MİLLETVEKİLİ ŞEVKİN’DEN YENİ YATIRIM ÖNERİSİ

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi ve Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, kent sanayisinin rotasının tarım ve enerji olması gerektiğini bildirdi.

MİLLETVEKİLİ ŞEVKİN’DEN YENİ YATIRIM ÖNERİSİ

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi ve Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, kent sanayisinin rotasının tarım ve enerji olması gerektiğini bildirdi.

21 Nisan 2021 Çarşamba 13:24
MİLLETVEKİLİ ŞEVKİN’DEN YENİ YATIRIM ÖNERİSİ

Haber: HELİN AYGÜN

Sanayi ve tarımın geliştiği verimli topraklar üzerinde kurulan Türkiye’nin 6’ncı büyük kenti Adana, büyük sanayi tesislerinin yanı sıra 38 bin 500 KOBİ ile yılda yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracata imza atıyor. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi ve Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Adana sanayinin genel bir değerlendirmesini yaptı. Kentin tarım ve tarıma dayalı sanayi ile enerji alanına yoğunlaşması gerektiğini belirten Şevkin, Orta Doğu petrollerinin geçiş noktası konumundaki Adana’da yeni yatırımların gerçekleşmesinin şart olduğunu söyledi.

GÖÇ VERİYOR

Adana’nın tarihsel süreçte sanayi ve tarımın beşiği olarak bilindiğine dikkat çeken Şevkin,

özellikle 1970’lerden 2000’li yıllara kadar tarım ve sanayi alanındaki üretim nedeniyle büyük göç alan Adana’nın, 2000’li yıllardan sonra bir gerileme yaşadığını söyledi. Milletvekili Şevkin, Adana’nın göç alan bir kentten göç veren bir kent haline dönüştüğüne dikkat çekerek, kamu yatırımlarının azaldığını, işsizlik ve yoksulluğun arttığını dile getirdi. Adana’nın yoksulluk sıralamasında 2'nci sırada yer aldığını aktaran Şevkin, pandemi döneminde KOBİ'lerin, finansmana erişimde zorluk çektiğini söyledi. Adana’nın 2 milyon 237 binlik nüfusu ile Türkiye'nin en büyük kentleri arasında yer aldığını ifade eden Şevkin, kentte 2019 yılında 1 milyar 917 milyon dolarlık ihracat, 2 milyar 297 milyon dolarlık ise ithalat gerçekleştirildiğini, bu süreçte dış ticaret dengesinin 391 milyon 188 bin dolar olarak kaydedildiğini belirtti.

İHRACATÇI FİRMA ZORA DÜŞTÜ

Şevkin, pandemide tekstil sanayisinde yüzde 80 oranında kapasite düşüklüğü yaşandığını, kapasite düşerken özellikle gıda sektöründe ihracata olan ilgi nedeniyle talebin arttığını söyledi.  Dövizle alınan girdiler nedeniyle maliyetlerin en az yüzde 40-65 oranında yükseldiğini belirten Şevkin, “KOBİ'lerin stoklarının eritilmesi noktasında finansman desteği sunulmadı. Yurt dışı ticaretinde özellikle Afrika pazarında devletlerarası ticari anlaşmalar olmadığı için ihracat yapan firmalar zorluk yaşadı. Özellikle kriz dönemlerinde bankalar eliyle finansman konusunda ihracat ve üretim yapan firmalara ayrıcalık tanınması gerektiği vurgulandı. Katma değerli üretim ve ihracata yönelinmesine olan inanç paylaşıldı. Pandemi döneminde KOBİ'ler desteklemeler konusunda yalnız bırakıldı. KOBİ'ler kalifiye personel çalıştırdığı için kısa çalışma ödeneği, ücretli izin desteği ve kısmi çalışma ödenekleri yetersiz kaldı, bazıları bu desteklere hiç başvuru yapmadı” şeklinde konuştu.

PANDEMİ KOBİ’Yİ VURDU

Salgın döneminde sunulan kredi desteğinin ödenmesi noktasında KOBİ'lerin zor durumda olduğunu dile getiren Adana Milletvekili Şevkin, “Girdi fiyatları artarken ürün fiyatlarına yansıması ortalama yüzde 45 eksik oldu. Zarar oldukça büyük. Kredi Garanti Fonu (KGF) destekleri KOBİ'ler için önemli ama bu süreçte yetersiz kaldı. KOBİ temsilcileriyle yaptığımız görüşmelerde; ‘ Vergi affı, borç yapılandırma ve sicil affı gerekebilir ama düzenli ödeme yapan KOBİ'ler cezalandırılmasın. Bunlara avantaj sağlanacak ve ödüllendirecek bir sistem kurulsun’ görüşü ağırlık kazandı. Pandemi döneminde birçok KOBİ’nin kapandığı anlaşıldı. İş dünyası elektrik ve doğal gaz fiyatlarının yüksekliğinden yakınarak, fiyatların düşmesi için girişimlerde bulunulmasını istedi” dedi.

PETROKİMYA VURGUSU

Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin,  Adana sanayisinin tarım ve tarıma dayalı sanayi ile enerji alanına yoğunlaşması gerektiğine işaret etti. Orta Doğu petrollerinin geçiş noktası konumundaki Adana’da yeni yatırımların gerçekleşmesinin şart olduğunu kaydeden Şevkin, petrokimya tesisleri ile ilgili yatırımların önemine dikkat çekti. Şevkin, “2007 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinde ne yazık ki 14 yıldır bir adım atılmadı. 50 bin kişiye istihdam olanağı sunacağı savunulan bölgede onca yıldan bu yana istimlâk sorunu dahi giderilemedi. Bölgenin hayata geçirilmesi gerek Adana gerekse Türkiye ekonomisi için çok önemli. Adana’da ayrıca gastronomi turizmi öne çıkabilir. Öte yandan 2006 yılında turizm teşvik kapsamına alınan Karataş-Yumurtalık sahillerinin 2020 yılında Cumhurbaşkanı kararıyla teşvik kapsamından çıkarılması bir başka sorundur. Adana’da yayla ve deniz turizmi için yapılacak yeni yatırımlar bacasız sanayinin dünya ölçeğinde öne çıkmasını sağlayacaktır. Çünkü doğa, güneş ve altyapı oldukça müsait” değerlendirmesini yaptı.

ÇÖZÜM BEKLENİYOR

Adana’da çözülmesi gereken öncelikli konuları “Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi, hafif raylı sistemler, Yumurtalık-Karataş Turizm Teşvik Bölgesi ve üreticilerin mağdur olması” şeklinde sıralayan Şevkin, şunları kaydetti:

“2007 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulduğu açıklanan Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ne 11 yıldan bu yana bir çivi dahi çakılmadı. Adana'da 2010 yılından bu yana geçici kabulle çalışan Adana Hafif Raylı Sistem Projesi’nde, milyonlarca dolarlık borcu nedeniyle doğmamış Adanalı çocukları bile borçlandırdı. 2011 yılında Cumhurbaşkanı Adana meydanlarından raylı sistem kamburunu çözeceğini, Ulaştırma Bakanlığı’na devredileceğini, ikinci etap çalışmalarının da bir an önce başlayacağını kaydetmişti. Öte yandan Çukurova, dünyanın en bereketli topraklarına sahip. Çiftçilerimiz, yılda neredeyse 3 ürün üretiyordu. Çiftçi, artık üretemez hale geldi.  Mazot başta olmak üzere maliyet çok yüksek. Sürekli girdi fiyatları artıyor. Ürün ise para etmiyor. Beyaz altın diyarı Çukurova'da üretici beyaz altın pamuktan vazgeçti. Açıklanan taban fiyatlar maliyeti bile karşılamıyor. Ayrıca, Adana’nın turizme açılan kapısı Yumurtalık-Karataş sahilleri 2006 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Turizm Teşvik Bölgesi ilan edilmişti. Aradan geçen 12 yıla rağmen Ceyhan’daki enerji bölgesi gibi burası da kaderiyle baş başa bırakıldı.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.