MİLYAR DOLARLIK İHRACAT YAPIYOR

Kuruluşundan itibaren yerli ve milli üretime önem veren, 90’lı yıllarda öncüsü olarak başladığı yerlileştirme faaliyetleri ile yerli firmalara daha fazla iş hacmi yaratmayı hedefleyen FNSS Savunma, bugün itibariyle araçlarının çok yüksek bir oranını yerlileştirmiş durumda.

MİLYAR DOLARLIK İHRACAT YAPIYOR

Kuruluşundan itibaren yerli ve milli üretime önem veren, 90’lı yıllarda öncüsü olarak başladığı yerlileştirme faaliyetleri ile yerli firmalara daha fazla iş hacmi yaratmayı hedefleyen FNSS Savunma, bugün itibariyle araçlarının çok yüksek bir oranını yerlileştirmiş durumda.

12 Nisan 2021 Pazartesi 14:39
MİLYAR DOLARLIK İHRACAT YAPIYOR

Haber: NURAN AYAR

1980’li yılların ikinci yarısından bu yana savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren FNSS Savunma Sistemleri A.Ş., yaklaşık çeyrek asırlık sürede, lisans altında üretimle, tek proje ve tek müşteri ile çalışan bir şirketten, özgün tasarımlarla, çoklu proje, çoklu müşteri ve çoklu coğrafi konumda faaliyet gösteren bir savunma sanayi devine dönüştü. Yurtiçi projelerin yansıra yurtdışı projeler de üreten şirket, bugün milyar dolarlık ihracat rakamlarına ulaşmış durumda.

FNSS Tedarik Zinciri ve Tedarik Operasyonları Müdürü Özlem Sinem Numanoğlu, büyümeyi sadece çalışan sayısını veya şirketin satışlarını artırmak olarak görmediklerini belirterek “Büyümeyi, iyi yöneterek tedarikçilerimizle beraber büyüme olarak görüyoruz. Örneğin, 2010 yılında 220 olan yerli aktif tedarikçi sayımız bugün itibariyle 450’lere yükseldi. Yine bu süre zarfında, tedarikçilerimize verdiğimiz iş payı da yüzde 80 oranında arttı” dedi. Özlem Sinem Numanoğlu, FNSS’nin 90’lı yıllarda öncüsü olarak başladığı yerlileştirme faaliyetlerinde, yerli firmalara daha fazla iş hacmi yarattığını ve sektöre değer kattığını ifade etti.

“DAHA YOLUMUZ VAR”

FNSS’nin savunma sanayiinde yerlileştirme konusundaki çalışmalarına tüm hızıyla devam ettiğini anlatan Özlem Sinem Numanoğlu, şirketin bugün itibariyle, araçlarının çok yüksek bir oranını yerlileştirmiş olduğunu belirtti. Bununla birlikte, FNSS’nin bu konuda hala yapabilecekleri ve alması gereken yol olduğunu kaydeden Özlem Sinem Numanoğlu, şunları söyledi:

“Burada özellikle, motor, transmisyon, hidropnömatik süspansiyon ve yüksek namlulu silah sistemlerini sayabiliriz. Tabii, bu sistemlerin birçoğu ile ilgili yerlileştirme çalışmaları da başlamış olup, halen devam etmektedir. Örneğin, silahlar özelinde farklı kalibrelerdeki silahların birçoğu ile ilgili ciddi yerlileştirme çalışmaları yapılmaktadır ve hatta bazılarınınki de tamamlanmış durumdadır. Bu sebeple artık burada silahın değil, özel kullanım gereksinimlerinden dolayı üretimde çok özel ham madde ve özel üretim prosesleri gereken namlu üretiminin yerlileştirilmesi önem kazanmaktadır. Yine bu konuda da ciddi çalışmaları olan ve ilerleme kaydetmiş firmalarımız olduğunu biliyoruz.”

Bu konuda, hem yurtiçi ihtiyacı karşılarken hem de yurtdışındaki pazarlarda rekabet ederek ihracata da katkı sağlanabilmesi için atım hızı daha yüksek olan, daha hafif ve namlu içi aşınma süresi dolayısı ile mühimmat atım sayısı- daha uzun olan, uzun vadeli performans sağlayan silahlara ihtiyaç duyduklarını anlatan Özlem Sinem Numanoğlu “Yerlileştirmesi tamamlanan silahlarda, seri üretim neticesinde uzun vadeli performans konusunun yine yakından takip edilmesi gerekecektir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

TEDARİKÇİYE DESTEK

Tedarik Zinciri Planlama ve Elektronik Sistemler Müdürü Burcu Numanoğlu da FNSS’nin kuruluşundan itibaren yerli üretime çok önem verdiğini belirterek “Buna bağlı olarak da birçok firmamız ile birlikte çalışarak zırhlı araçlarda kullanmış olduğumuz yurtdışına bağımlı olan çok sayıda parça, ünite ve alt sistemleri yerlileştirerek savunma sanayinde bu anlamda öncü firmaların başında gelmekteyiz” dedi. Sadece son yıllarda değil, FNSS’nin kuruluşundan itibaren milli üretime değer verdiğini anlatan Burcu Numanoğlu, “Buna paralel FNSS, tedarikçi firmalarımıza makine, teçhizat yatırım destekleri, teknoloji yardımları gibi destekler sağlamaktadır ve buna devam edecektir” diye konuştu. Türkiye’de son yıllarda, savunma sektöründe sistem entegrasyon kabiliyetlerine ulaşmış ve yerli katkı oranı yüksek ürünler üreten tedarikçi sayısının da hızla artığına dikkat çeken Burcu Numanoğlu, şöyle devam etti:

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK SAĞLANMALI”

“Ülkemizde, üreticiye sunulan teşviklerle birlikte kritik alt sistemler, parça ve tasarımda dışa bağımlılık oranlarının düşürülmesi hedeflenmektedir. Bu bağlamda, tasarım geliştirme, yüksek teknoloji kullanımı, entegre yönetim sistemi tedarikçiler arasında aranan nitelikler içerisine girmektedir. Bunun gerçekleştirilebilmesi için de orijinal teçhizat üreticileri maliyetlerin düşürülmesi amacıyla alt montaj parça imalatları için dış kaynak kullanabilmekte ve kendilerini sistem montajı, tasarım, pazarlama gibi alanlarda yetenek kazandırmaya yönlendirebilmektedirler.”

Bu konuda atlanmaması gereken en önemli kısımlardan birinin de tedarikçilerin alt tedarikçilerinin de sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi ve sektöre ayakta kalabilmesi olduğunu vurgulayan Burcu Numanoğlu, FNSS’nin tedarikçilerinin tedarikçileri ile de bağını koparmadan, kullanmış olduğu tedarikçi yönetim modelinde belirlenen stratejiler yönünde hareket etmeye özen gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 30.04.2021 10:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.