttırdık. Bu bize şunları kazandırdı. Birincisi, sanayicimiz daha rahat ve geniş bir çalışma alanına taşındı. İkincisi, sistemi yeni kurduğu için daha kurumsal ve işçilik maliyetlerini düşüren bir yapıya ulaştı. Üçüncüsü, bu rahatlık katma değeri yüksek ürünlerin elde edilmesini sağladı. Dördüncüsü, buradaki sanayicilerimiz birbirlerine yol göstererek daha geniş bir yelpazeyle iş yapmaya ve daha çok ülkeye ihracat yapmaya başladılar, en önemlisi de vizyon çok gelişti. Son olarak; yurt dışı fuarlara KOSGEB destekli katılımlar sağlandı ve yeni ihracat kapıları aralandı.

“İşin mutfağındayız”
Bölgenizde faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarıyla diyaloglarınız nasıl?  Sorunlarıyla ilgileniyor musunuz, çözüm konusunda ne gibi destekleriniz oluyor?

Bölgemizde faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarımızla diyaloglarımız çok iyi, bizim yönetim anlayışımız kendimizin de müteşebbis olmamızdan dolayı olsa gerek sıfır problemli ve biz çok diyalog kurarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz, kendilerinin resmi ve gayrı resmi tüm sorunlarıyla yakından ilgileniyoruz. Çıkan tüm kanunlar 
yönetmelikler hibe programları ve desteklerden kendilerini en kısa zamanda haberdar ediyoruz. Ayrıca Ticaret ve Sanayi Odamızda istihdam ettiğimiz yabancı dil bilen elemanlarımızla da yurtdışı yatırımcılarına ve görüşmelerine yardımcı oluyoruz.

“Ajansların bütçesinin artması gerek”
Bölgenizde faaliyet gösteren kalkınma ajansının endüstriye yönelik desteklerini yeterli buluyor musunuz? Ajansın faaliyetleri üyelerinizin beklentilerini karşılıyor mu?

Bölgemizde Mevlana Kalkınma Ajansı faaliyet yürütmektedir. Genel manada destek programları geniş bir perspektifte çıkmaktadır. Fakat Konya ve Karaman olarak büyük bir coğrafyaya sahip olduğumuzdan dolayı, ajansımızın bütçesel olarak gerekli büyüklüğe ulaşmadığı kanaati bizde mevcuttur. Eminim ki, daha iyi bütçeler olursa bu ekiple daha güzel işler başarılır, bunun ümidini taşıyorum.

Genişleme çalışmaları başladı
Bölgenizin yeni bir OSB’ye, serbest bölgeye ya da teknoparka ihtiyacı var mı? Bunun için sürdürdüğünüz çalışmalar mevcut mu?

Biz şu anda genişleme alanımızla alakalı çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. Yakın gelecekte yeni bir OSB’ye ihtiyaç duymayabiliriz.

Serbest bölgeyi biz isteriz, fakat şu anki mevcut konumumuzdan dolayı ancak hayal olarak kalır. Teknopark gelecekteki ihtiyacımız olabilir. Konuyla ilgili gerekli çalışmalar yapılacaktır.

Akreditasyon belgesi hizmet niteliğini artırdı
Oda olarak, ülkemizin belirlemiş olduğunu 2023 yılı hedeflerinin yakalanmasına yönelik planlı bir şekilde yürüttüğünüz çalışmalar var mı? 2023 yılı hedeflerinin yakalanabilmesi için önerileriniz neler?

Akşehir TSO olarak sanayicimize ve üyemize daha iyi hizmet verebilmek için akreditasyon belgemizi aldık.  2016 yılına kadar bir stratejik plan hazırladık.

Stratejik hedeflerimiz; üyelerimize eğitim vererek üye işletmelerimizin bilinçlendirilmesi sağlamak, bölgemizde tarımsal faaliyetlerin yüksek olması dolayısıyla tarım ürünlerinin katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi sağlamak, ilçemizde üretilen ürünlerin markalaşmasını sağlayarak, ilçemizin tarıma dayalı ekonomiden sanayiye dayalı ekonomiye doğru kaymasını sağlamaktır.

 “Sanayici ve akademisyen iç içe çalışsın”
“Üniversite-Sanayi İşbirliği”nde bir türlü arzu edilen başarı yakalanamadı. Sizce bunun sebebi nedir? Bu işbirliğinin arzu edilen seviyelere gelebilmesi için sizce neler yapılmalıdır?

Üniversite – sanayi işbirliğinin arzu edilen başarıyı yakalamamasının nedenlerinden biri iki tarafın da birbirlerinin ihtiyaçlarını doğru tespit edememelerinden kaynaklanmaktadır. Sanayicinin beklentileri iyi tespit edilip ona göre insan kaynakları eğitimi ve Ar-Ge desteği verilmelidir.  Arzu edilen seviyeye gelebilmek için birlikte ve iç içe çalışma programları uygulamaya sokulmalıdır.

Üniversitelerin ücretsiz proje destekleri vermeleri, sanayicilerin de üniversitelerimize olan taleplerinin artması ile gerçekleşir.

OSB’yle olan ilişkiler derinleşti 
Üreten Türkiye’nin dinamosu konumunda bulunan OSB’lerle ilişkileriniz nasıl, birlikte yürüttüğünüz çalışmalar var mı, varsa neler?

Tabii ki, bizim OSB’miz genç bir OSB’dir. Buna rağmen çok hızlı bir ilerleme kaydettik. Bundan şüphesiz bölge siyasetçilerimizin çok büyük desteğini gördük. Özellikle bu noktada sayın milli eğitim bakan yardımcımız Orhan Erdem Bey ve Konya milletvekilimiz Mustafa Baloğlu beylere teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Çünkü başarımızdaki en büyük desteği onlardan aldık.

Özellikle Konya OSB, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurullarından, Başkanlarından ve Afyon OSB Yönetiminden çok fazla teknik destek aldık. Sağ olsunlar bize her konuda büyük destek verdiler. Beraber yürüttüğümüz herhangi bir çalışma ise mevcut değildir.Son Güncelleme: 15.05.2014 10:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.