MERSİN TSO, PROJELERİYLE İHYA EDİYOR

Mersin ekonomisinin aktörlerini harekete geçirerek kentin ve Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlayan Mersin TSO, hem sanayi hem inovasyon altyapısının gelişmesi için birçok yatırım projesi yürütüyor.

MERSİN TSO, PROJELERİYLE İHYA EDİYOR

Mersin ekonomisinin aktörlerini harekete geçirerek kentin ve Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlayan Mersin TSO, hem sanayi hem inovasyon altyapısının gelişmesi için birçok yatırım projesi yürütüyor.

21 Eylül 2020 Pazartesi 09:15
MERSİN TSO, PROJELERİYLE İHYA EDİYOR

Röportaj: Ümit UÇAR

 

TEKNOLOJİSİYLE DE ÖRNEK

Türkiye’nin en eski üç odasından biri olan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (Mersin TSO), kurulduğu 1886 yılından bu yana kent ekonomisini geliştirecek faaliyetler yürütüyor. Sanayinin, tarımın, ticaretin yanı sıra turizmde de güçlü olan Mersin, limanlarıyla yatırımcılar için büyük avantajlar sağlıyor. Mersin TSO Başkanı Ayhan Kızıltan, Sanayi TV’ye konuk oldu ve kent ekonomisini geliştirmek için yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kızıltan, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile birlikte üzerinde çalıştıkları “Yüksek Teknoloji Vadisi”nde, özellikle savunma sanayine yönelik ürünler geliştirileceğini söyledi. Bunun dışında limandaki büyük vinçler için operatörler yetiştirecek olan “Lojistik Mesleki Eğitim Merkezi” de açacaklarını anlatan Kızıltan, Mersin’e ikinci teknopark olarak kurulacak “Tarım Teknopark”ın ise ilaç, gübre ve tohumda dışa bağımlılığı azaltacağını kaydetti.

  

YENİ OSB’LER KURULUYOR

Sanayi sektörünün kentte son 15 yılda büyük atılım yaptığını, yatırımcıların Mersin Tarsus OSB’deki ilk üç etabı tamamen doldurduğunu belirten Kızıltan, “Şimdi önümüzde dördüncü ve beşinci genişleme bölgelerimiz var, hızla ilerliyor. Şimdi Mersin Tarsus OSB’nin en büyük avantajı Mersin Limanı’na çok yakın. Yine Tarımsal Ürün İşleme İhtisas OSB de Tarsus’ta kuruldu. Ben iddia ediyorum bu iki OSB Türkiye'nin en gelişmiş sanayi bölgeleri olacak. Çünkü gerek konumları, gerek arazi yapıları bakımından olağanüstü bir bölge ve genişlemeye de çok uygun. Çukurova Havalimanı buraya çok yakın bir mesafede. Ayrıca Silifke'de ve Mut’ta OSB’lerimiz hızla gelişiyor. Anamur ve Erdemli’de iki yeni OSB kuruluş çalışmaları var. Mersin’de hemen hemen her alanda yatırım yapılabilir. Tabii ki yeni sanayi alanlarına sürekli gereksinim duyuyoruz” dedi.

  

DIŞ TİCARET KENTİ

TSO Başkanı Kızıltan, Mersin’in aslında bir dış ticaret kenti olduğunu, ihracatı rakamlarının 2 milyar dolara yaklaştığını söyledi. Mersin’de ihracatın her zaman ithalattan fazla olduğunu kaydeden Kızıltan, “Sanayicilerimizin hemen hemen hepsi artık ihracat yapıyor. Mersin Serbest Bölgeden de biraz bahsedersek, burası Türkiye’nin ilk kurulan serbest bölgesi. Serbest bölge işletmeciliğinde Mersin’in büyük bir deneyimi var. İşlem hacminde de zaman zaman İzmir Serbest Bölgesiyle yarışıyoruz. Bazen biz birinci oluruz bazen onlar birinci oluyor. İkinci limanımız serbest bölgemizde bulunuyor. Bir limanımız da Taşucu Silifke tarafında Taşucu'nda SEKA Limanı dediğimiz bir liman var. Orası da özelleştirmeyi bekliyor. Orası da özelleştirildiği takdirde çok büyük bir avantaj sağlanacak. Konya, Karaman’daki sanayiciler doğrudan ürünlerini Taşucu SEKA Limanı’ndan ihraç edebilecekler” diye konuştu.

  

SANAYİCİYE DİJİTAL OLANAK

Endüstri 4.0 uygulamalarıyla ilgili görüşlerini paylaşan Kızıltan, Endüstri 4.0’ı kullanan değil geliştiren ülke olmak gerektiğinin altını çizdi. Kızıltan, Mersin TSO bünyesinde Endüstriyel Tasarım Merkezi, KOBİ Danışmanlık Merkezi ve Yatırımcı Destek Merkezi kurma çalışmalarına başladıklarını ifade ederek, “Tasarım fikri olan fakat dijital olanakları olmayan birçok sanayicimiz var. Tasarım Merkezlerinde dijital uzmanlarımızla kafalarındaki projeleri, bunların prototipini üretebilecekler. KOBİ Danışmanlık Merkezi, firmaların kredilerden, teşviklerden yararlanabilmesi için onlara danışmanlık verecek. Yatırımcı Destek Merkezi, Mersin’in yatırım olanaklarını pazarlayacak ve Mersin'e gelen yatırımcıları yönlendirecek. Yani burada dijitalleşmeden Endüstri 4,0’dan doğrudan yatırım işlerine kadar her şey burada hallolacak. Mersin Tarsus OSB ile Model Fabrika ve İnovasyon Merkezi yatırımımız var. Sanayicinin ustasından patronuna kadar eğitim alabileceği yalın üretimin anlatılacağı öğretileceği bir yer olacak burası” dedi.

  

PEK ÇOK PROJE VAR

Mersin TSO Başkanı Ayhan Kızıltan, şunları kaydetti:

“Mersin’e ikinci teknopark olarak ‘Tarım Teknoparkı’ geliyor. Burası, tarım konusunda zaaflarımızı giderecek, yabancı ülkelere tohumda, ilaçta, gübrede bağımlılığımızı bertaraf edecek. Bu da AR-GE çalışmaları yapıp prototip üretimleri yapabileceğiz. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttüğümüz ‘Yüksek Teknoloji Vadisi’nde de özellikle savunma sanayine yönelik ileri teknolojili üretim yapılabilecek. Vadide savunma sanayi ürünlerinin AR-GE’si yapılıp, ilk örnek üretiminin yapabileceği atölyeler olacak. Mersin Akdeniz Belediyesi ve Mersin Üniversitesi ile birlikte yürüttüğümüz bir diğer projemiz ise ‘Mersin Lojistik Eğitim Merkezi’. Mersin Limanı’nda çok büyük vinçler var, bunları kullanabilecek operatörler bu merkezde yetiştirilecek.”

  

BEYAZ YAKALI ELEMANLAR YETİŞECEK

Yeni kurulacak Tarım Teknoparkın Mersin Üniversitesine bitişik bir arazide olacağını anlatan Kızıltan, “Dolayısıyla üniversite-sanayi iş birliği çok kolay gelişecek. Tabii AR-GE ve yüksek teknolojiyi üretirken üniversiteyi bu işin dışında bırakamazsınız. Mersin Üniversitesi de Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden biridir. Mersin'de 4 üniversitemiz var, ikisi devlet üniversitesi, ikisi de vakıf üniversitesi. Bu da demek oluyor ki Mersin’de ilan kalifiye eleman, beyaz yakalı uzman bulma imkânı da çok yüksek” şeklinde konuştu.

  

KRİZLERDEN ETKİLENMEDİ

Başkan Kızıltan, pandeminin ardından bir süredir Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilime rağmen Mersin’de üretimin durmadığını vurguladı. Kızıltan, “Firmalarımız, Orta Doğu’daki bu pazar daralmasına karşı yeni pazar arama konusunda çok dinamik. Ancak Mersin’deki ticari hareketliliği, Mersin Limanı’ndaki, Serbest Bölgedeki yürütülen işler ve sanayide tüketilen elektriğin miktarı ile ölçüyoruz. Hem liman hem serbest bölgede son derece yoğun bir hareketlilik var. Konteynırlar geliyor boşaltılıyor, tırlar getiriyor götürüyor. Sanayi elektriği de artmış durumda. Şu ana kadar Doğu Akdeniz’deki olayın bir etkisi yok ama endişeli bir bekleyiş var. Dış ticareti olumsuz etkileyen en önemli konulardan birisi dövizin durumudur. Yükselmesi ihracatımız açısından avantaj oluyor ama Türkiye’deki ihracat ithalata bağlı oranda. Bu sefer ithalat yapıp da ham madde ya da yarı mamul getirdiğimizde sizin de maliyetleriniz kısılmış oluyor. Dolayısıyla endişeli bir bekleyiş var ama umutluyuz. Mersin’deki özel sektörün bu dinamikliğinden umutluyuz. Fakat devletin de alması gereken önemler var” dedi.

  

MERSİN TSO BAŞKANI AYHAN KIZILTAN İLE SANAYİ TV'DE YAPILAN RÖPORTAJIN TAMAMINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Son Güncelleme: 21.09.2020 09:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.