“MEVZUAT ENGELİNİN KALKTI”

Avukat Ilgın Güler, yönetmelikte yapılan değişiklikle, daha önce OSB’lerde kurulması yasak olan riskli tesislerin önündeki mevzuat engelinin kalktığına dikkat çekerek “Çok sayıda sanayi tesisinin bulunduğu OSB’lerde, bu denli tehlikeli ve zararlı tesislere izin verilmesine olanak sağlanmasının, doğru bir yaklaşım olmadığını düşünüyorum” dedi.

“MEVZUAT ENGELİNİN KALKTI”

Avukat Ilgın Güler, yönetmelikte yapılan değişiklikle, daha önce OSB’lerde kurulması yasak olan riskli tesislerin önündeki mevzuat engelinin kalktığına dikkat çekerek “Çok sayıda sanayi tesisinin bulunduğu OSB’lerde, bu denli tehlikeli ve zararlı tesislere izin verilmesine olanak sağlanmasının, doğru bir yaklaşım olmadığını düşünüyorum” dedi.

31 Mayıs 2021 Pazartesi 13:09
“MEVZUAT ENGELİNİN KALKTI”

Haber: Esra ÖZSÜMER

OSB Uygulama Yönetmeliğinde geçen hafta yapılan değişiklikle, daha önce OSB’lerde kurulması yasak olan petrol rafinerileri, asfalt plent tesisleri, çimento fabrikaları gaz dolum tesisleri, nükleer güç santralleri, radyoaktif atıklar ile ilgili tesisler gibi riskli sayılan tesisler artık, OSB müteşebbis heyeti veya genel kurulu tarafından belirlenecek prensipler çerçevesinde, yönetim kurulunun alacağı kararla bölgelerde faaliyet gösterebilecek.

OSB Hukuku alanında Türkiye’nin uzman isimlerinden Avukat Ilgın Güler, OSB Uygulama Yönetmeliğindeki değişikliği yorumladı. 27 Mayıs’ta yürürlüğe giren OSB Uygulama Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile getirilen en önemli değişikliğin “OSB'lerde kurulamayacak tesislere” ilişkin hüküm olduğunu söyleyen Güler, “Çok sayıda sanayi tesisinin bulunduğu OSB’lerde, bu denli tehlikeli ve zararlı tesislere izin verilmesine olanak sağlanmasının, doğru bir yaklaşım olmadığını düşünüyorum” dedi.

YETKİ OSB'LERDE

Değişiklikten önce, OSB Uygulama Yönetmeliğinin 54’üncü maddesinde, karma ve ihtisas OSB’lerde kurulamayacak tesislerin sayma suretiyle belirlenmiş olduğunu kaydeden Güler, yapılan değişiklikle yönetmeliğin bu hükümlerinin yürürlükten kaldırıldığını anlattı. Artık OSB’de kurulmasında sakınca görülen tesisler hakkındaki prensipleri OSB müteşebbis heyetlerinin veya genel kurullarının, Yönetmeliğin 23'üncü maddesinin birinci fıkrasının dd bendinde düzenlenen görev ve yetkisi çerçevesinde belirleyeceğini kaydeden Güler, “Değişikliğe göre, OSB’lerde kurulacak tesislere,  müteşebbis heyet veya genel kurul tarafından belirlenmiş olan bu prensipler çerçevesinde; yürürlükteki çevre mevzuatı hükümlerinin yerine getirilmesi ve diğer katılımcıların faaliyetlerini olumsuz etkilememesine yönelik tüm tedbirlerin alınması kaydıyla yönetim kurulunca karar verilecek” dedi. Gerekli hallerde konu ile ilgili kurum ve kuruluşlardan görüş veya rapor alınabileceğini kaydeden Güler, “Nihayet, OSB’de kurulamayacağına karar verilen tesise ilişkin nihai kararın, ilgilinin başvurusu üzerine Bakanlık makamından alınacak onay ile verileceği kabul edilmiş bulunuyor” diye konuştu.

İHTİSAS OSB’LERDE SINIRLAMA DEVAM EDİYOR

Bu değişiklikle daha önce OSB’lerde kurulması Yönetmelik hükmü gereği yasak olan bu tesislerin kurulmasının önündeki mevzuat engelinin kalktığına dikkat Ilgın Güler, “Artık her OSB, ihtisas OSB’ler için var olan sektör sınırlamaları saklı kalmak kaydıyla, kendi sınırları içerisinde hangi tesislerin kurulamayacağına, kendisi karar verecek” açıklamasında bulundu. OSB’lerin kamusal amaçları ve kurgusu dikkate alındığında, mevzuatla getirilen bazı kısıtlama ve yasaklamalarla korumaya alınmasının doğru bir yaklaşım olduğunu ifade eden Güler, şunları söyledi:

“DOĞRU BİR YAKLAŞIM DEĞİL”

“OSB’lerde kurulamayacak tesislere ilişkin Yönetmelik hükmü, üzerinde hassasiyetle çalışılan, zaman içerisinde edinilen tecrübelerle olgunlaşan bir Yönetmelik hükmüydü. Madde incelendiğinde görüleceği üzere; tehlikeli veya çevre ve insan sağlığına zararlı tesislerin OSB’lerde kurulması engellenmişti. Çok sayıda sanayi tesisinin bulunduğu OSB’lerde, bu denli tehlikeli ve zararlı tesislere izin verilmesine olanak sağlanmasının, doğru bir yaklaşım olmadığını ve bu nedenle de konuya ilişkin kararın OSB müteşebbis heyetlerine veya genel kurullarına bırakılmasının, uygun olmadığını düşünüyorum.”

RİSK KAPISINI ARALAMA SORUMLULUĞU

OSB Uygulama Yönetmeliğinin 23’üncü maddesinde yapılan değişiklikle OSB müteşebbis heyetlerine ve genel kurullarına çok ciddi sorumluluklar yüklendiğini kaydeden Güler, “Bu değişiklikle ‘OSB’nin kuruluş protokolünde belirlenen sektörler, mevcut sektör yapısı, kurulacak tesisin altyapı ve atık su arıtma tesislerine etkisi, debi ve arıtma kapasitesine uygunluğu, herhangi bir olumsuzluk anında tetikleyici etkisi ve planlama bütünlüğü gibi hususlar dikkate alınarak OSB’de kurulmasında sakınca görülen tesislere ilişkin prensipleri belirlemek’, müteşebbis heyet ve genel kurulun, yönetim kuruluna devredemeyeceği görev ve yetkileri arasına dahil edildi” dedi.

Müteşebbis heyetlerin ve genel kurulların, bütün katılımcılar ve OSB tüzel kişiliği için en doğru kararları almak yükümlü olduğunu vurgulayan Güler, “Müteşebbis heyetler ve genel kurullar; mevzuat engeli bulunmayan tehlikeli, çevre ve insan sağlığına zarar verme riski yüksek bu tesislerin, kendi OSB’lerinde kurulup kurulmayacağı yönünde kararlar vererek, risk kapısını aralama sorumluluğu altına girmek durumunda kalacaklar” görüşünü dile getirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner302