banner250

MESLEKİ EĞİTİM VE SANAYİ TAMAMEN PARALEL DEĞİL

Öğrencilerin uygulama becerilerini geliştiren işbaşı eğitimleriyle nitelikli ara elemanlar yetiştirmeyi hedefleyen mesleki ve teknik Anadolu liseleri, içinde yer aldıkları OSB’lerin potansiyelinden tam olarak yararlanamıyor.

MESLEKİ EĞİTİM VE SANAYİ TAMAMEN PARALEL DEĞİL

Öğrencilerin uygulama becerilerini geliştiren işbaşı eğitimleriyle nitelikli ara elemanlar yetiştirmeyi hedefleyen mesleki ve teknik Anadolu liseleri, içinde yer aldıkları OSB’lerin potansiyelinden tam olarak yararlanamıyor.

07 Ekim 2019 Pazartesi 13:53
MESLEKİ EĞİTİM VE SANAYİ TAMAMEN PARALEL DEĞİL

Haber: Helin AYGÜN

Uygulamalı eğitim açısından öğrencilere önemli fırsatlar sunan OSB’lerin bünyesindeki mesleki ve teknik Anadolu liselerinde (MTAL) verilen eğitimin, sanayinin ihtiyacını istenen düzeyde karşılayamadığı belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığının raporuna göre, MTAL’ler ve mesleki eğitim merkezlerinin (MEM) eğitim alanları, içinde yer aldıkları bazı OSB’lerin ağırlıklı üretim alanlarıyla örtüşmüyor. Öte yandan, MTAL’lerde en çok tercih edilen alanların, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nde de yer alan öncelikli sektörlerle uyum içinde olduğu gözleniyor.

YÜZDE 3’Ü OSB’LERDE

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan “Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) Mesleki ve Teknik Eğitim” raporu, mesleki eğitimle ilgili güncel veriler sundu. Rapordaki verilere göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı 308 OSB’de, 33’ü resmi 39’u özel olmak üzere toplam 72 MTAL yer alıyor. OSB’ler kapsamında 18 ilde ise 32 MEM hizmet veriyor. Uygulamalı eğitimin sağladığı fırsatlardan yararlanma imkanı sunan OSB okullarında, toplam 56 bin 334 öğrenci eğitimine devam ediyor. Bu öğrencilerin yüzde 81’i MTAL’de, yüzde 19’u MEM’de bulunuyor. MTAL’deki öğrencilerin ise yüzde 70’i özel, yüzde 30’u resmi kurumlarda eğitim alıyor. OSB kapsamındaki mesleki ortaöğretim kurumlarında eğitim alan öğrenciler, Türkiye’deki toplam mesleki ortaöğretim öğrencilerinin yaklaşık yüzde 3'ünü oluşturuyor.

BAZI ALANLARDA EĞİTİM YOK

Milli Eğitim Bakanlığının rapora göre, sanayinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılaması beklenen MTAL’lerin, birçok OSB’de bu işlevini yerine getiremediği tespit edildi. Bazı OSB’lerdeki üre­tim alanları ve ilin genelindeki çalışma alanlarının, OSB kapsamındaki MTAL’lerde yoğunlaşan eğitim alanla­rıyla uyumlu olmadığı saptandı. Özellikle tekstil üretimi, mobilya imalatı, gıda ürünlerinin imalatı, tarım ve mineral üretiminin yüksek olduğu birkaç ilde, OSB kapsamındaki MTAL’lerde bu meslek alanlarında eğitim verilmediği ya da bu alanlardaki öğrenci sayısının düşük olduğu görüldü. Aynı uyumsuzluk MEM’lerde de gözlendi.

GÖZDE “ÖNCELİKLİ SEKTÖRLER”

OSB’lerde yer alan MTAL’lerde en çok tercih edilen meslek alanlarının, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nde de yer alan “öncelikli sektörler”le uyumlu olduğu belirlendi. MTAL’lerde okuyan öğrenciler en fazla Elektrik-Elektronik Teknolojisi (yüzde 20), Makine Teknolojisi (yüzde 15) ve Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri (yüzde 8) alanlarını seçti. MEM’de öğrenciler ise en fazla, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri ile Motorlu Araçlar Teknolojisi alanlarına ilgi gösterdi. Rapordaki verilere göre, OSB’lerinde toplam 5 MTAL bulunan Kocaeli, OSB içindeki MTAL sayısının en yüksek olduğu il oldu. Ankara, Kahraman­maraş ve Antalya ise OSB’lerdeki MEM’lerde eğitim alan öğrenci sayısının en yüksek ol­duğu üç il olarak belirlendi.

EN ÇOK KOCAELİ OSB’LERİNDE VAR

-34 ilde OSB bulunmasına rağmen, bu OSB’lerde resmi veya özel MTAL yer almıyor.

-OSB’lerinde toplam 5 MTAL bulunan Kocaeli, OSB içindeki MTAL sayısının en yüksek olduğu il oldu.

-10 ildeki OSB’lerde hem resmi hem de özel MTAL’ler var.

-Kahramanmaraş ve Samsun dışındaki tüm büyükşehirlerde yer alan OSB’lerde, resmi ya da özel MTAL mevcut.

-OSB’deki MEM’lerde eğitim alan öğrencilerin en sık tercih ettiği alanlar sırasıyla Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri, Motorlu Araçlar Teknolojisi ve Makine Teknolojisi oldu.

-Ankara, Kahraman­maraş ve Antalya, OSB’lerdeki MEM’lerde eğitim alan öğrenci sayısının en yüksek ol­duğu üç il.

-OSB içindeki mesleki eğitim merkezlerinin sayısı en yüksek olan Antalya’da tek bir OSB bulunmasına rağmen bu bölge içinde 5 MEM bulunuyor.

-OSB sayısının görece yüksek olduğu İstanbul ve İzmir’de ise yalnız bir MEM hizmet veriyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.