MERSİN SANAYİSİNDEN ARAZİ TALEBİ

Mersin, yeni sanayi alanlarına ihtiyaç duyuyor. Mersin TSO Başkanı Ayhan Kızıltan, “Bu sorun acilen çözülmeli” dedi.

MERSİN SANAYİSİNDEN ARAZİ TALEBİ

Mersin, yeni sanayi alanlarına ihtiyaç duyuyor. Mersin TSO Başkanı Ayhan Kızıltan, “Bu sorun acilen çözülmeli” dedi.

21 Nisan 2021 Çarşamba 14:30
MERSİN SANAYİSİNDEN ARAZİ TALEBİ

Haber: Helin AYGÜN

Küçük sanayi siteleriyle başlayan sanayi girişimciliğini, OSB’lerin kurulmasıyla daha planlı hale getiren Mersin, bugün dijital teknolojilere entegre olmuş bir sanayi anlayışını hayata geçirmeye çalışıyor. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (Mersin TSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, önemli sanayi altyapısına sahip olan şehirde yeterli sanayi arazisi olmadığına dikkat çekerek, bu sorunun acilen giderilmesini istedi. Kızıltan, “Yatırımcı sonsuza kadar kapımızda beklemez” dedi. Mersin il merkezinde 4’e, il genelinde 8’e ulaşan OSB’leriyle, bunlara destek veren sayısız küçük sanayi siteleriyle, biri tarım diğer bilişim olmak üzere iki teknoparkıyla, bir tarım işleme OSB’siyle, üretim yapan serbest bölgesiyle, bunlara insan kaynağı ve bilimsel destek veren 4 üniversitesiyle ve tüm bu üretimi ve ürünleri kolay ve kısa zamanda, en uygun maliyetle dünyaya taşıyan Türkiye’nin en büyük limanıyla Mersin’in artık, tarım ve lojistik dışında ciddi bir sanayi kenti olduğunu vurgulayan Kızıltan, “Tüm bunlara ek olarak OSB içinde yapılan Model Fabrika ve Yenilikçilik Merkezi tüm bu sanayi süreçlerinin dijital teknolojiler entegrasyonunda önemli rol oynayacaktır” dedi.

DİJİTALLEŞME YOLU

Mersin olarak sanayi ve üretim sektöründeki amaçlarının katma değerli, yüksek teknolojili üretim gerçekleştirmek olduğunun altını çizen Kızıltan, bunun için eğitime çok önem verdiklerini kaydetti. Girişimci ve yatırımcının vizyonunun değişmesi gerektiğini dile getiren Başkan Kızıltan, “Yasa ve düzenlemeler, teşvikler çok önemli ama emir ve talimatla AR-GE, inovasyon, ihracat olmuyor. Önce zihinlerin değişmesi ve eğitilmesi gerekiyor. Mersin TSO olarak uzun süredir bunu yapıyoruz ve sonuçlarını da alıyoruz. Birkaç ay içinde KOBİ’lerimizi dijital dünyaya entegre edecek, e-ticaret gibi konulara yönlendirecek yepyeni bir merkezi hizmet binamızda açacağız. Burası hem girişimcilerin hem akademisyen ve öğrencilerin, dijital alanda, yazılımda, üretimde yüksek teknoloji ve internet temelli teknolojilerin olduğu bir yöne doğru evrilmek isteyen herkesin buluşma noktası olacak. Danışmanlar olacak, ortak kullanım atölyesi olacak. Mersin TSO olarak biz bir ekosistem kurarak bu yolu ve yönü gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

“YETERLİ SANAYİ ARAZİSİ YOK”

Mersin TSO Başkanı Kızıltan, sanayi yatırımcılarının Mersin’i tercih ettiğini, çünkü sanayi yatırımcısının aradığı her şeyin kentte mevcut olduğunu ifade etti. Vasıflı insan gücü başta olmak üzere, araştırma enstitüleri, teknoparklar, üniversiteler, küçük sanayi siteleri ve OSB’leri bulunan kentte, deneyimli dış ticaret ve lojistik firmaları olduğunu anlatan Kızıltan, “Ürünleri dünyaya taşıyacak ve lojistik maliyeti yaratacak büyük bir limanımız da var. Ancak tek bir sorunumuz var: O da kentte yaratılan yeterli sanayi arazisi yok. Bu konuda tarıma elverişli olmayan, taşlık ve kıraç alanların sanayi arazisi olarak imara geçmesi gerekiyor. Bu konuda sadece yerel yönetimler değil, devletin destek olması yapılan imar planlarında bu uygun bölgelerin sanayi parseli olarak işaretlenmesi lazım. Yani, Mersin’de sanayi yatırımcısı var ama uygun arazi yok. Bu sorun acilen giderilmelidir. Yoksa yatırımcı sonsuza kadar kapımızda beklemez” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.