KOBİ’lere 300 milyon liralık destek verilecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “2013 yılında yeni destek mekanizmalarıyla çok sayıda KOBİ’ye destek verme imkânımız olacak. 2013 yılı için bu konuda bizim yaklaşık 460 milyon liralık bir bütçemiz var. Bunun 300 milyon lirasını destek ödemeleri için ayırdık” dedi.

KOBİ’lere 300 milyon liralık destek verilecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “2013 yılında yeni destek mekanizmalarıyla çok sayıda KOBİ’ye destek verme imkânımız olacak. 2013 yılı için bu konuda bizim yaklaşık 460 milyon liralık bir bütçemiz var. Bunun 300 milyon lirasını destek ödemeleri için ayırdık” dedi.

26 Ocak 2013 Cumartesi 13:37
KOBİ’lere 300 milyon liralık destek verilecek
   
 
 Bakanlık 2012 yılında 26 bin KOBİ türü işletmeye 293 milyon lira civarında kaynak aktarmıştı. Bakan Nihat Ergün’ün yaptığı açıklamaya göre KOBİ’ler dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik yapının temel taşlarını oluşturuyor. Bu sebeple Bakanlık 2012 yılı sonunda destek ödemesi bekleyen 16 bin civarında KOBİ’ye 104 milyon lira ödeme yaptı. Böylece KOSGEB’in desteklerinden faydalanmayı bekleyen 16 bin işletmenin ödemeleri tamamlandı. 104 milyon liralık bu kaynakla birlikte 2012 yılında 26 bin işletmeye toplam 293 milyon liralık destek ödemesi yapıldı.

97 milyon lira tutarında kaynak kullandırıldı
KOSGEB Genel Destek Programı kapsamında 19 bin işletmeye yurtiçi fuarlara katılım ile pazar paylarını genişletme, yurtdışı iş gezisi ile ihracat bağlantıları kurma, nitelikli eleman istihdamı ile kalifiye iş gücü ihtiyaçlarını karşılama ve bunun gibi 13 kalemden oluşan destek programı ile 97 milyon lira tutarında kaynak kullandırıldı. Yine KOSGEB kaynaklarından aktarılan 66 milyon lira tutarındaki kaynakla 1.200 KOBİ’nin Ar-Ge ve inovasyon yapması ve bu yolla elde ettikleri ürünleri ticarileşmelerinin önü açıldı. 1.814 KOBİ’nin sunduğu projeye de 57 milyon lira destek verildi. Uygulamalı girişimcilik eğitimleri ile 115 binden fazla girişimci adayı eğitilirken, bunlardan 6 bin girişimci de yeni bir işletme kurma fırsatı buldu. Afetten etkilenen KOBİ’lerin yaralarını sarmak amacıyla uygulanan Acil Destek Kredi Programları ve diğer kredi programları ile de 7.500 işletmeye 460 milyon lira kredi kullandırıldı.

KOSGEB desteği olumlu etkiler doğurdu
Yapılan bir araştırmaya göre KOSGEB desteği alan işletmelerin yüzde 65’inin destekten sonra cirolarında, yüzde 42’sinin de istihdamlarında artış olduğunu kaydeden Bakan Ergün, “KOSGEB desteği KOBİ’lerin ihracatı açısından da olumlu etkiler doğurmuştur. KOSGEB desteği öncesi ihracat yapmakta olan işletmelerin yüzde 65’i, destek sonrasında ihracatlarında artış olduğunu belirtmişlerdir” dedi. Ergün, desteklerden önce Ar-Ge yapamayan işletmelerin yüzde 82’sinin destekten sonra Ar-Ge faaliyetlerine başladıklarını kaydetti.

2013’te destekler devam edecek
2013 yılında da KOBİ’ler için, girişimcileri için desteklerin devam edeceğini belirten Bakan Ergün, bu yılki desteklerle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “KOBİ’ler için finansmanla ilgili yeni destek modelleri geliştirme imkânımız olabilir. Çünkü 2013’te ekonominin ihracat odaklı büyümenin yanı sıra biraz da iç pazarı genişleten, iç pazarda hareketlenmeleri sağlayan bazı destek mekanizmalarını getireceğiz. KOBİ’ler için 2013 yılında da yeni destek mekanizmalarıyla, özellikle kredi faiz desteği gibi birtakım mekanizmalarla çok sayıda KOBİ’ye destek verme imkânımız olacak. 2013 yılı için bu konuda bizim yaklaşık 460 milyon liralık bir bütçemiz var. Bunun 300 milyon lirasını destek ödemeleri için ayırdık.”
Son Güncelleme: 26.01.2013 13:40
Anahtar Kelimeler:
Nihat ErgünKobiKosgeb
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.