“MACAR ŞİRKETİN ANKARA’YI SEÇMESİ TESADÜF DEĞİL”

Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Macaristan’ın en büyük medikal cihaz üreticilerinden Medicor’un ASO 2. OSB’de yatırım yapacağını hatırlatarak “Şirketin Ankara’yı ve ASO 2. OSB’yi seçmesi tesadüf değil” dedi.

“MACAR ŞİRKETİN ANKARA’YI SEÇMESİ TESADÜF DEĞİL”

Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Macaristan’ın en büyük medikal cihaz üreticilerinden Medicor’un ASO 2. OSB’de yatırım yapacağını hatırlatarak “Şirketin Ankara’yı ve ASO 2. OSB’yi seçmesi tesadüf değil” dedi.

06 Mart 2021 Cumartesi 09:40
“MACAR ŞİRKETİN ANKARA’YI SEÇMESİ TESADÜF DEĞİL”

Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Macaristan Büyükelçiliği işbirliği ile düzenlenen “Macaristan Ticari Fırsatlar Toplantısı” video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplantıda Ankaralı sanayicilere Macaristan’daki yatırım imkanları anlatıldı.  Toplantıya ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Macaristan Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Aron Sipos, DEİK Türkiye-Macaristan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Fikret Nas, Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı (HEPA) Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Burak Aktaş ve çok sayıda Macaristan’a iş yapan ASO üyesi sanayici katıldı.

6 MİLYAR DOLAR TİCARET HACMİ HEDEFİ

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, her iki ülkenin konumlarından dolayı birbirlerine önemli fırsatlar sunduğunu ifade etti. Türkiye ile Macaristan arasında 1997 yılında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın iki ülke arasındaki ticaret hacmine olumlu katkı sağladığını belirten Özdebir, “Macaristan’a yönelik ihracatımızda ve ithalatımızda sanayi ürünlerinin payı oldukça yüksek. Ayrıca Macaristan’ın ülkemizi doğuya açılan merkez olarak benimsemesi de iki ülke arasındaki ticari ilişkileri canlandırmıştır. Ülkelerimizin benimsemiş olduğu 6 milyar dolar ticaret hacmi hedefinin gerçekleştirilmesinde sanayicilerimize büyük görevler düşmektedir.  Bu konuda ASO olarak iş birliğine hazırız” diye konuştu.

İLK DOĞRUDAN YATIRIM

Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis de Avrupa'da yatırım yapılabilecek en uygun ülkenin Macaristan olduğunu söyledi. ASO ile uzun yıllardır iş birliği içinde çalıştıklarını belirten Büyükelçi Matis “Bu iş birliğinin meyvelerini alıyoruz. Macaristan’ın en büyük medikal cihaz üreticilerinden Medicor firması ASO 2. OSB’de yatırım yapacak. Yani bu iş birliği aslında Macaristan’dan Ankara’ya yapılacak ilk doğrudan yatırım olacak. Bu yatırımda ASO’nun ciddi katkıları var. Yani medikal alanda üretim yapan Macar şirketin Ankara’yı ve ASO 2. OSB’yi seçmesi tesadüf değil” dedi. İki ülke arasındaki siyasi ve kültürel ilişkilere karşın ekonomik alanda atılacak çok adım olduğunu belirten Matis, şunları söyledi:

“TÜRK MALLARINA O KADAR İHTİYAÇ VAR Kİ…”

“İki ülke arasındaki 2,7 milyar dolar olan ticaret hacminin 6 milyar dolara çıkarılması yönünde bir hedef var. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için iş dünyasına büyük görevler düşüyor. Geçen yıl dünyayı etkileyen pandemiye rağmen Türkiye-Macaristan arasındaki ikili ticaret hacmi yüzde 6 oranında yükseldi. Macaristan’ın Türkiye’ye ihracatı yüzde 5, Türkiye’nin ise Macaristan’a ihracatı ise yüzde 8 oranında yükseldi. İkili ilişkilerimiz, ticari ilişkilerimiz o kadar güçlü ve Türk mallarına o kadar ihtiyaç var ki pandemi döneminde de bu oran yükselebiliyor. İki ülke arasındaki ekonomik ve sanayi alanındaki iş birliği için çok iyi altyapılarımız var. Biz Büyükelçilik olarak ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesi ve arzulanan hedeflere ulaşmak için iş birliğine açığız.”

TÜRKİYE’NİN SIFIR SORUN YAŞADIĞI ÜLKE

DEİK Türkiye-Macaristan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Fikret Nas da DEİK olarak Türk ve Macar işadamlarını farklı platformlarda bir araya getirmeye çalıştıklarını söyledi. Türkiye ve Macaristan’ın pandemi döneminde bir dayanışma örneği gösterdiğini dile getiren Nas, “Türkiye’den Macaristan’a maske kumaşı, dezenfektan hammaddesi tedariki sağlandı. Macaristan’dan ise ilaç hammaddesi tedariği sağlandı.  Macaristan Türkiye’nin sıfır sorun yaşadığı, yatırım ve ticaret için Avrupa’nın merkezinde bulanan cazip bir ülke” diye konuştu. 

Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı (HEPA) Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Burak Aktaş da Macaristan’ın cazip bir yatırım merkezi olduğunu söyledi. Macaristan’ın Avrupa'nın merkezinde konumlandığını belirten Aktaş, “AB pazarı ve AB'nin serbest ticaret anlaşmalarının olduğu ülkelere de kolay mal satma olanağı tanıyor” dedi.

Macaristan Ticaret Ataşesi Aron Sipos ise Macaristan Avrupa Birliği’nin doğuya açılan, balkanlara giriş kapısı olduğunu belirtti. Her geçen gün güçlenen ekonomisi ile Macaristan’ın bir fırsatlar ülkesi olduğunu söyleyen Sipos, “Bu sebeple iki ülke arasında ticaret hacminin geliştirilmesi için her konuda işbirliğine hazır olduğumuzu belirtmek isterim” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.