KOTALAR SORUN, SEKTÖRLER MAĞDUR

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Şubat Ayı Meclis Toplantısı’nda meclis üyeleri sektörel konularda değerlendirmelerde bulundu. Başta turizm olmak üzere, taşıt kiralama, cam, akaryakıt gibi sektörlerin sıkıntılar yaşadıkları belirtildi.

KOTALAR SORUN, SEKTÖRLER MAĞDUR

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Şubat Ayı Meclis Toplantısı’nda meclis üyeleri sektörel konularda değerlendirmelerde bulundu. Başta turizm olmak üzere, taşıt kiralama, cam, akaryakıt gibi sektörlerin sıkıntılar yaşadıkları belirtildi.

27 Şubat 2021 Cumartesi 08:47
KOTALAR SORUN, SEKTÖRLER MAĞDUR

KİRALAMA SEKTÖRÜNE EL ATILSIN”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Şubat Ayı Meclis Toplantısında, pandemi sürecinde yaşanan kısıtlamalar dolayısıyla başta turizm ve bağlı sektörler olmak üzere, Antalya ticaretinin zor durumda olduğu dile getirildi. ATSO Meclis Üyesi Gülsün Gülay Yılmaz, “Normalleşmeye bölge bölge geçilsin” önerisinde bulundu. ATSO Meclis Üyesi olan, 46.Grup -Taşıt kiralama ve ilgili hizmetler- Meslek Komitesi’nden Niyazi Şahin ATSO’nun girişimleri sonucu Resmi Gazete’de yayınlanmasına karşın, araç kiralama sektöründe cezaların araç plakalarına kesilmesi sorunun halen devam ettiğini dile getirdi. İdari para cezalarıyla ilgili olarak kanun değişikliğinin 25 Aralık 2020 tarihinde Remi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Şahin, “Yönetmeliğin ilgili maddesinde ‘cezai işlem kiralayana uygulanır’ şeklinde bir değişiklik yapılmıştı. Yönetmelikte ki bu değişikliğe rağmen ilgili trafik cezaları hala trafik suçu işleyen kişiye değil de araç plakalarına yani plaka sahiplerine yazılıp gönderilmektedir. Bu durum araç sahiplerini mağdur etmeye devam etmektedir. Cezai işlem kiralayana uygulanır maddesinin uygulanarak özellikle rent a car şirketi sahiplerinin bu mağduriyetlerinin biran evvel giderilmesini istiyoruz” dedi.

   

KREDİZEDELER VAR

Pandemi sebebiyle pek çok esnafın ve şirket sahibinin ayakta kalabilmek adına zorunlu olarak çeşitli bankalardan çektiği kredi borçlarının bulunduğunu belirten Şahin, “Pandemi sebebiyle iş yapamayan dükkanını ve işletmesini kapatmış, çeşitli bankalardan kredi kullanmış ve ödeyemediği içinde kredi borcu takibe düşmüş bir sürü kredizede var. Buna da bir çözüm bulmak adına vatandaşın farklı bankalara olan kredi borçları ödenerek tek bir devlet bankasında toplanması can suyu olacak ve bu zorlu ekonomik süreçte önümüzü görmek adına bu durumda olan herkes rahat bir nefes alacaktır” diye konuştu.

   

CAMDA SIKINTI BÜYÜK

ATSO Meclis Üyesi Raşit Tabaklar (19.Grup -Cam ve hırdavat-Meslek Komitesi), Şişecam tarafından üretilen cam üretiminde ciddi bir üretim sıkıntısı bulunduğunu dile getirerek, “Şu anda Antalya’da bütün camcı arkadaşlar bu konudan muzdarip. Özellikle renkli camlarda ve aynalarda Şişecam zam yapmasına rağmen camın üretimini bir şekilde engelliyor. Cam gelmiyor. Ayrıca Düzce Cam Fabrikası’nın iki hattı var. Tüm Türkiye’ye şu anda cam yetiştiriyor. Şişecam’ın 22 hattı var ama cam sıkıntısı var. Kendi bayileri var. Kendi bayilerini eskiden 1 kamyon, TIR bazında sipariş verdiğimiz zaman, o şekilde geliyordu. Şimdi bayiler de eksik gönderiyor. Bayilerde perakende satıyor. Toptan satmıyor. Akdeniz Bölge bayisi şuanda perakende satış yapıyor. Antalya’daki camcılara, kolektörcülere, gün ısıcılara cam balkonculara fahiş fiyatta yüzde 40, yüzde 35 zamlı şekilde cam getiriyor, perakende dağıtım yapıyor. Buna bir çözüm bulunmalı” dedi. CK Elektrik’in kesintilerinin devam ettiğini belirten Tabaklar, “Pandemi süresince kesintiler hiç durmadı. Sanayide insanlar o kadar rahatsız ki, Dernek başkanı da olduğum için arkadaşlar bana sürekli şikayette bulunuyorlar. Birde şu anda güç artırımı var. Zaten iş yok sanayide. Güç artırımıyla ilgili baskı yapıyorlar şu anda. Bunu bazı illerde uzatma kararı aldılar. Antalya için de böyle bir şey yapılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

   

AKARYAKIT İSTASYONU ENFLASYONU

ATSO Meclis Üyesi Ali Yılmaz (14.Grup -Akaryakıt ve gaz ürünleri- Meslek Komitesi), Türkiye’de geçtiğimiz günlerde akaryakıt sektörüne yönelik büyük çaplı bir operasyon gerçekleştirildiğini belirterek, bunun “kaçak akaryakıt” operasyonu değil,  “sahte fatura” operasyonu olduğunu belirterek, “Antalya’daki sektör temsilcilerini uyarmak istiyorum. Komite olarak yazılı bir bilgi yollayacağız” şeklinde konuştu. Antalya’da akaryakıt enflasyonu olduğunu belirten Yılmaz şöyle konuştu: “Korkunç bir şekilde akaryakıt istasyonu enflasyonu var. İhtiyaçtan fazlası yapılmaktadır. Yeni açılmış yollar yeni açılan bölgelerde tabi ki akaryakıt istasyonu açılacaktır, ama eczacı arkadaşlarım kusura bakmasın, eczaneler gibi akaryakıt istasyonu açılmaya başlandı. Bu bir milli servettir, bunun önüne geçmek için öncelikle nüfus yoğunluğuna bakarak akaryakıt istasyon açılmasını öneriyoruz. Bu konuyla alakalı önümüzdeki günlerde ATSO ile birlikte yerel yönetimler nezdinde girişimlerde bulunacağız.”

Özellikle yeme-içme sektörüne yönelik olarak kısa çalışma ödeneğinin uzatılması talebinde bulunan Ali Yılmaz, turizm sektörü çalışanlarına aşılama konusunda öncelik verilmesini de önerdi.

   

İHRACATTA KOTA SORUNU

ATSO Meclis Başkan Vekili Hatice Öz (16.Grup -Kozmetik ve kişisel bakım- Meslek Komitesi) konuşmasında, pandemi kısıtlamaları nedeniyle Antalya’da bir çok küçük esnafın dükkan kiralarını ve ev kiralarını ödeyemez halde olduğunu, hatta bazılarının bu zor günleri kendi memleketlerinde geçirdiğini vurguladı. İhracatla ilgili sorunlara da dikkat çeken Hatice Öz, “Antalyamız diğer illere göre, ihracatta tarım sektöründen kaynaklı pozitif ayrıştı. Yalnız, başta domates olmak üzere bir kota sorunumuz var. Rusya ile ilgili bir kota sorunu var. Limonla ilgili bazı sorunlar oldu, kısıtlamalar nedeniyle limonlar elde kaldı, yerel piyasada fiyatlar düştü. Fuarlar yapılamadığı için yeni ihracat alanları yaratılamadı. İnsanlar kendi başlarına online olarak internet üzerinden yapabildikleri kadar ihracatlarını arttırmaya çalıştılar” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.