KSO başarılı sanayi kuruluşlarını ödüllendirdi

Doğu Marmara’daki başarılı sanayi kuruluşlarını ödüllendirmek amacıyla, Kocaeli Sanayi Odası önderliğinde düzenlenen “2011 Yılı Çizgi Üstü Sektörel Performans Değerlendirme Ödülleri” töreninde farklı sektörlerde KOBİ ve Büyük Ölçekli İşletme kategorilerinde ödüller sahiplerini buldu.

KSO başarılı sanayi kuruluşlarını ödüllendirdi

Doğu Marmara’daki başarılı sanayi kuruluşlarını ödüllendirmek amacıyla, Kocaeli Sanayi Odası önderliğinde düzenlenen “2011 Yılı Çizgi Üstü Sektörel Performans Değerlendirme Ödülleri” töreninde farklı sektörlerde KOBİ ve Büyük Ölçekli İşletme kategorilerinde ödüller sahiplerini buldu.

21 Ocak 2012 Cumartesi 15:13
KSO başarılı sanayi  kuruluşlarını ödüllendirdi

  Doğu Marmara Bölgesi’ndeki başarılı sanayi kuruluşlarını ödüllendirmek amacıyla, Kocaeli Sanayi Odası önderliğinde; PwC Türkiye, Doğu Marmara ABİGEM A.Ş., Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, CNN Türk, işbirliğinde ve Bolu, Düzce, Sakarya ve Yalova Ticaret ve Sanayi Odaları koordinasyonu ile “Sanayi Kuruluşları Çizgiüstü Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu” sonucunda  farklı sektörlerde KOBİ ve Büyük Ölçekli İşletme kategorilerinde ödül töreni yapıldı. Kocaeli Sanayi Odası’nın önderliğinde düzenlenen Sektörel Preformans büyük ödülünü KOBİ’lerde Sakarya’da Kurulu Kromel Makine Sanayi, Büyük Ölçekli Kuruluşlarda ise Kocaeli’de kurulu Kanca El Aletleri Dövme Çelik ve Makine Sanayi A.Ş. kazandı. Sektörel Performans değerlendirilmesinde Süreklilik ödülünü Düzce’de Kurulu Büyük ölçekli Kuruluşlardan Anlaş Anadolu Labtik Sanayi ve Ticaret A.Ş. alırken Jüri özel ödülünü Kocaeli’de kurulu bulunan KOBİ kuruluşu Tekom Elektrik Elektronik Sanayi Ticaret Ltd. Şirketi aldı.

CARİ AÇIK SORUN OLMAYA DEVAM EDER
2011 Yılı Sektörel Performans ödül töreninin açış konuşmasını yapan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Tüm dış etkenlere rağmen 2011 yılının özel sektöründe gayreti ile oldukça başarılı geçtiğinin söylenebileceğini vurgulayarak, “Reel sektörümüz son bir yılda toplam 1,6 milyon kişiye istihdam sağlayarak büyük başarıya imza attı. Bu sayede işsizlik oranımız yüzde 8,8’e indi ve Türkiye üç çeyrekte yüzde 9,7’lik büyüme ile dünya lideri oldu. Tahminlerimiz; dördüncü çeyreği yüzde 7’lik bir oranla tamamlayarak tüm yılı yüzde 9’un üzerinde bir büyüme ile bitireceğimiz yönündedir. 2011 yılında ekonomimizin yumuşak karnı malumunuz cari açığımız idi. Kısa vadede sorun olmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz” dedi. Zeytinoğlu, bütçeye bakıldığında Aralık ayında önemli bir harcama yapılmaz ise 1970 yılından beri ilk defa denk bütçenin yakalamak üzere olduğunu söyledi.

ÜRETİM VE YATIRIM TEŞVİK EDİLMELİ
Zeytinoğlu şunları söyledi: “Bu başarıda 11,4 milyarlık vergi barışından ve 12 milyarlık ithalattan alınan ekstra vergilerin payı da unutulmamalıdır. KKDF  oranları arttırıldı. Tüketim mallarına uygulanan KKDF’ye karşı değiliz. Ancak, yatırım malları için, KKDF sıfırlanmalı. Üretim ve yatırım teşvik edilmelidir. Bildiğiniz gibi son altı ayda artan faiz oranları yatırımlarımızın önünde engeldir. KKDF’yi sıfırlarsak bu etkinin azalabileceğini düşünmekteyiz. ÇED ve kapasite artırımlarında sorunlar yaşanıyor. Halihazırda modernizasyon yaparak kapasitesini artıran kuruluşlar bile kapatılma cezası ile karşı karşıya kalmaktadır. Akaryakıt kaçakçılığını önlemek için özellikle kimya sektöründe bazı hammaddelerde ÖTV arttı ama mamul ürünler ÖTV’siz ithal edilebiliyor. Önerimiz nihai ürün olarak yapılan ithalatlara da aynı oranda ÖTV uygulanmasıdır. Bu sayede üretimin üzerindeki haksız rekabeti kaldırmış oluruz. Bölgede vasıflı işçi bulamıyoruz ama UMEM’e kursiyer de bulamıyoruz. Yapısal sorunlar bir an önce çözülmeli ve dünyada örnek gösterilen UMEM Projesi canlandırılmalıdır” dedi.

Doğu Marmara Türkiye’nin gözbebeği

“2011 Yılı Çizgi Üstü Sektörel Performans Değerlendirme Ödülleri” toplantısında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Doğu Marmara bölgesinin Türkiye ekonomisinin dinamosu olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Bu güzel tablo için herkese teşekkür ediyorum. Bu toplantı bir vizyon toplantısı. Herkes tek tek hareket ederse bir şey olmaz ama birlikte hareket ederse bir şeyler olabilir. Bu bölge Türkiye'nin gözbebeğidir. Keşke Türkiye'nin tamamı Doğu Marmara gibi olsa. Burası Türkiye'nin dinamosu. Bu böle Türkiye'nin imalatının yüzde 20 sini yapıyor. Bütün yatırımcıların en çok tercih ettikleri nokta” dedi.  Türkiye'nin ekonomik anlamda önemli atılımlar yaptığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Bu yılın ilk 9 ayı itibarıyla tarihimizde bir ilki gerçekleştiriyoruz. Dünyada en hızlı büyüyen ekonomiler içerisinde dünya şampiyonu olduk. Yüzde 9,6 ile dünya birincisi olduk, Çin'i geçtik. Peki, bu başarı hikayesinin arkasında kim var. Bu 9,6'lık büyüme nereden kaynaklanıyor. Özel kesimin tüketim ve yatırım payı 11,5 puan, kamunun payı 1,2 puan, maalesef ithalatla ihracat arasındaki fark bizim ayağımızı aşağı 3,1 puan çekmiş. Çekmese, biz tam 12,7 puan büyüyecektik. Buna rağmen 9,6 büyüdük.” Rifat Hisarcıklıoğlu, “Enerjide maalesef çok iç açıcı bir tablomuz yok. Şuanda Avrupa'nın en pahalı akaryakıtını biz ödüyoruz. ÖTV siz akaryakıtı bizim sanayicimizi kullanıyor olması lazım. Rakiplerimizle rekabet edebilmemiz için devletin eşit şartlara getirmesi lazım. Bölgede sanayi var, turizm var ikisini birbirine bağlamak zorundayız. Potansiyelimizi kullanamıyoruz” dedi. Kalkınma ajanslarının doğru bir proje olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Kalkınma ajansının bu bölgede yapamayacağı şey yok. Bu bölgede her şey var. Geleceği parlak. Sizlerden ricam siz ne kadar zenginseniz Türkiye o kadar zengin. Elinizdeki değerlere de sahip çıkın” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.