“MODEL” SANAYİYE KÜSİ DOPİNGİ

Endüstriye kafa yoran tüm paydaşlar, ASO 1. OSB’de güçlerini birleştirdi. KÜSİ’yi sağlam temellere oturtma ve sanayicinin bilim üsleriyle kaynaşmasını sağlama amacıyla düzenlenen iş birliği temalı toplantıda incelenen Model Fabrika’nın imalat sanayiye ve endüstrinin gelişimine sunacağı katkının üzerinde duruldu.

“MODEL” SANAYİYE KÜSİ DOPİNGİ

Endüstriye kafa yoran tüm paydaşlar, ASO 1. OSB’de güçlerini birleştirdi. KÜSİ’yi sağlam temellere oturtma ve sanayicinin bilim üsleriyle kaynaşmasını sağlama amacıyla düzenlenen iş birliği temalı toplantıda incelenen Model Fabrika’nın imalat sanayiye ve endüstrinin gelişimine sunacağı katkının üzerinde duruldu.

30 Ocak 2019 Çarşamba 12:29
“MODEL” SANAYİYE KÜSİ DOPİNGİ

ASO 1. OSB’de yapılan organizasyon, sanayi camiası için “model” oldu. Ankara Sanayi İl Müdürlüğü ve Sanayi Gazetesinin koordinasyonuyla düzenlenen sinerji toplantısına Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği (KÜSİ) temsilcileri ve dernek yöneticileri yoğun ilgi gösterdi. Model Fabrika’nın gezilerek bilgi alındığı etkinliğe Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, ASO 1. OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, İvedik OSB Müdürü Fatih Öztepe, OSTİM OSB Müdürü Adem Arıcı, Ankara Üniversitesi Teknokent Koordinatörü Prof. Emin Candansayar, Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Faruk İnaltekin, ODTÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ahmet Yozgatlıgil, Endüstri 4.0 Derneği Başkanı Ahmet Kaya, Sanayi Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ümit Uçar, Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay ile akademisyenler katılım sağladı. Endüstri Gazetecileri Derneği heyetinin de yer aldığı toplantıda paydaşlar arasında Ankara sanayisinin daha da ileriye taşınması noktasında iş birliği yapılmasına karar verildi.

“KALICI YETKİNLİK KAZANILIYOR”

Toplantıda ASO 1. OSB’de yaptıkları çalışmalar ve “Model Fabrika” hakkında bilgi veren Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, “Model Fabrika ile işletmelerin veriminin ve rekabet gücünün arttırması, uygulamalı öğrenme tekniklerinden faydalanmaları, teori ve pratiği birleştirmek suretiyle çalışanların kalıcı yetkinlik kazanmaları hedefleniyor. Model fabrika ile başta bölge firmalarımız olmak üzere imalat sanayi işletmelerinin verimliliklerine ve dijital dönüşümüne katkıda bulunulması amaçlanıyor. Fabrikalarda üretimi sağlayan temel üretim sistemlerinin bir modelinin yer aldığı bu merkezlerde kesikli veya sürekli üretim hatlarında birçok sektöre yönelik uygulamalı eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilebiliyor” dedi.

“SİMEP” PARLADI

Eğitime verdikleri öneme vurgu yapan Tütek, anaokulundan, üniversiteye kadar öğrencilere verdikleri eğitim ve destekler hakkında ziyaretçilere ayrıntılı bilgiler verdi. Türkiye’de ilk kez ASO 1. OSB tarafından uygulamaya sokulan SİMEP Projesi ile çok sayıda öğrencinin yetkinlik değerlerini ölçtüklerini belirten Tütek, ASO Teknik Koleji, Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi, Hacettepe ASO 1.OSB Meslek Yüksek Okulu, Otomasyon Teknolojileri Uygulama Merkezi (OTEM) eğitim kurumlarıyla mesleki anlamında donanımlı öğrenciler yetiştirdiklerinin altını çizdi.

MESLEK LİSELERİYLE DİRSEK TEMASI

İsimlerin çok önemli olduğunu söyleyen Tütek, “Meslek Lisesi” ismi yerine “Teknik Koleji” ismini kullandıklarını ve Türkiye’nin yüzde 5’lik diliminde başarı sağlayan öğrencilerin bu kolejde eğitim gördüğünü dile getirdi. Tütek ayrıca, Sincan ve çevre alanlarla yer alan meslek liseleri ile ortak bir çalışmaya başlayacaklarını duyurdu.

“KÜSİ KIYMETLİ”

Ankara Sanayi İl Müdürü Vehbi Konarılı ise, gerçekleştirilen toplantının önemine vurgu yaparak, paydaşları birleştiren bu tarz organizasyonların sanayi camiasına büyük katkı sunduğunu belirterek, “KÜSİ temsilcilerimizin burada olması önem taşıyor” diye konuştu. Yapılan çalışmaları yakından inceleyen Konarılı, toplantıya katılan yetkililerden detaylı bilgi aldı.

“HER ZAMAN VARIZ”

Organizasyonun iki destekçisinden biri olan Sanayi Gazetesi’nin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ümit Uçar, “Burada önemli isimlerin, karşılıklı istişarede bulunması bizim için oldukça önemli. Sanayi camiasının ortak işlere adım atması, bir arada, iş birliği içinde bulunması mutluluk verici. Bizleri ASO 1. OSB’de ağırlayan Serdar Tütek’e, beraber bu organizasyonu sağladığımız Vehbi Konarılı’ya ve katılan herkese çok teşekkür ederim” dedi. Uçar ayrıca, paydaşların birlikteliğini gerektiren bu tür toplantılara öncülük etmekten her zaman memnuniyet duyacaklarını da sözlerine ekledi. Gerçekleştirilen toplantının ardından ziyaretçiler,  Türkiye için örnek oluşturan “Model Fabrika”yı ziyaret ederek fabrika hakkında bilgi aldı ve potansiyel iş birliklerini konuştu.

Son Güncelleme: 30.01.2019 12:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.