Lojistik üstünlük

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli’nin yatırım maliyetlerinin yüksekliğine rağmen lojistik üstünlükleri nedeniyle yatırımcılar tarafından tercih edildiğini söyledi.

Lojistik üstünlük

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli’nin yatırım maliyetlerinin yüksekliğine rağmen lojistik üstünlükleri nedeniyle yatırımcılar tarafından tercih edildiğini söyledi.

01 Mart 2011 Salı 14:14
Lojistik üstünlük
Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Şubat ayı olağan meclis toplantısı Hasan Tahsin Tuğrul Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ekonomik gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Zeytinoğlu şöyle konuştu;
 
EN YÜKSEK VERGİYİ KOCAELİLİ ÖDÜYOR
 
            “500 büyük firmanın 82’si ilimizde faaliyet gösteriyor. 155’i yabancı sermayeli olmak üzere 2200’e yakın üyemiz bulunuyor. 2010 yılında Kocaeli’nden 12,9 milyar dolar ihracat, 37 milyar dolar ithalat yapıldı. Dış Ticaretteki payımız yüzde 16,7’ye yükseldi. Kocaeli ülke gelirlerine en büyük katkıyı yapan iller arasında ilk sıralarda yer alıyor. 2010 yılında bir evvelki yıla göre yüzde 21 artışla 27,6 milyar TL vergi tahsil etmişiz. İlimizin toplam vergi gelirlerine katkısı yüzde 14’dür. Ödediğimiz vergi 73 ilin ödediği vergiye eşit. Kişi başına 18.000 TL ile en yüksek vergiyi biz ödüyoruz.
 
KOBİ EĞİTİMLERİNE AĞIRLIK VERİLECEK
 
Kalkınmanın sanayi üretimi ve ihracatla olduğunu sık sık vurguladıklarını açıklayan Zeytinoğlu, “Bu yıl da odaklanacağımız çalışmaların başında KOBİ’lerimizin yurtdışı açılımlarını artırmak ve işbirliklerini geliştirmek yer alıyor. Geçen yıl bu kapsamda yürüttüğümüz çalışmalar geçmiş yıllara göre ciddi anlamda artış gösterdi. Bunun yanı sıra KOBİ’lerin kurumsal yapıya geçişlerini ve sermaye piyasalarına girmelerini önemsiyoruz. Bu kapsamda eğitim ve danışmanlık faaliyetlerini yürütüyoruz” dedi.
 
CENGİZ TOPEL HAVAALANI HAZIRAN’DA AÇILACAK
 
Zeytinoğlu, sanayi ve kentsel gelişim başlığı altında takip ettikleri birçok proje de olduğunu aktararak, “ Doğu Marmara Bölgesi’nin ve yöre sanayinin sivil bir havaalanına ihtiyacı olduğunu sık sık dile getirdik. Bu kapsamda, Cengiz Topel Askeri Havaalanının sivil havacılığa açılması ile ilgili çalışmalar yaptık. Haziran ayına kadar açılmasına katkımız olduğu için mutluyuz” diye konuştu. Zeytinoğlu, 2011 yılında özelleştirme ihalesi iptal edilen Derince Limanı’nın lojistik bir üs olarak Kocaeli’nde kazandırılması konusunda oda olarak girişimlerde bulunduklarını ifade etti.
 
5 YILIN REKORU KIRILDI
 
Sanayi üretim endeksinin Aralık ayında 136,4’e çıkarak son beş yılın en yüksek düzeyine ulaşarak rekor kırdığını vurgulayan Zeytinoğlu, “2010 yılındaki büyüme, tahminimizce yüzde 8 düzeyinde gerçekleşecektir. Ancak büyüme 2011 yılında baz etkisinden dolayı hız kesecektir diye düşünüyoruz. Temennimiz yüzde 6’nın altına düşememesidir. Şubat ayı kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre ise 1,6 puan azalarak yüzde 73,0 seviyesinde gerçekleşti. Daha önce de belirttiğimiz gibi Ocak ayında İlimizdeki kapasite oranındaki düşüş, Türkiye genelinde Şubat ayına yansımış oldu” dedi.
 
KOCAELİ’NİN YATIRIM MALİYETLERİ YÜKSEK
 
Bugün yatırımcıların Kocaeli’ni yatırım maliyetlerinin yüksekliğine rağmen lojistik üstünlüğü nedeniyle tercih ettiklerini belirten Zeytinoğlu, “ İç Anadolu, Doğu Anadolu’nun sanayileşmesini istiyorsak ulaşım ağlarının ve alt yapı olanaklarının artırılması gerekiyor. Limanlarımızın demiryolları ile Anadolu’ya bağlantısı uzun vadede rekabet gücümüzü artıracaktır. Ancak bölgemizdeki sanayicimiz bu lojistik avantajı elde ederken, maliyetlerini ciddi anlamda artıran yüksek girdi maliyetleriyle karşı karşıya kalıyor. Girdi maliyetlerimiz rekabet ettiğimiz ülkelere göre yüksek. Bununla birlikte, ülke genelinde iller düzeyindeki girdilerdeki farklılıklar da maliyetlerimizi etkiliyor” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.