MARDİNLİ SANAYİCİ BANKALARDAN ŞİKÂYETÇİ

Mezopotamya’nın verimli topraklarına bahşedilmiş nimet olan tarımın sınai üretimde ağırlığını hissettirdiği Mardin OSB, önyargıları yıkmak için destek bekliyor. Risk algısı sebebiyle bankaların bölge sanayicisine el uzatmadığını söyleyen Mardin OSB Başkanı Abdulnasır Duyan, “Bu tutum, yatırım iklimine zarar veriyor” dedi.

MARDİNLİ SANAYİCİ BANKALARDAN ŞİKÂYETÇİ

Mezopotamya’nın verimli topraklarına bahşedilmiş nimet olan tarımın sınai üretimde ağırlığını hissettirdiği Mardin OSB, önyargıları yıkmak için destek bekliyor. Risk algısı sebebiyle bankaların bölge sanayicisine el uzatmadığını söyleyen Mardin OSB Başkanı Abdulnasır Duyan, “Bu tutum, yatırım iklimine zarar veriyor” dedi.

18 Eylül 2020 Cuma 15:59
MARDİNLİ SANAYİCİ BANKALARDAN ŞİKÂYETÇİ

Röportaj: Ümit UÇAR

1976 yılında, Türkiye’nin en eski OSB’lerinden biri olarak kurulduğunu kurulan Mardin OSB, kabuğunu kırmak üzere. Yatırımlarının başlangıcı 1990’lı yıllara tekabül eden bölge, bayındır üretim ortamıyla sanayicisini ihya ediyor. 3 bin 400 dönüm üzerine kurulan OSB’nin yüzde 100 dolu olduğunu Sanayi TV’ye açıklayan Mardin OSB Başkanı Abdulnasır Duyan, “Altyapıdan üstyapıdan, her yönden hazır durumdayız. OSB’mizde Gümrük Müdürlüğümüz, hizmet binamız MTAL’imiz, çıraklık okulumuz da var. Tüm bu hizmetler bölge müdürlüğümüzce sanayicilerimize sunuluyor” diye konuştu. Gıda sektörünün yüzde 65 oranıyla hüküm sürdüğü bölgede bulgur, makarna, mısır gibi tüketim ürünlerinin işlendiğini ifade eden Duyan; tekstil, mobilya ve kimya üzerine yaptıkları önemli yatırımlar olduğunu anlattı. Duyan, “Genelde Orta Doğu'ya ihracat yapıyoruz ve Avrupa ülkeleriyle de yoğun bir ticaret ağımız var. Özellikle bulguru Avrupa ülkelerine ihraç ediyoruz, un ihracatında Türkiye birincisiyiz” dedi. Sene sonunda ihracat rakamlarında 1 milyar doları aşmayı hedeflediklerini söyleyen Duyan, Mardin dendiği zaman “risk”ten başka bir şey söylemeyen kamu bankalarına da şöyle sitem etti: “Devlet bizi desteklerken, kamu bankalarının tutumunu anlamak zor.”

  

MADDİ-MANEVİ FEDAKÂRLIK

Bölgedeki sınır kapısının tamamıyla kapanmadığını, kapıda yavaşlama olduğunu söyleyen Duyan, “Bakanlık ve sınır kapısı ile görüşülerek mümkün mertebe faal olması sağlandı. Çalışan arkadaşlar Irak’taki ihracatın durmaması için hem maddi, hem de manevi risk aldı.  1500-2000 araç çıkarken bu rakam yaklaşık 600-700’e indi yani üçte birine. Herkes üstüne düşen görevi fazlasıyla yaptı. Her şeyden önce sağlık dedik, o her şeyden önemli olduğu için çok üzerine gitmedik ama tamamıyla kapının kapanmaması bizim için önemliydi” açıklamasında bulundu. İhracatlarının yüzde 65 ila 70’ini Orta Doğu’ya yaptıklarını söyleyen Duyan, “AB ülkelerine de Mardin bulguru gönderiyoruz. Japonya’ya kadar da Mardin makarnası gönderdik” dedi. Yüzde 65’inin gıda olduğu OSB’de Endüstri 4.0 trendlerini yakalama noktasında yeni yeni adımlar attıklarını söyleyen Duyan, “Özellikle Türk İş Dünyası Konfederasyonu ile birlikte Endüstri 4.0 üzerinde daha yeni yeni çalışıyoruz” diye konuştu. Uzunca bir süre üniversite-sanayi iş birliğine tam eğilemediklerini söyleyen Duyan, “Son 2 senedir yavaş yavaş rektörümüzün çalışmasıyla, yeni bir vizyonla üniversite ve sanayi iş birliği hakkında bir çalışmamız var, hatta bunun ilk meyvesini de Mardin bulguru üzerinde bir proje ile almaya başlayacağız. Bu projemiz devam ediyor. Mardin bulgurunun kalitesini ve verimini artırıp, maliyetini azaltmaya çalışıyoruz. Yani yeni çocuk dünyaya geldi ve yeni yeni emeklemeye başladı.

  

KAMU BANKALARINA SİTEM

1. OSB’de doluluk oranının yüzde 100 olduğunu ve 2’nci OSB’nin ise altyapısını bitirdiklerini söyleyen Duyan, “Sadece elektrik ihalesi kaldı. Onu da 1 ay içerisinde yapacağız. Sayın Valimiz ile yaptığım görüşmelere göre, yılsonuna kadar bu elektrik hattının çekilmesinden sonra yaklaşık 72 sanayi parselimiz yatırımcıya hazır olacak. Özellikle Mardin OSB’ye ciddi talepler var. Mevcut yerlerde yatırımlar sürüyor. Midyat’taki OSB’de arsa tahsisi ve yer seçimi yapıldı. Nusaybin’deki OSB’nin ihtisası tekstil olacak” şeklinde açıklamada bulundu. Bölgede işsizlik sorununa vurgu yapan Duyan, 2’nci OSB ile Midyat ve Nusaybin’deki OSB’lerin de faaliyete geçmesiyle kaderin değişeceğini ifade etti. Bölgesel dezavantajdan kaynaklı kredi sıkıntısı çektiklerini anlatan Abdulnasır Duyan, bankalardan mustarip olduklarını söyledi. Devletin, bölgeye yatırım götürme konusunda ciddi tereddüt yaşadığını ifade eden Duyan, bankaların da kendilerini riskli bölge olarak adlandırdıklarını dile getirdi. Duyan, “Bakan Berat Albayrak geldiği zaman, bölgemizin riskli olmadığını ve kredi erişiminde sıkıntı yaşadığımızı dile getirdik. Verim ve yatırım olarak çok uygun olduğunu ama maalesef buranın üzerinde bir algı olduğunu söylemeye devam ettik. Maalesef kamu bankalarını bir türlü buna inandıramadım. Kamu bankalarının buraya daha fazla destek vermesi gerekiyor. Özel bankaların riske girmekten korkmasını anlayabiliriz, lakin kredileri öteleme konusunda buradaki bankaların, özellikle bu bölgedeki sanayicilere destek verdiği inancında değilim. Hâlbuki devlet bizi destekliyor” açıklamasını yaptı.

  

SEB’DEN 60 FABRİKA

Mardin SEB’in kapatılmadan önce bölgeye önemli avantajlar sağladığını açıklayan Duyan, “Mesela SSK, elektrik desteği gibi avantajları vardı. Onun için herkes OSB’nin içindeki SEB’e yönelirdi. Temennimiz aslında Türkiye’nin 9’uncu SEB’inin kapanmamasıydı. Vaktinde çok iyi çalışan bir bölgeydi. En iyi şekilde değerlendirmek için dolunca OSB’ye dönüştürme hamlesi yapıldı. OSB’mize kattık yaklaşık 210 dönümlük alanı. 2. OSB bitene kadar talepleri buradan karşılıyoruz. Bu ekstradan 60 fabrika demek. İş insanına ekmek kapısı açılması demek. İstihdamı artırıp işsizliği düşüreceğiz” şeklinde konuştu. Gıda ağırlıklı bölgede Mezopotamya topraklarının nimetlerini işlediklerini söyleyen Abdulnasır Duyan, “Tüm yerli tarım ürünlerini işleyip ihracatını yapıyoruz” bilgisini verdi. 2. OSB'den sonra ihtisas OSB kurma projelerinden bahseden Duyan, altyapı bitirilince ucuz ve verimli enerji kullanmak amacıyla kendi trafo merkezlerini kurmayı hedeflediklerini söyledi. Yatırımları artırıp, sanayicilerin rahatça sosyal aktivitede bulunabileceği projelere hız vereceklerini söyleyen Duyan, diğer hedeflerinin de AR-GE çalışmalarıyla duyulmak olduğunu ifade etti.  Duyan, “Her yıl farklı farklı ihtiyaca göre, özellikle üniversite ile beraber AR-GE çalışmaları yapmak istiyoruz. Bulgur ve makarnanın çeşidini artırmak, inşaat firmalarımıza inovasyon yaptırmak, fabrikalarda güneş panelleri ile enerji maliyetlerini düşürmek gibi faaliyetleri önem sırasına göre yapmayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu. Anlatılmaz yaşanır denilebilecek kent Mardin’in tarımda büyük bir nimete sahip olduğunun altını çizen Duyan, son olarak şu ifadelere yer verdi: “Sanayi ve turizmde de güçlü fırsatlara sahip. Tüm yatırımcıları buraya davet ediyorum, hiçbir endişeniz olmasın.”

MARDİN OSB BAŞKANI ABDULNASIR DUYAN'IN SANAYİ TV'DE YER ALAN RÖPORTAJI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.